logo

trugen jacn

ABD.KONGRESİ ÜYESİ ÖMER : ÇİN,UYGURLARA SOYKIRIM YAPARAK İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR !

ABD Kongre üyesi İlhan Ömer Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ADB Parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi (Kongre)’nin Somali asıllı Müslüman Üyesi İlhan Ömer Kongre’de yaptığı konuşmasında Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile Çin Toplama Kamalarına hapsedilen milyonlarca Müslümanın durumunu gündeme getirerek  tepki gösterdi ve Çin işgal yönetimini sert şekilde kınadığını açıkladı.

Özgür Asya Radyosu haber sitesinde yer alan konu ile ilgili haberde  ABD.Parlamentosunun alt kanadı olan Temsilciler Meclisinin 2  Müslüman üyesinden biri olan Somalı asıllı   İlhan Ömer Kongre Dış ilişkiler Komitesince kabul edilerek genel Kurula sunulan “Uygur İnsan Hakları Yasa Tasarısı” hakkında  söz alarak şunları söyledi ; “ Ben bu konuşmamda Çin yönetiminin Müslüman Uygurlara yönelik  acımasız ve dehşet derecesindeki cinayetlerini gündeme getireceğim. Çin’in Uygurlara yaptığı soykırım uygulamaları nitelik itibariyle   tüm  insanlığa  karşı  bir cinayet  ve aynı zamanda bir insanlık suçudur. Çin en az bir milyon civarında Müslüman Uygur’u sözde “Yeniden Eğitim “ yalanı ile Toplama kamplarında hapsetmiş durumdadır. Çin’in bu toplama kampları konusunda bize ulaşan bilgiler  çok yetersiz sınırlı ve hatta yok denecek kadar azdır. Ancak, uluslara arası topluma ve medyaya ulaşan kanıtlar, bilgi ve haberler Çin yönetiminin bu kamplarda hapsettiği Müslümanlara fiziksel ve psikolojik işkenceler ile baskı ve zulüm uyguladığını  bildirmektedir. Bu  Uygulamalar Çin’in Müslüman  Uygurlara yönelik  ırkı soykırımın  bir başlangıcıdır. Bizim Çin’in  insanlığa karşı işlemekte olduğu bu cinayetlerini durdurması ve gerekli tedbirleri alınması noktasında yeterli irademiz ve  gerekli gücümüz vardır.” Şeklinde konuştu.

Uygurlar  Guantanamo’da  Haksızca tutulmuştur.

ABD Kongresinin Müslüman Üyesi İlhan Ömer  Uygurların geçmişte de Çin’in haksız ve hukuksuz iftiraları ile çok haksızlıklara ve zulme maruz kaldıklarını ifade etti ve şunları söyledi “  ABD.yönetimi Çin’in talebi üzerine 22 masum Uygur Müslümanı 12 yıl süre ile Guantanamo’da tutmuştur.Ayrıca Çin bir çok Uygur Müslümanı “Terörist Listesi”ne dahil ederek haklarında kırmızı bülten çıkartmıştır. Çin’in bundan böyle de yine Uygurları “Kara Terör Listesi”ne alma ihtimali çok yüksektir.”dedi.

ABD Firmaları Kamplardaki Tutuklu Uygurlardan Haksız Çıkar Sağlıyor

Kongre Üyesi İlhan Ömer  Coca Cola,Geep gibi firmalar başta olmak üzere bir çok  ABD.Firmasının Doğu Türkistan’da Çin’in hapsettiği Müslüman Uygurları  kendi üretimlerinde yasa dışı çalıştırarak haksız çıkar sağladıklarını, bu durumun ise ahlak dışı olduğunu ifade ederek konuşmasını şöyle sonlandırdı ; “ ABD.Firmalarının bu utanç verici  eylemlerini Wall Street Journal(WSJ) gazetesi haber olarak yayınlamıştır. Bu Firmalar Çin’in esiri olan bu Müslümanların çalışma ücretlerini Çin yönetimine ödeyerek  haksız çıkar elde etmektedir. Bu Firmalar hakkında soruşturma açılmalı ve suçlular adalet önüne çıkarılarak cezalandırılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Share
1587 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ