logo

trugen jacn

ALMANYA:ÇİN’İN TÜRKLERE BASKI,ZULÜM VE ETNİK AYIRIMCILIĞI ENDİŞE VERİCİ BOYUTLARDA !

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Çin’de yaşanan insan hakları ihlalleri hakkında hazırladığı gizli bir rapor gün yüzüne çıktı. Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından 22 Aralık 2019’da hazırlanan gizli rapor basına sızdı. Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türkleree yönelik insan hakaları ihlallerinin kanıtları ile yer aldığı raporda ” Çin’in Türklere Yönelik Baskı,zulüm ve Etnik Ayırımcılık Uygulamaları Endişe Verici Boyutlara ulaşmıştır. ” ifadesi dikkat çekiyor.
ALMANYA:ÇİN’İN TÜRKLERE BASKI,ZULÜM VE ETNİK AYIRIMCILIĞI  ENDİŞE VERİCİ BOYUTLARDA !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Dışişleri Bakanlığı tarafından 22 Aralık 2019’da hazırlanan belge, Çin hükümetinin özellikle Müslüman azınlıklara karşı sert adımlar attığına dikkat çekiyor.

Raporda, 2016’nın sonundan bu yana özellikle Sincan bölgesinde yaşayan Müslüman-Uygur azınlığa karşı “baskıcı önlemler, kontroller ve ayrımcılık konusunda endişe verici bir artış” yaşadnığı ifade ediliyor.

Alman devlet kanalı Tagesschau’nun haberleştirdiği rapora göre Uygurların ve diğer Müslüman azınlıkların insan hakları durumu “son yıllarda açıkça kötüleşmiş” durumda.

Dışişleri Bakanlığı raporu Doğu Türkistan haricindeki bölgelerde de Müslümanlara uygulanan kısıtlamaların yoğunlaştığının altını çizdi.

Raporda, Pekin yönetiminin azınlıklar üzerinde “tam dijital kontrol ve gözetim önlemleri, keyfi tutuklamalar, ibadete yönelik kitlesel kısıtlamalar, 1 milyonu aşkın kişiyi toplama kampına almak, DNA kaydı, ideolojik doktrin” gibi uygulamalarda bulunduğu ifade ediliyor.

Kasım 2019’da, Çin yönetimindeki Sincan özerk bölgesindeki Müslüman azınlıklara sistematik olarak baskı uygulandığını gösteren gizli belgeler ortaya çıkmıştı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından ele geçirilen belgelerde hükümetin ana amacının, etnik azınlıkları suç işlemeden önce kamplara alma, düşüncelerini ve dillerini yenileme olduğu kaydedilmişti.

Belgelerde ayrıca Pekin’in üst düzey teknolojiyle kamplardaki kişileri izlediğine dair bilgiler bulunuyordu.

KAYNAK : https://asasmedya.info/news/world/9977-uygurlara-baski-ve-ayrimcilik-endise-verici-boyutta-artti?fb

Share
777 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ