logo

trugen jacn
27 Nisan 2015

ANKARA’DA GÖKBAYRAKLl ÇANAKKALE COŞKUSU

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) 

Çanakkale zaferinin 100.yıl dönümü dolayisiyle yurdumuzda yapılan çeşitli etkinlerde Doğu Türkistan’ın hürriyet ve bağımsızlığının sembolü olan Gökbayrak de,  ilhamını aldığı Albayrağımız ile  yan yana  dalgalandırılarak Türk-İslam aleminin bu büyük zaferinin coşkusunu birlikte yaşadılar.
Bu etkinlerden en büyüğü ise,Devletimizin kurucusu ve Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi  istirahgahı olan Ankara’daki anıtkabir’de yapıldı. Doğu Türkistan Türklerinin acılarını duyurmak ve onların davasını anlatmak amacı ile Ankara’da faaliyet gösteren “Gökbayrak Sevdalıları” ile”Doğu Türkistan Hak ve Adalet İnsiyatıfı” isimli iki Sivil Toplum İnsiyatıfı,  Öğretmen ve Önderleri Aytekin Çetin ile birlikte Çanakkale savaşlarına   Doğu Türkistan’dan ve Türk-İslam dünyasının bütün bölgelerinden İslamın bu kutsal savaşına katılan şehit ecdatlarını anmak ve onlara minnet ve vefalarının izhar etmek amacı ile Gökbayrakları ile bütün bu etkinlerde idi.


Mehmetçiklerimizin Çanakkale’de yedikleri  kırık buğday çorbası ve somun ekmekleri ile sabah yemeklerini diğer katılımcılar ile birlikte yiyen İnsiyatıf Üyeleri Milli duyguları dile getiren marşlar söyleyerek Türk-İslam dünyasının en mazlumu Doğu Türkistan başata  mağdurlarını  törenlere katılan Kardeşlerine bir kez daha hatırlattı.
Gökbayrağı ve Doğu Türkistan’ı bilmeyen yüzlerce her yaştan İnsanımıza Gökbayrağımızı ve Doğu Türkistanımızı tanıtan ve davasını anlatan Web siteleri ile sosyal medya sayfalarının adres bilgilerinin yer aldığı  Gökbayrak tasarımılı kitap ayrıcı ve Magnetleri hediye olarak dağıttı.
Bu faaliyetlere katılan büyük guruplara davayı anlatıp ikna ve organize eden İnsiyatif,”Doğu Türkistan’a Hürriyet- Doğu Türkistan’a Adalet-Kanayan yaradır -Doğu Türkistan-Urumçi’de Akıtılan Uygur Kanı Çin’i Boğacaktır.” ve benzeri sloganlar ile Kardaşlerimizin dert iztirap ve sorunlarını bir kez daha haykırarak Türk halkına ve tüm dünya’ya duyurmaya çalıştılar.

İsitaytifin destekçilerinden Fotoğraf Sanatçısı Görkem Beğ’in obtektifinden tarihe geçecek bu önemli karelerle Gökbayrak görsel şöleni haber uyghurnet.org’da,  çeşitli haber siteleri ve sosyal medya sayfalarında yer almış bulunuyor.
Çeşitli haber Portalları ile sosyal Medya sayfalarında de yer alan bu tarihi resimlerin kutsal Doğu Türkistan davasına katkısının büyük olacağından şüphemiz yoktur.
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi olarak,Öğretmen sayın Aytekin Çetin Beyin önderliğinde bu tarihi ve anlamlı etkinlikleri gerçekeleştiren Doğu Türkistan İnsiyatıfının çok değerli ve vefakar üyelerini kutlar,teşekkürlerimizi sunarız.

Etiketler: » » » » » » »
Share
3627 Kez Görüntülendi.