logo

trugen jacn

ABD.BAŞKANI TRUMP’TAN KOMÜNİST ÇİN YÖNETİMİNE KARŞI ÖLÜMCÜL CEZA AÇIKLAMASI !

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Zafer Karatay dahil, ayakta duran insanlar ve takım elbise

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Başkanı Donald Trump, 29 Mayıs öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında Çin’e karşı uygulayaceğı yeni yaptırımlar ile ağır cezalandırmalarını açıkladı.

Başkan Trump’ın açıklamaları Ana başlıklar Halinde aşağıdaki gibidir ;
1. Çin, Wuhan’dan yayılan Çinvirüsünü Gizlemeştir : ÇKP yönetimi Çinvirüsünün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentini hemen karantina altına almış ve kenti giriş çıkışlara kapatmıştı.Ayrıca, Wuhan’ın başkent Pekin başta olmak üzere diğer Çin şehirleri arasındaki trafiği tamamen durdurmuştu. Buna karışılık Çinvirüsünün dünyaya salgın halinde yayılmaması için hiç bir tedbir almamıştır.Bu salgını dünyaya yaymak için Wuhan’dan Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve diğer ülkelere hava ulaşımını sürdürmüştür. Kendi ülkesinde aldığı bu tedbirleri diğer ülkeler için almamıştır.Çinvirüsü saygını sebebiyle şimdiye kadar ABD’de 100 binden fazla insanın ölümüne sebep olmuştur. Çinvirüsü salgını ABD başta dünya ülkelerinde milyarlarca dolarlık maddi felakete sebep olmuştur. Bu zararların hesabı Çin’den sorulacaktır.
2. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) : bu örgüt Çin kontrolünde olduğu için Çinvirüsü konusunda dünyayı zamanında uyarmamıştır .Hatalarını tekrarlamamak ve düzeltmek adına bu örgüt kendisini reforme yoluna hiç gitmemiştir. Bu nedenle ABD, Dünya Sağlık Örgütü ile bağlarını tamamen kesmiştir. ABD’nin bu örgüt’e yıllık 400 milyon dolar tutarındaki yardımı ödemeyi durdurmuştur. Ancak, ABD,yönetimi bu tutarı şine bağımsız olarak tüm dünyada yaşayan tüm insanlığın sağlık hizmetleri için sarf etmeyi sürdürecektir.
3. Çin Uyruklulara Vize Yasağı : ABD kendi ulusal güvenliği için tehdit olarak gördüğü Çin Uyruklulara bundan böyle bu ülkeye gelebilmeleri için giriş vizesi vermeyi durdurmuştur. Daha önce Çin vatandaşlarına verilen vizeleri de iptal edeceektir.
4. Hong Kong’a Uygulanan ABD’in Özel Statüsüne son verilmiştir ; Hong Kong Çin’in geleceğinin umuduydu. 1984 yılında İngiltere ile yapılan özel bir anlaşma ile mevcut Sistemi 50 yıl süre ile değiştirleşeceğine söz verdi. Ancak, bu 50 yıllık sürenin dolmasına 27 yıl daha var iken, Çin yönetimi Horg Kong(un bu özel statüsünü değiştirmek için vaatlarını yerine getirmemiş ve sözünden caymıştır. Çin Komünist Partisi yönetimi birçok uluslararası vaatlarını yerine getirmediği gibi, Hong Kong ile ilgili vaatlerini yerine de yerine getirmemiştir. Şimdi Hong Kong’taki “Tek ülke- İki Sistem ” özel sistemini kaldırmış ve bu ülkeyi “Tek ülke – Tek bir sisteme”‘e dönüştürmüş bulunmaktadır. Günümüzde özel sistemle yönetilmesi gereken Hong Kong, ÇKP iktidarının idare ettiği Çin’deki diğer şehirlerden farkı kalmamıştır. Bu nedenle, Hong Kong’un özel bölgesel ticaret ve finansal imtiyazları iptal edilecektir. Özel Vergi sistemi ve oranı de , Çin vergi sistemi ile aynı şekilde yükseltilecektir. Hong Kong’da Çin’e satılması yasaklanan teknoloji ve stratejik ürünlerin Çin’e satışı da yasaklanacaktır. Hong Kong halkına baskı uygulayan Çinli ve Hong Kong’lu yetkililer hakkında soruşturma açılacak suçlu olanlar buna göre cezalandırılacaktır.

5-Başkan Trump Basın Toplartısında şunları da ifade etmiştir : Çin’in yıllardan beri sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin imkanlarından yararlanmakla kalmamıştır.Aynı zamanda ABD’nin askeri, endüstriyel ve teknolojik sırlarını çeşitli şekillerde çal arak Çin’e transfer etmiştir. Çin, ABD’nin imkanalarından bu kadar çok yararlanması ve büyük çıkarlar sağlamasına rağmen, diğer ülkelere tanıdığı kadar ABD’ne kolaylıklar ve ayrıcalıklar asla tarımamıştır. Bu nedenle Çin iye ilişkilerimizde karşılıklı çıkarları gözeteceğiz ve eşit muameleye Çin’i zorlamak için gerekli tüm önlemleri alacağız.

Başkan Trump Basın Toplartısında Uygur Sorununa Hiç Değinmedi Başkan Trump 29 Mayıs tarihli basın toplantısında Uygurlardan hiç söz etmedi. Basın konferansının saat 14: 00’de başlayacağı duyurulmuş olmasına rağmen,Başkan toplantı’ya bir saat geç başlattı.

Uzmanlar bu gecikmenin nedenlerinı şöyle yormadılar ; Bu basın toplantısında gündeme getirilecek ve getirilmeyecek konular hakkında tereddütler ve tartışmalar olmuş olabilir. Başkan Trump Doğu Türkistan sorunu ile geçtiğimiz hafta kabul edilen Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasası ile açıklamalarını önümüzdeki haftalar içinde yapabileceğini tahmin ettiklerini belirtiyorlar.

Kaynak : Basın Toplartısı kayıtları ve Ajanslar ( Editör Mehmet Emin Hazret)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
464 Kez Görüntülendi.