logo

trugen jacn
30 November 2020

ABD’Lİ YETKİLİLERİ ALMA-ATA’DA ÇİN TOPLAMA KAMPI MAĞDURLARI İLE GÖRÜŞTÜ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD. Dışişleri Bakan Yardımcısı Marie Royce, ve beraberindeki heyet Kazakistan eski başkenti Alma-Ata’da yaşayan Çin Nazi Kampı mağdurları ile bir araya geldiği bildirildi.

Qırım Haber Ajansı(QHA)’nin haberine göre ABD’nin Alma-Ata Başkonsolosluğunda gerçekleşen bu görüşme daha önce Doğu Türkistan’daki Çin tipi Toplama Kamplarında hapsedilen veya akrabaları gözaltına alınarak ortadan kaybolan Doğu Türkistanlı Kazak Türkü mağdrlar ile bir araya geldi. ABD.Dışişileri Bakan Yrd.cısı Bayan Royce, Çin Halk Cumhuriyeti’nin şiddet içeren politikalarının gerçek doğasını gösteren ve insan hakları ihlallerini durdurması için Çin üzerindeki artan uluslararası baskıya katkıda bulunan deneyimleri hakkında açıkça konuşma cesaret gösterdikleri için hazır bulunanlara teşekkür etti.

Bakan Yrd. Bayan Royce, “Çin hükümetini şiddeti sona erdirmeye ve Doğu Türkistan’daki Müslüman ve Türk halklarının dini özgürlüklerine ve kültürlerine saygı gösterme hakkını tanımaya çağırdıklarını açıkladı. Ayrıca Bakan Yrd.Royce ABD.yönetimi olarak her zaman Kamp mağdurlarının yanında olduklarını de söyledi.

Görüşme esnasında konuşan ABD.Dışişleri Bakan Yrd.cısı şunları ifade etti ; ” Bugün sizlerle görüşmek ve dinlemekten büyük memnuniyet duyuyorum. Sizleri dinlemek benim için büyük bir onurdur ve sizden duyduklarımdan azamı değerlendirilecektir. yanıma Doğu Türkistan ‘da olup bitenler hakkında sizlerden duyduklarım gerçekleri daha fazla insanla paylaşacağım. Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Çin Komünist Partisi, Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslüman azınlıklara karşı insan haklarını büyük ölçüde ihlal ediyor. Çin’in işlediği hak ve hukuk ihlalleri ile ilgili olarak belgelenen suçlar arasında zorla gözetim(Toplama Kampları) zorla çalıştırma(Köle/İşçi) Kamplarda gerekçesiz gözaltı,toplu gözetim,ailelerin parçalanması, kültürel ve dini törenlerin engellenmesi yer almaktadır. Biz ABD.yönetimi olarak ; Çin Komünist Partisinin Uygur bölgesinde yaşayan Müslüman Türk azınlıklara karşı işlemekte olduğu bu korkunç uygulamayı bir an önce son vermeye çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Share
222 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ