logo

trugen jacn
09 Mayıs 2015

İŞGALCI ÇİN, 9 UYGUR GENCİ İÇİN TUTUKLAMA EMRİ ÇIKARDI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Küresel güçler  kendi  çıkarları için Orta doğu ve Yemen krizlerine odaklanırken, İşgalci Çin  uluslar arası toplum’dan hiçbir tepki ve kınama ile karşılaşmadan Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine baskılar, engeller  yasaklamalar  ve soykırım  uygulamalarını  pervasızca sürdürüyor.

      Geçen hafta Hoten/Aktaş’ta İçki ve sigara satışını bin genelge ile zorunlu hale getiren İşgalci Çin,   ” Yönelecekseniz dine değil, geleneksel milli oyun ve spor’a yönelin”  sloganı altında kampanya  başlatmıştı.Müslüman Uygur Türklerinin tatil günleri camilere giderek ibadet etmelerini önlemek için toplu spor ve oyun yarışmaları tertip ederek onları bu etkinliklere katılmalarını zorunlu hale getirmişti.
İşgalcı Çin bu kez Doğu Türkistan’a komşu sözde Moğol Özerk bölgesinde 9 Uygur genci için tutuklama emri çıkardı.Bunlardan 2 kişinin ele geçirildiği, geriye kalan 7 kişinin akıbetinin ise bilinmediği açıklandı.
Özgün Asya Radyosu internet Sitesinde verilen bilgilere göre yakalama emri Sözde Moğol Özerk Bölgesi İç İşleri Bakanlığı tarafından çıkarıldı. Bu 9 Uygur’un tamamı gençlerden oluşmakta olup, isimlerinin Ebulkasım Mehmet,Yusufcan Tohtı,Yasin Mehmettursun ve Ali Turdi olduğu belirtildi.
Çin yönetiminin Bayangol Vilayeti Galcaytu Kenti’ne yeni birlikler sevkettiği,kontrol ve aramaları sıklaştırdığı bildirildi. Bu 9 Uygur gencin bu bölgelerde gizlenmiş olabileceği açıklandı. Galcaytu Kenti Moğolistan Cumhuriyeti sınırına 130 km. uzaklıkta olup,bu Uygur gençlerinin ne sebeple arandıkları ve ne ile suçlandıkları hakkında bilgi verilmedi.
Tutuklama emri ile ilgili bir açıklama yapan Dünya Uygur Kurultayı’nın İsveç’te yaşayan Sözcüsü Dilşat Reşit  ise, ”Bu  Uygur gençler  kendileri için tutuklama emri çıkarıldıkları için can güvenliklerini korumak  amacı ile kaçmış olabileklerini düşünüyorum.İşgalci Çin,Doğu Türkistan’da Uygurları bir an önce imha ve yok  etmek için gerekçeler ve bahaneler uydurarak Uygurları bastırmaktadır.”şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » »
Share
2665 Kez Görüntülendi.