logo

trugen jacn
07 October 2019

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ NAZİ KAMPLARI SOUTH PARK ADLI ÇİZGİ FİLME KONU OLDU

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan genelinde açtığı yüzlerce Çin Toplama(Nazi) kampları ABD ve batı ülkelerinde yayınlanan South Park’ (Güney Parkı) adlı çizgi filme konu oldu. Bu çizgi filmin konunu güncelleği ve gerçeklere uygunluğu sebebiyle yoğun ilgi gördüğü açıklandı.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Müslüman dünyası Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmüne sessiz kalırken, dünyaca ünlü South Park adlı çizgi filim dizisi Uygurların yaşadığı insanlık dramını yeni bölümünde ekranlara taşıdı. Toplama kamplarında Uygur Türklerinin uğradığı işkenceler tüm çıplaklığıyla gözler önüne serildi. ABD’de yayınlanan dünyaca ünlü çizgi dizi South Park, dünyanın görmezden geldiği Doğu Türkistan’daki Çin mezalimini cesurca ekranlarına taşıdığı görüldü. Toplama kamplarında zorla tutulan ve dinleri, inançları, ırkları yüzünden Çinlilerin işkencesine maruz kalan Uygur Türklerinin korkunç hayatını ekranlarına taşıyan South Park, izleyenlerin takdirini topladı.

19-10/06/4.jpg

İŞKENCE, ZORLA ÇALIŞTIRMA, ÖLÜM…

Bahse konu bölümde, başrol karakterlerinden Stan Marsh’ın babası Randy Marsh, Doğu Türkistan’daki toplama kampında Uygur Türklerinin yanında yer alıyor. Çin polisleri, Uygur Türklerine yaptıkları gibi Randy Marsh’a da işkencede bulunuyor, zorla çalıştırıyor ve çeşitli insanlık dışı uygulamalarda bulunuyor.

19-10/06/3.jpg

Bir sahnede Çin polisi Randy Marsh’a bir kağıt veriyor ve okuması için elektrikli işkencede bulunuyor. Randy’e zorla okutulan kağıtta ise, “Ben Komünist Parti’nin gururlu bir üyesiyim. Parti, bireyden daha önemlidir.” ifadeleri bulunuyor. Bu sahne ile toplama kamplarını bir ‘eğitim kampı’ gibi göstermeye ve Uygur Türklerinin burada mutlu olduğu yalanını dünyaya kabul ettirmeye çalışan Çin hükümetinin maskesi düşürülüyor.
Müslüman dünyasının sessiz kaldığı ve görmezden geldiği Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü gözler önüne seren South Park dizisi, gerçekleri dünyaya aktaran bu bölümüyle herkesin beğenisini kazanmış bulunuyor.

Müslüman ve Türk dünyası Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmüne sessiz kalırken, dünyaca ünlü South Park adlı çizgi dizi Uygur soydaşlarımızın yaşadığı insanlık dramını yeni bölümünde ekranlara taşıdı.

Gepostet von Mehtap Bekiroğlu am Sonntag, 6. Oktober 2019


Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/dogu-turkistandaki-toplama-kamplari-south-parkta-sahnelendi-1344696?fbclid= (Özel Haber)

Etiketler:
Share
128 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ