logo

trugen jacn
11 December 2016

İSVEÇ’TE YAŞAYAN UYGUR TÜRKLERİ İLK CAMİ VE KÜLTÜR MERKEZİ’Nİ BİRLİKTE AÇTI

İŞGALCI ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ BASKI,ZULÜM,ETNİK ASSİMİLASYON DİNİ VE IRKI SOYKIRIM UYGULAMALARINDAN DOLAYI ÜLKELERİNDEN KAÇARAK DÜNYA’NIN ÇEŞİTLİ  ÜLKELERİNE YERLEŞENLERDEN  İSVEÇ’TE YAŞAYAN UYGUR TÜRKLERİ MUHACERETTE İLK CAMİLERİNİ BAŞKENT STOKHOLM’DA AÇTI. CAMİ’YE TÜRK TARİHİNDE DİNİ MUBİNİ İSLAMI RESMİ DEVLET DİNİ OLARAK İLAN EDEN İLK MÜSLÜMAN TÜRK HÜKÜMDARI KARAHANLI DEVLETİ HAKANI ABDULKERİM SATUK BUĞRA HAN’IN DE ADINI VERDİLER.

İsveç'te Uygur Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi Açtı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

İsveç’in başkenti Stockholm’ün Rissne bölgesinde, Uygur Türkleri tarafından kurulan Satuk Buğra Han Kütür ve Eğitim Merkezi’nin açılışı yapıldı.

İsveç Uygur Maarif Derneğinin çatısı altında bulunan Teklimakam İslam Kültür Derneği tarafından yapılan açılış törenine, İsveç Diyanet Vakfı Müşaviri Mehmet Fatih Karaca, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Danışma Kurulu Üyesi Rafet Candemir, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

dtic-kabine

Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin Kuruluş Yıldönümleri de Cami Açılışı ile Birlikte  Kutlandı

Açılış merasimnin Açılış konuşmasını yapan Uygur Teklimakam İslam Kültür Derneği Başkanı Faruk Sadık, merkezin açılışı ile birlikte, 12 Kasım 1933’teKaşgar’da  kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ile  12 Kasım 1944’te Gulca’da ilan edilen   Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin de kuruluş yıl dönümlerini de birlikte  kutladıklarını belirtti.

Uygur Kültür Merkezi Başkanı Sadık, açılış konuşmasında özetle şunları ifade etti ;  “Bugün Türk dünyası tarihi açısından çok büyük öneme sahip bir gün. Bugün, 12 Kasım 1933’te Kaşgar’da ilan edilen Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’mizin 83’üncü yıl dönümü ve 12 Kasım 1944 Gulca’da kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti’mizin de 72’nci yıl dönümüdür. Yirminci yüzyılda atalarımızın Doğu Türkistan için mübarek kanlarını ve aziz canlarını feda ederek eşsiz kahramanlık ve fedakarlık örnekleri gösterdikleri kutsal bir gündür. Bugün, sadece Doğu Türkistan için değil tüm Türk-İslam  dünyası için önemli bir gündür. Tarihimizin bu önemli gününde Satuk Buğra Han Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışını yapmaktan mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

İsveç Diyanet Vakfı Müşaviri Mehmet Fatih Karaca da konuşmasında, Türk İslam medeniyetinin, her yerde gururla anlatacağı birçok eserinin bulunduğunu hatırlatarak, “En taze örnek dün Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı Belarus’ta bulunan Minsk Camisi. Yüzyılı aşkın bir süre önce yıkılmış bir cami, çok şükür Diyanet Vakfımız tarafından aslına uygun bir şekilde inşa edildi ve oradaki Müslüman kardeşlerimizin hizmetine sunuldu.” dedi.

Karaca, kültür eğitim merkezinin hayırlı olmasını dileyerek tüm Müslümanların birlik ve beraberliğinin güçlenmesine vesile olması temennisinde bulundu.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken de son günlerde UETD’nin İsveç’teki faaliyetlerinin engellendiğini belirterek, “Bu zorlu süreçte bize her türlü desteği veren Uygur kardeşlerime destek için biz de bugün buradayız. İnşallah Stockholm’de açılan bu müessese hayırlara vesile olur.” şeklinde konuştu.

ئىككى جۇمھۇرىيەت كۈنى مۇناسىۋىتى بىلەن شىۋېتسىيىدە ئېچىلغان (سوتۇق بۇغراخان مەسچىتى) نىڭ ئېچىلىش مۇراسىمى ئۆتكۈزۈلدى

Kaynak : Haberler.com.tr

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
908 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ