logo

trugen jacn

DR.KARAKOYUNLU : DOĞU TÜRKİSTAN BİZİM ÖZÜMÜZ. ONLARI SAVUNMAYI SÜRDÜRECEĞİZ.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da  yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm,etnik soykırım uygulamaları Türk dünyası İLE İslam aleminde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde vicdanlı ve insanlık onuru taşıyan kişiler ve kurum ve kuruluşlarca gündeme getirilmeye ve Soykırımcı Çin’e karşı  küresel düzeyde protesto eylemleri yayılarak sürüyor.

En son ve çok dikkat çekici bir Doğu Türkistan eylemi geçtiğimiz 24 Aralık 2019  Kardeş Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Bilimler Akademisi  öğretim görevlisi   Doğu Türkistan gönüllüsü duyarlı Aktivist Dr.Yasemin Karakoyunlu  önderliğinde bir gurup Azerbaycan Türkü duyarlı aydınlarımızdan geldi. Protestocu gurup Bakü’deki Çin Büyükelçiliği önünde ellerinde Gök bayraklar olduğu halde bir protesto eylemi gerçekleştirilmiş ve  bir basın açıklaması ile Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik soykırım cinayetlerini kınamış ve tepki göstermişti. Gurup ayrıca Çin’in katlettiği Türkler için Çin Büyükelçiliğinin kapısı önüne siyah karanfiller bırakarak şehitlerimizi anmıştı.

Biz Çin’in Doğu Türkistan’daki Baskı,zulüm ve soykırımlarını biliyoruz

Çin Büyükelçiliği önünde yaptıkları protesto eylemi ve basın açıklaması ile ilgili olarak Özgür Asya radyosunun sorularını cevaplandıran Dr.Yasimin Karakoyunlu şunları ifade etti. “ Biz Doğu Türkistan’da olup bitenleri yakından takip ediyor ve olanlardan haberdarız.Çin bugün Doğu Türkistan etnik bir soykırım cinayeti işliyor.Bu durumdan son derece üzülüyor ve istirap duyuyoruz. Biz bir gurup Azerbaycan Türkü  duyarlı aydınlar olarak 24 Aralık’ta Çin Büyükelçiliği  önünde bu baskı,zulüm ve soykırımı protesto ettik ve basın açıklaması yaparak tepki gösterdik.Azerbaycan’da önümüzdeki haftalarda  mahalli ve parlamento seçimleri var.Durum biraz ciddi.Bizim yaptığımız eylem aslında Azarbaycan Türklerinin  kalbinin derinliklerinden fışkıran derin bir hissiyatın dışa vurumu ve onların  da duygularının tercümanı olmuştur. Azerebaycan Türkleri de Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve katliamdan bizim kadar istirap duyuyor ve üzülüyor.Millet olmanın gereği de budur zaten. Biz az kişi ile de olsa bir ilki gerçekleştirdik.Etkisi büyük oldu.Eylemimizden sonra bir çok kişi bana telefon ederek teşekkür etti ve desteklerini ifade ettiler. Bazı Kardeşlerimiz ise haberleri olduğu takdirde kendilerinin de bu eyleme katılacaklarını belirttiler.Özet olarak ; Azerbaycan Türkleri Doğu Türkistanlı Kardeşlerinin  her zaman yanındadır.

Doğu Türkistan Sorununu Gündeme Getirmeyi Sürdüreceğiz

Sovyet işgali döneminde  bizim  tarihimiz unutturulmaya çalışılmış, milli  duygu ve bilincimiz körletilmiştir. Bağımsız olduktan sonra bu değerlerimize çok şükür yeniden kavuştuk. Milli duygularımız çok güçlendi,Kardeşlerimize ve soydaşlarımıza olan ilgimiz ve Türklerin Birliği ile  Türk Dünyasına olan inancımız arttı ve gün geçtikçe de artmaktadır. Azerbaycan Türkleri Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin kendi kardeş ve soydaşları olduğunu aynı ırkın ve tarihin mensupları olduğu gerçeğini çak iyi biliyorlar ve buna içtenlikle inanıyorlar. Doğu Türkistan’ın güncel durumunu ve bu ülkedeki insanı krizi çok iyi biliyorlar. Uygur Türklerine karşı olan ilgi, sevgi ve hemdertlik duygusu ve bilinci çok artmıştır. Biz 2020 yılında Doğu Türkistan için bir dizi sosyal ve kültürel çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Konferanslar tertip edeceğiz. Doğu Türkistan meselesini canlı tutumaya gayret edeceğiz. Bu toplantılara Siyasi Partilerimizi,Sivil Toplum Kuruluşlarını ve medya organlarını davet edeceğiz.

Azerbaycan’in Uygur Türkleri için  resmi Olarak  Şu Anda Çin’e Tepki Göstereceğini Tahmin Etmiyorum

Azerbaycan’da  son zamanlarda Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri ile ilgili yazılar.makaleler ve haberler medyada  çokça yer aldığını belirten Dr.Karakoyunlu , bütün bunlara rağmen Azerbaycan yönetiminin Doğu Türkistan konusunda Çin’e resmi şekilde tepki göseterebileceğini tahmin etmediği belirtti ve şunları ifade ette ; “ Resmi olarak Doğu Türkistan meselesi yönetimin veya Paralamento’nun gündeminde değil şu anda. İleride ne olacağını veya bu durumun olumlu olarak değişeceğini şu an tahmin etmemiz zor. Ancak,yönetim olarak  Azerbaycan devletimiz  Doğu Türkistan Türklerine yönelik toplantı ve çalışmalarımıza her hangi bir yasal engel çıkarmıyor. 24 Aralık’ta Çin Büyükelçiliği önündeki protesto eylemimize Azerbaycan polisi engel olmadı. “şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

 Bilindiği üzere geçmiş yıllarda özellikle 05 Temmuz 2009 Urumçi katliamında Azerbaycan Türkü Gençler Çin Büyükeleçiliği önünde gösteriler yapmıştı.Azerbaycan Kadınlar Birliği de kapalı salon toplantıları yaparak Urumçi katlımanını kınamış TÜrkiye’den konuşmacıları Skype aracılğı ile davet etmiş ve Çin’e tepki göstermişti.

Azerbaycan Bilimler Akademisi öğretim üyesi Sayın Dr.Yasemin Karakoyunlu önderliğinde yapılan bu son protesto eylemi ile basın açıklaması Azerbaycanlı bilim insanları ile Aydınlar tarafından yapılan ilk faaliyet olarak kayıtlara geçmiştir.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
420 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ