logo

trugen jacn

OLİMPİYAT ŞAMPİYONU BATES : ÇİN’DEKİ KORKUNÇ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ KINIYORUM !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM

Dünya Patent Şampiyonu  Evan Bates   2020 Pekin Kış olimpiyat Oyunları ile ilgi olarak y  ”  Çin’deki Korkunç İnsan Haklarını İhlallerini en güçlü şekilde Kınıyorum.” açıklamasında bulundu.

Pekin 2022 Kış Olimpiyat  oyunları öncesi   ABD’de düzenlenen  Medya Zirvesi kapmasında 18 Ekim 2021’de  bir basın toplantısında  içlerinde Olimpiyat Şampiyonu Evan Bates’in de yer aldığı  beş figür patenciye  çeşitli sorular yöneltildi.

Çin’i yaklaşan Kış Olimpiyatları’nın tartışmalı ev sahibi  Çin’deki  insan hakları sorunları hakkında yorum yapmak isteyen olup olmadığı soruldu.

Üç kez Olimpiyat  Şampiyonu olan buz dansçısı Evan Bates   “Tüm sporcular adına konuşuyorum ve Çin’de ağır  insan hakları ihlallerinin olduğunu    olduğunu söyleyebilirim ve hepimiz bu berbat durumun  insanlığın  onurunu  zedelediğini ve dokusunu yırttığına inanıyoruz.”  şeklinde konuştu.

Bu konuda sorulan bir soruyu de şöyle cevaplandırdı : ” Uygur bölgesinde yaşayan  Uygur  ve diğer azınlık Müslümanların  kötü insan hakları durumu çoktan beri biliniyor.  İnsan Hakları İzleme Örgütü yayınladığı raporlarda  Çin hükümetinin kuzeybatı Çin’in Xinjiang eyaletinde Müslümanları  kitlesel ve keyfi olarak  tutukladığını  onları Toplama Kamplarına hapsettiğini ve insanlık dışı  işkenceler  yaptığı kanıtları ile açıklamıştır.  Benim açıklamalarım genel insan hakları ile ilgilidir ve  herkes ve tüm ülkeler için geçerlidir. Ancak Çin’de Müslümanlarla ilgili neler olduğunu soruyorsanız, bu bölgedeki insan hakları  ihlalleri  çok  korkunç, boyutlarda sürmektedir. Ben Uygur bölgesindeki  insan hakları ihlallerinin çok  korkunç olduğunu söylerken sporcular adına konuşmakta hiçbir sorunum yoktur. Biz de insanız ve orada olup bitenleri okuyup duyduğumuzda,  orada olanlardan  kesinlikle nefret ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf açıklaması yok.

Çin kökenli diğer iki  Sporcu  ve 2022 ABD Olimpiyat takımı  Oyuncuları , Nathan Chen ve Vincent Zhou , sanal medya zirvesi sırasında yaptığı açıklamaları ile  Evan  Bates’in  söz ve pozisyonunu desteklediklerini açıkladılar.

Üç kez  dünya şampiyonu olan Çin asıllı Yıldız Paten Oyuncusu  Chen, “Evan’ın söylediklerine katılıyorum. Bence daha insanların mutluluğu ve bu konuda  büyük bir değişimin gerçekleşmesi için Olimpiyatların ötesinde bir güç olmalıdır.  Artık dünya bu konuda  acilen ve büyük  ölçekte değişmek zorundadır. İnsanların bu konu hakkında konuşuyor olması ve olimpiyatlar öncesi bu ve diğer insani konuların  gündeme getirilmesinin  doğru yönde atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi.

2018 Olimpiyat Şampiyonu bir diğer Çin asıllı ABD’li Patent Yıldızı Vicent  Zhou ise  şöyle dedi : ”  Bizler ABD’li Sporcular olarak hala insanlığımızı koruyoruz. Evan Bates’ın  sözlerini hepimiz duyduk ve biz de aynı Duygularını tekrarlıyoruz. 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarında yarışacak  olimpiyat sporcuları olarak işimiz, tamamen kendimize odaklanarak yarışmaya hazırlanmak  ve iyi sonuçlar elde etmektir.  Ancak, Siyasi iklimde,Çin’de  veya  dünyanın bir başka başka bir yerinde  yaşayan İnsanlar ve olup bitenlerle ilgili  duyarlılıklara ve endişelere sahip olmak  çok önemlidir, ancak birincil hedefimiz için  sporcular olarak bu değildir. Evan’ın duygularını  paylaşıyoruz. Ancak bizler  yine de kendi işlerimize odaklanmak istiyoruz.”şeklinde konuştu.

Bates’in açık sözlülüğü, Ashley Wagner’in , Rusya’nın Sochi kentindeki 2014 Olimpiyatları’ndan önce Utah, Park City’deki Team USA Medya Zirvesi’ndeki tavrını hatırlattı . O zaman Rusya’nın eşcinsel karşıtı yasası sorulduğunda Wagner, “Bu konuda çok katı bir duruşum var. Hepimizin eşit haklara sahip olması gerektiğine inanıyorum ve ayrıca Rusya’daki mevzuatı desteklemiyorum… (LGBTQ+) topluluğuna desteğinizi göstermenin en iyi yolunun bu konuda konuşmak olduğuna inanıyorum.”

Bir çocuk, ayakta ve şunu diyen bir yazı 'BOYCOTT BEIJING 202 Hර Tibet Uyghur South Mongol Manchuria Hongkong つ' görseli olabilir

Çinli Patentçi Chock : Çin’de Olanlar kısmıdır. Tüm Çin’i Temsil Etmiyor

Bates’in kısmen Çinli olan buz dansı partneri Madison Chock  ise şöyle konuştu :  “Geçmişte Çin’de yaşadığımız tüm deneyimlerin çok olumlu olduğunu söylemek istiyorum. Uygur bölgesinde olanlar  tüm ülkeyi temsil etmiyor çünkü  Çin’de  çok fazla iyi insanlar da  var. Orada korkunç bir şeylerin cereyan etmiş olması   ve bu sözlerim benim  ve diğer her kesin Çin’de olup bitenleri desteklediğimiz  veya bunun   doğru şey olduğuna inandığımız  anlamına gelmez.”” ifadeleri ile Çin’in insan hakları ihlallerini   yumuşatarak  savunmak istediği gözlendi.

KAYNAK : https://sports.yahoo.com/three-time-olympic-skater-evan-045952787.html

 

 

Share
194 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ