logo

trugen jacn
18 June 2016

ABD’NİN ÇİN RAPORU : ÇİN’İN TERÖR ALGISI KABUL EDİLEMEZ VE ASLA İŞBİRLİĞİ YAPILAMAZ

Hitay Uygur Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

ABD. Kongresi İnsan Hakları Komitesi  Çin’deki insan hakları ve hukuk ihlalleri ile Çin’in Tetör ve Terörizm algısını  ineleyen “Çin’in Terörizm Algısı”  adı ile bir rapor yayınlandığı açıklandı.

China’s Response to Terrorism Murray Scot Tanner with James Bellacqua June 2016 Report

20160618_195752.jpg görüntüleniyor20160618_195752.jpg görüntüleniyorHitay Raporu
Trt.Türkiye’nin Sesi radyosu Uygurca bölümü  trt.net/Uygurche  İnternet sitesinde yayınlanan bu rapor özetinde Çin’in terör tanımı ile terörist algısının demokrasi,insan hakları ve batı değerleri ile örtüşmediğini, ayrıca ABD. değerleri noktasında da ile hiçbir ortak yönünün bulunmadığı belirtilerek : “Bu nedenlerden dolayı küresel düzeyde Terörizmle mücadelede Çin ile işbirliği yapılması asla  da uygun değildir.” İfadelerine yer verildi.
ABD.Kongresi İnsan hakları Komitesi’ni bağlı Çin Araştırmaları Merkezi Direktörü  Dr. Donald M.Frankelstein imzası ile yayınlanan ve ekleri ile birlikte toplam 208 sayfadan oluşan  raporda Doğu Türkistan  ile Uygurların mevcut durumu da ayrıntılı şekilde ele alınıyor.
Rapor’da Çin’in Terör tanımlamasında “ Büyük Sorun ” olduğu belirtiliyor ve Uygurlara yönelttiği terörist suçlamasının hiçbir delile dayanmadığı de özellikle ifade ediliyor. Çin yönetimi’nin Uygurlar için ortaya attığı  Terörist iddialarının politik amaçlı olduğunu ve inandırıcı hiçbir kanıta  dayanmadığı ve ispatlanmadığı de ayrıca belirtildi. Çin’in “ Uygur Teröristler” iddia ve suçlamalarının de yersiz ve yetersiz olduğu  ifade edildi.
ABD.Kongresi İnsan hakları raporunda Çin’in özellikle Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygurlara karşı günden güne şiddetini arttırarak uygulamaya çalıştığı insan hakları ve hukuk ihlalleri hakkında endişeler  dile getiriliyor. Çin’in dini özgürlükler noktasınıda sergilediği kısıtlama,engelleme ve yasaklamalara da örneklerle geniş şekilde yer veriliyor.
Çin’in terör ve terörizm Algısı raporunda ayrıca,yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı  Çin ile küresel düzeyde  mücadelede   işbirliği yapılamayacağı vurgulanıyor ve ABD.yönetimine de  tavsiye olarak öneriliyor.

İngilizce olan bu ropur’a şu Linkten ulaşılabilir; http://origin.www.uscc.gov/sites/default/files/Research/Chinas%20Response%20to%20Terrorism_CNA061616.pdf

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
3852 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ