logo

trugen jacn

ANADOLU AJANSI’NDAN DOĞU TÜRKİSTAN DAVASINA ANLAMLI VE SEVİNDİRİCİ HABER DESTEĞİ

Devletimizin resmi Anadolu Ajansı(AA.) uzun aradan sonra Doğu Türkistan haberlerine yer vererek masum Doğu Türkistanlıları sevindiriyor ve dualarını alıyor. İşgalci Çin’in 05 Temmuz 2009 Urumçi katliamının 10.yıl dönümünde Doğu Türkistan Teşkilatlarınca Avrupa ülkelerinde yapılan Çin’e tepki amaçlı protesto gösterlerinin haberlerini abonelerine servis ederek destek vermiş bulunuyor. Türk Kurtuluş mücadelesini duyurmak amacı ile Atatürk’ün kurduğu bu güzide Haber Ajansımızın Doğu Türkistan Milli Hareketine destek ve katkı amaçlı bu tutumunu çok anlamlı ve değerli buluyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Anodolu Ajansının servis ettiği 2 haberi aşağıda bilgilerinize sunuyoruz (UYHAM)

Uygur Türkleri Hollanda'da Çin'i protesto etti

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Uygur Türkleri Hollanda’da Çin’i protesto etti

Başkent Amsterdam’daki Dam Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 kişi, Urumçi olaylarının 10. yılında Çin’in Doğu Türkistan politikalarını protesto etti

Abdullah Aşıran ( AA.Brüksel)   |05.07.2019

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da toplanan Uygur Türkleri, Urumçi olaylarının 10. yılında Çin’i protesto etti.

Urumçi olaylarının 10. yılı nedeniyle Çin’in Sincan Uygur Bölgesi’ndeki politikalarını protesto etmek isteyen yaklaşık 100 Uygur Türkü, Dam Meydanı’nda bir araya geldi.

Doğu Türkistan bayrakları taşıyan protestocular, “Çin’in işgal ettiği Doğu Türkistan’da tekrar aynı şeyler oluyor” yazılı pankart açtı ve “Uygurlar için özgürlük”, “Bağımsız Doğu Türkistan”, “Terörist Çin” sloganları attı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Gösteride yapılan konuşmalarda, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikalarının arttığı ve dünyanın bu konuya giderek duyarsızlaştığı belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) yayımladığı raporda, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbir” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın “siyasi eğitim merkezleri” olarak tanımlanan gözaltı merkezlerine gönderildiği iddialarına yer verilmişti.

Avrupa Birliği (AB), Çin ile İnsan Hakları Diyaloğu toplantısında ise Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “siyasi eğitim merkezleri”nin endişe kaynağı olduğunu vurgulamıştı.

Avusturya'da Uygur Türkleri Çin'i protesto etti

AVUSTURYA’DA UYGUR TÜRKLERİ ÇİN’İ PROTESTO ETTİ

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Uygur Türkleri, 2009’da meydana gelen Urumçi olaylarının 10. yılında Çin’in Sincan Uygur Bölgesi’ndeki politikalarına tepki gösterdi.

Aşkın Kıyağan (AA.)   |07.07.2019

Avusturya’nın başkenti Viyana’da önemli caddelerden Mariahilfer’de toplanan göstericiler, “3 milyon Uygurlu keyfi olarak Çin’de tutuklu”, “Sesini yükselt Avrupa”, “Uygurlulara özgürlük” yazılı pankartlar açtı.

Gösteriyi düzenleyen Avusturya Uygur Türkleri Cemiyeti Başkanı Abdülgani Yakup, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009’da Doğu Türkistan’da Çin güvenlik güçleri tarafından öldürülen Uygurluları unutturmamak için bu yürüyüşü düzenlediklerini söyledi.

Yakup, “Doğu Türkistan’ın özgürlüğü ve bağımsızlığı için sesimizi duyurmak istiyoruz. Dünya genelinde Doğu Türkistan, Sincan Özerk Bölgesi olarak adlandırılıyor. Amacımız bir gün buranın gerçek isimi olan Doğu Türkistan ifadesinin herkes tarafından kabul görmesi.” dedi.

Çin’in “eğitim kampı” olarak adlandırdığı kamplarda 3 milyonun üzerinde Uygurlunun tutulduğunu ifade eden Yakup, “Çin, 21. yüzyılda Nazilerin toplama kamplarının bir benzerini bugün Doğu Türkistan’da Uygurlulara karşı hayata geçirmiş durumda. Burada bulunan ailelerin çocukları Çinli ailelere veriliyor ve asimile olmaları sağlanıyor. Bu kamplarda onlarca vatandaşımız öldürülüyor. Bizim asıl hedefimiz dünya kamuoyunun bu zulmü görmesini sağlamak.” diye konuştu.

Kaynak : Anadolu Ajansı (AA.haber bültenleri – Ajanslar)


Analiz

AA

Çin hükümeti Hong Kong'da ateşi maşayla tutuyor

Rusya, Türkiye'de ihracat ofisi açacak

Türk kirazına Çin kapıları yeniden açıldı
Anadolu Ajansı
facebook logo
twitter logo
youtube logo
YYARİAAH
googleplay logo
applestore logo

A

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1558 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ