logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ YOKUŞ : UYGUR YASASINDAN SONRA TÜRKİYE DE BİR ŞEYLER YAPMALI

تۈركىيە پارلامېنتى ئەزاسى فاھرەتتىن يوقۇش ئەپەندى.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan duyarlılığı ile tanınan ve TBMM’de Çin’in Türklere yönelik insan hakları ihlallerini her fırsatta dile getiren Doğu Türkistan davasının fedakar Savunucusu İYİ Parti Konya Milletvekili Sayın Fahrettin Yokuş ABD Senatosunda kabul edilen Uygur İnsan Hakları ve Politikası” yasasının kabul edilmesinden sonra ” Şimdi Türkiye de Uygur Türkleri İçin Bir Şeyler Söylemeli ve yapmalıdır ! açklamasında bulundu.

Doğu Türkistan Türklerinin “Türkistan Milletvekilimiz ve TBMM’deki Sözcümüz ” sözleri ile kendisine olan minnet , muhabbet ve güven duygularına mazhar olan İYİ Partı Milletvekili Sayın Fahrettin Yokuş 14 Mayıs 2020’de ABD.Senatosunda kabul edilen Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasası ile ilgili olarak Özgür Asya Radyosuna şunları ifade etti ; ” Amacı ne olursa olsun ABD Senatosunun bu yasayı kabul etmesini çok önemli buluyorum. ABD yönetimi Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Türk Soydaşlarımıza yönelik yürüttüğü insan hakları ihlalleri insan hakları noktasından ele alıyor ve Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve etnik soykırım uygulamalarından en iyi şekilde haberdar olduğu anlaşılıyor. ABD ve batılı ülkeler Türklere yönelik bu baskı ve zulümlere bir şekilde tepki göstermeye çalışıyorlar. Bu yasa ile Doğu Türkistan davası Uluslararası bir sorun haline resmi bir şekilde gelmiş olacaktır. Biz bu son gelişmeleri Doğu Türkistan’daki insani krizin en azından uluslararası düzeyde resmi oarak gündeme gelmesi açısından çok önemli buluyoruz. ” sözleri ile değerlendirdi.

Türkiye, Doğu Türkistanlı Kardeşleri İçin Sessizliğine Son Vermeli

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ABD senatosunda kabul edilen ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanmasından sonra resmen yürürlüğe gireceğini ve resmileşeceği belirtilen bu yasadan sonra Türkiye’nin de Doğu Türkistan konusundaki pasif tutumunu aktif hale getirmesi ve bir şeyler söylemesi ve yapması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü ; ” Şimdi Türkiye’nin de bir şeyler söylemesi ve yapması gerekir.Hiç olmazsa Çin yönetimine haksız ve hukuksuz olarak Doğu Türkistan genelinde açılan yüzlerce olduğu tahmin edilen Çin tipi Toplama/Nazi Kamplarının insan haklarına ve hukuka aykırı olduğunu söylemeli ve kapatılmasını talep etmelidir. Uygurlar,Kazaklar,Kırgizlar başta diğer Müslüman Türk Halklarına yönelik baskı ve zulme son vermesini ifade etmelidir. Biz İYİ Parti TBMM.Gurubu olarak bu konuları sürekli gündeme getirmeye devam ediyoruz ve bundan sonra da dillendirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Uygur İnsan Hakları ve Politikası Yasası 04 Aralık 2019’da Temsilciler meclisinde 407 oyla kabul edilmiş ve ancak Çin işleri Komitesinde bazı değişiklikler yapılabilmesi için Senato’ya yollanmamıştı. Daha sonra bazı maddeler üzerinde değiişikler yapılarak son hali verilmiş ve Sanotoya onay için gönderilmişti. 14 Mayıs 2020 ‘de oylanan Uygur yasa tasarısı 70 senatörün ezici çoğunluğu tarafından kabul edilmişti. Yasanın Başkan Trump tarafından imzalanmasından sonra resmi olarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bu yasadan başka ABD Parlamentosunda Çin’in Uygurlara Yönelik Mecburi Köle/İşçi olarak Çalıştırılması Uygulamasının(Zorunlu Çalıştırma)iptal edilmesini öngören bir yasa tasarısı daha bulunuyor. Ancak. bu yasa daha işleme konulabilmiş değil.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
963 Kez Görüntülendi.