logo

trugen jacn

ABD-ÇİN GERGİNLİĞİ ARTIYOR :ABD,ÇİN’E GİDECEK VATANDAŞLARINA DİKKAT UYARISI YAPTI

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerinin durdurulması için ABD.yönetiminin Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasasını çıkarmasından sonra sonra ABD-Çin arasında gerginik gün geçtikçe artıyor.En son ABD.Dışişleri Bakanı Pompeo Vatandaşlarına çağrıda bulunanak Çin’e yapacakarı seyahatlarında tutuklanma kararlarına dikkat çekti ve ABD vatandaşlarını çok dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, kalabalık ve açık hava, şunu diyen bir yazı 'EK LUIS XRAKARTA STOP GENOCIDE FREE UYGHUR!!!'

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Çin’in, aralarında bir ABD vatandaşının da bulunduğu bazı göstericiler hakkında tutuklama emri yayımladığını belirterek, “ABD vatandaşlarını, Çin’e giderken ya da Çin içinde seyahat ederken aşırı dikkatli olmaya çağırıyoruz” uyarısında bulundu.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikasını sürdürdüğünün de altını çizen Mike Pompeo, “ABD Hazine Bakanlığı’ndan, buradaki insan hakları ihlalcilerine karşı Küresel Magnitsky Yasası kapsamındaki yaptırım haklarını kullanmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

“ÇİN MERKEZLİ UYGULAMALARIN KALDIRILDIĞINI GÖRMEK İSTERİZ”

Pompeo, Çin menşeli telekomünikasyon şirketlerinin ABD ile diğer ülkeler arasında hizmet vermesini istemediğini kaydederek, “Güvenilmez Çin merkezli uygulamaların da ABD’deki mobil uygulama mağazalarından kaldırıldığını görmek isteriz” dedi.

Rusya’nın da ABD için bir “ulusal güvenlik” tehdidi olduğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 3 Kasım seçimlerine Rusya ve diğer “kötü niyetli aktörlerin” müdahale girişimlerine karşı adım attıklarını duyurdu.

Pompeo, “Yabancı hükümetlerin kontrolü ya da talimatı altında ABD seçimlerine müdahale eden kişilerin tespit edilmesi ve yerinin belirlenmesi için verilecek her bilgiye karşı 10 milyon dolara kadar ödül koyuyoruz” ifadesini kullandı.

KAYNAK : https://www.karar.com/abdden-vatandaslarina-cin-uyarisi-1578648?fbclid=IwAR1t0

Share
240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ