logo

trugen jacn
28 March 2017

9 YAŞINDAKİ UYGUR KIZI BERNA, JİMNASTİK ŞAMPİYONU OLDU VE ALTIN MADALYA KAZANDI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Doğu Türkistan’da Çinli  işgalciların baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarından kaçarak ABD.’ye yerleşen bir Uygur  Türkü ailenin kızı olan 9 yaşındaki  Uygur kızı Berna ABD.’de  federal  eyalet şampiyonlarının  yarıştığı ABD. Jimnastik  müsabakasında  yaşadığı Virginia eyaleti adına katıldı ve büyük bir başarıya imza atarak  kendi yaş gurubundaki diğer eyalet şampiyonları eleyerek   ABD.Jimnastik Şampiyonu oldu.

Trt.Türkiye’nin Sesi Uygurca haber sitesinde yer alan bilgilere göre, 28 Mart 2017  tarihinde  ABD.’nın Filadelpiya  eyaletinde yapılan  ABD.Jimnastik Şampıyonası’nda  Çocuklar gurubunun  3.turundaki yarışmalara katılamaya hak kazanan  ve bu son turdaki yarışmalarda  büyük bir başarı ile  Altın madalya almaya hak kazandığı ve ABD.Jimnastik Şampiyonu ünvanını aldığı bildirildi.

Adı geçen radyonun haberinde ayrıca, Doğu Türkistanlı Uygur Türkü   9 yaşındaki Berna Khakiyeva’nın ABD. Jimnastık Şampiyonu olması başta ABD’de yaşayan Türkistan Türkleri  olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Uygur Türkleri tarafından memnuniyet ile karşılandığı açıklandı.

Altın Madalyalı ABD.Jimnastik Şampiyonu Berna Khakiyeva  Kimdir  ?

Berna Hakimova  : 2008 yılında ABD.’de dünyaya geldi.  Ailesi onun küçük yaşlardan beri müzik ve   folklora olan merakı ve  yatkınlığını farketti ve  kendisini Balet olması için Bale Okuluna kayıt ettirdi.Ancak, o bir süre sonra  ablası Dana Khakiyeva’nın jimnastik  entremanlarından etkilendi ve kendisinin de ablası gibi Jimnastikçı olmak istediğini bildirdi. Daha sonra  ablası ile birlikte Jimnastik  entremanlarına birlikte katıılmaya başladı ve jimnastik hareketlerinde büyük başarı gösterdi. 6 yaşından beri 20 kez müsabakalara katılarak  20 kez müsabakalara katıldı ve dereceler aldı. En son 26 Mart’ta yapılan şampiyona’da kendi gurubunda şampıyon oldu ve altın madalya almaya hak kazandı.

Berna halen Virjinya  eyaletindeki bir İlkokul’da öğrenci olup, okulun en başarılı öğrencilerin biri olarak kenedisiinden söz ettirmeyi başarmış.Berna,ayrıca ABD.Jimnastik Külübü bünyesindeki “The World  Jemnastic Kulup – Dünya Jimnastik Külübü’nün üyesi ve 4.derecedeki  gelecek vaad eden şampiyon adaylarında biri olarak tanınıyor.

Berna Khakiyeva’nın antrenörü  aynı zamanda   Albina adında bir  eski Ukraynalı  Jimnastik Şampıyonu olup.  onun  için ” Berna, Geleceğin Şampiyon adayı  ve ABD.’nin  Mustakbel Yıldızı ” olarak  sitayişle söz ediyor. Antrenör Albina ayrıca Berna’nın yaşının küçük olmasına rağmen, jimnastik sporundaki eksiklik ve  hatalarını yenmeye azimli cesur bir sporcu ve sürekli atılım içinde olan geleceğin de şampiyor adayı olduğunu belirtiyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM) :  Jimnastik sporunda büyük başarı kazanarak ABD.şampiyonu olan ve altın madalya almaya hak kazanan Uygur Türklerin gururu ve şampiyonu Berna Khakiyeva’yı  ve onu  yetiştirene ailesini tebrik eder,  ileride daha büyük başarılara imza atmasını ve hatta Olimpiyat şampiyonu olmasını  temenni ederiz.


 Altın Madalyalı   Uygur Şampiyon Jimnastıkçı   Berna Khakiyeva’nın Kazandığı Madalyalar

Etiketler: » » » » » »
Share
1147 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ