logo

trugen jacn

AP’DEN ÇİN’E KOŞTOKAT : D.TÜRKİSTAN’DAKİ KAMPLARI KAPAT,KÜLTÜREL JENOSİD’E SON VER !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Avrupa Birliği Üst Parlamentosu  niteliğindeki  Avrupa Parlamentosun genel Kurulu  bugün  İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki  baskı,zulüm etnik ayırımcılık,ırkı soykırım ve Çin Nazi Kampları ile ilgili olarak özel olarak toplandı ve AP,tarihinde Doğu Türkistan ile ilgili çok önemli kararlar aldığı açıklandı.

Merkezi Fransa’nın Strasburg kentinde bulunan  Avrupa Parlamentosu   Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı cinayetleri ile  dini, etnik ve kültürel soykırım uygulamaları gündemi ile toplandı ve bu konuda hazırlanan raporlar  okunarak AP.Milletvekillerinin  bilgisine sunularak müzakere edildi. Uzun müzakerelerden sonucu hazırlanan karar tasarısı oya sunuldu ve tüm Parlamenterlerin  oy birliği ile kabul edilerek yasalaştı.

Avrupa Parlamentosunun bugünkü Doğu Türkistan özel oturumunu gözlemci sıfatı ile izleyen Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Sayın Dolkun İse Fransa Strasburg şehrindeki  Avrupa Parlamentosu binası önünde  yaptığı görüntülü  açıklamasında şunlarıı ifade etti ;

  •  Haftalardır ve hatta aylardan beri yürüttüğümüz  yoğun temaslar ve  arkadaşlarımız ile uğraş verdiğimiz çabalarımız  bugün hayırlı bin sonuca ulaşmış bulunuyor. Bugün çok önemli ve bizleri son derece mutlu eden bir karar tasarısı  AP.genel kurulunda bütün üyelerin oy birliği ile  kabul edilerek yasalaşmış bulunuyor.
  • AP.Genel Kurulunda  benim de  Gözlemci olarak katıldığım genel oturumda  Çin işgal yönetiminin  Doğu Türkistan’daki  Eğitim Merkezleri adı ile kurduğu Toplu Cezalandırma Kamplarının derhal kapatılması ve bu kamplarda tutuklu Uygur,Kazak ve diğer Müslüman Türk tutukluların derhal salıverilmesi için için   hazırlanan karar tasarısı  oya sunulmuş olup, yapılan oylamada yasa tasarısı oy birliği ile kabul edilmiştir.
  • Bu karar AP.tarihinde Doğu Türkistan  hakkında alınan ilk ve son derece açık ve net  ve aynı zamanda da  kapsayıcı bir karar olarak   tarihe geçmiştir.
  • Bugünkü genel Kurul oturumlarına  çeşitli AP, üyesi ülkelerden toplam 700 Milletvekili katılıdı ve bunlardan  24 Milletvekili söz alarak Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm,işkence etnik ayırımcılık, asimilasyon ve ırkı soykırım uygulamaları ile Toplu Cezalandırma kampları hakkında ayrıntılı  olarak konuştu ve   bu konudaki görüşlerini açıkladılar.
  •  Doğu Türkistan ile ilgili olarak alınan kararlardan bir diğeri ise  Çin’in Doğu Türkistan’da Kültürel Soykırım kararı olmuştur.  Genel Kurul  Çin’in bu kültürel soykırım uygulamalarını şiddetle kınamış  ve Kültürel  Genosid  uygulamalarına  son vermesini  talep etmiştir.
  • Ben bu kararaların alındığı ve müzakerelerin devam ettiği genel kurul oturumlarından dışarı çıkarık bu çok önemli müjdeli haberi sizlerle paylaşmak istedim.
  • Doğu Türkistan davamız için bu çok önemli ve tarihi gelişme hepimize,aziz Milletimize  hayırlı olsun .
  • Bu çok önemli  ve olumlu gelişmelerden ilham ve cesaret alarak bundan sonraki çalışmalarımıza  daha çok azim ve kararlılıkla devam ettireceğimizi  belirtir,hepinize  bir kez daha saygı ve muhabbetle selamlarım. Hepinize teşekkür  ederim.

DUK.Genel Başkanı Sayın Dolkun İsa’nın görüntülü Konuşmasını izlemek için aşağıdaki linki lütfen tıklayınız.

Yawrupa Parlaménti Sherqiy Türkistandiki Jaza lagirliri toghrisida qarar qobul qildi!

Xush Xewer: Yawrupa Parlaménti Sherqiy Türkistandiki Jaza lagirliri toghrisida qarar qobul qildi!

Dunya Uyghur Qurultiyi paylaştı: 4 Ekim 2018 Perşembe

Share
2168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ