logo

trugen jacn

AĞRI,ERZİNCAN,MUŞ VE HAKKARI,ÇEN’İN ESARETİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN YÜRÜDÜ

 

DOĞU, TÜRKİSTAN İÇİN YÜRÜDÜ…

Doğu Anadolu Bölgesindeki iller,  Doğu Türkistan’ın özgürlüğü için geçtiğimiz Perşembe günü gösteri yaptılar…

Ağrı, Erzincan, Muş ve Hakkari’de İnsani Yardım Derneği Organizesinde; Van’da Hazreti Ömer Camii avlusunda, Bingöl’de İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu önceliğinde, Bitlis’te Ulu Camii Meydanında ve STK’ların önderliğinde toplanan vatandaşlar, Çin’de soydaşlarımıza dönük uygulamaları protesto edip,Uygur Türklerine özgürlük talebinde bulundular…

Aslına bakarsanız Doğu Türkistan’ın maruz kaldığı bu katliam yeni yapılmıyor…

Tarihte benzer uygulama ve etnik temizlik Komünist  yönetim tarafından zaman zaman yapılıyor ve dünya da bunu seyrediyor.

Asya’nın efendisi Türk Milleti ile Çinliler’in o coğrafyadaki iktidar mücadelesi yeni değil.

621 yılındaki büyük savaşta Çinliler’e yenik düşerek 4 yıllık esaret sonucu kederinden ölen Kara Kağan ve onun yeğeni Kür-Şad’ın İhtilalinden bu yana mücadele devam ediyor.

O gün savaş meydanında karşılıklı yapılan cenk vardı. Ama 1944-1950 yılları arasında ve bu gün yaşananlar benzer değil…

Dün ve bugün savunmasız insanlara karşı yürütülen yok etme ve etnik temizlik söz konusu…

***

1944-1950 yılları arasındaki etnik temizliğe direnen İsa Yusuf Alptekin’in yerini bu gün Washington’da sürgünde yaşayan Rabiya Kadir almış ve bir milletin insanca yaşama hakkının bayraktarlığını yapıyor.

Doğu Türkistan’da, Çin hükümetinin adlandırması ile Sincan özerk (sadece kağıt üzerinde özerk) bölgesinde 30 milyon civarında Uygur Türkü  yaşıyor.

Doğu Türkistan Türkleri’nin bir kısmı 1949 yılında Çin Halk Kurtuluş Ordusunun bölgeye konuşlanması ile birlikte Hindistan’ın Keşmir eyaletine ve oradan da başta Türkiye olmak üzere dünyanın değişik yerlerine göç etti. Ama büyük çoğunluk Doğu Türkistan’da kaldı.

Burada yaşayan Uygurlar’ın Çin devletini yönetmek gibi bir iddiaları yok. Asırlardır kendilerine ait olan, atalarımızın yaşadığı topraklarda insan gibi yaşamak, insan haklarına saygı ve kültürel haklarının verilmesini istiyorlar.

Çin Anayasası 2003 yılından bu yana da sözünü ettiğimiz bu hakların kullanımını Anayasasına koymuş.

Anayasanın ilgili maddesi diyor ki ; “Çin devleti Sincan bölgesinde Çince ile birlikte Uygur dilini resmi dil olarak kabul eder”

Ama gelin görün ki, bu ifadeler sadece anayasanın ilgili sayfasında yazılı kalmış ve asla uygulanmamış.

Uygur dili, üniversitelerde ve okullarda kesinlikle yasak.

Dahası insanlar inançlarını bile istedikleri gibi yerine getiremiyorlar.

Bu gün Çin’e seyahat yaptığınızda; “ Doğu Türkistan bölgesini ziyaret edeceğim” ya da “bu bölgeye gitmek istiyorum” deseniz,  ancak özel izin  ve aylar önce yapacağınız başvuru ile ve  de kabul edilmeniz halinde bölgeyi gezebilirsiniz… (tabi sizi  yakından ve uzaktan gözleyen onlarca göz ile birlikte…)

Bugün Çin, insanları en çok gözleyen ülke sıralamasında birinci…

Bizim bildiğimiz ülkenin sadece üç ilinde 10 milyon civarında kamera sistemi bulunuyor…

***

Çin hükümeti yalnızca bir tek çocuk yapılmasına izin veriyor.   Şimdilerde köpek sayısını da sınırladılar, evlerde bir tek köpek beslenecek. Yani çocukla köpek aynı…

Urumçi ve diğer şehirlerde Han Çinlileri gruplar halinde evleri basıyor, insanları çivili sopalarla öldürüyor ve başlarına tek kurşun sıkarak sokağa atıyorlar… (Ajanslara düşen haberler böyle yazıyor) Bununla yetinmeyen bu guruplar iddialara göre Uygurlar’ın çocuklarını da kaçırıp bilinmeyen yerlere götürüyorlar. Gençlerin büyük bir çoğunluğu evlerinin en az 3 bin kilometre uzağındaki fabrikalarda çalıştığı için savunmasız olan kadın, yaşlı ve çocuklar her an öldürülebiliriz korkusu ile yaşıyor ve öldürülüyor.

Hızla büyüyen ve yeni doğal kaynaklar ile gıdaya ihtiyaç duyan Çin, uluslar arası uzmanlara göre Doğu Türkistan’ın yer altı zenginliklerine göz dikmiş durumda ve bölgeyi tamamen Çinlileştirme politikasını sürdürüyor. Zaman zaman hortlattığı etnik temizlik de bu politikanın sonucu…

Dünya susuyor, ya da cılız tepki veriyor…

Çin’de Han Çinlilerinin ve polis-ordu ittifakının egemenliği sürerken, dünyada ve Türkiye’de de  beş para etmez Çin mallarının istilası devam ediyor.

Bu alçakça saldırı ve katliamı yüksek sesle dur denmeli,

Ya da…

Söyler misiniz Uygurlar’ın insanlık hakkı nasıl alınacak ?…

kaynak : https://www.gazetepusula.net/2021/04/05/dogu-turkistan-icin-yurudu/?fbclid

Share
283 Kez Görüntülendi.