logo

trugen jacn
13 Mart 2022

SİYASİLER VE UZMANLAR : D. TÜRKİSTAN ZİYARETİ ÖNCESİ UYGUR RAPORU AÇIKLANMALI

Radyomuz, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Çin şubesi müdürü Sophie Richardson ile röportaj yaptı.

Çin’in Uygurlara yönelik soykırımını dünyaya ifşa etmede kilit rol oynayan araştırmacı Adrian Zenz, radyo istasyonumuza verdiği bir röportajda şunları söyledi: Şimdi 2022 ve onlara yeterince zaman verildi. Her şey 2017’de başladı. Anket 2020’de koronavirüs bahanesiyle ertelendi. BM ile Çin arasında bir anlaşmaya varıldı, ancak anlaşmanın ne olduğunu bilmiyoruz. Michel Bachelet’in ziyaretinin gerçek bir soruşturma olmayacağı açıktır. Çin hükümeti, ziyareti suçlarını haklı çıkarmak için bir fırsat olarak kullanıyor. Bu daha da tehlikeli. Bence Michelle Bachelet gitmekten daha iyiydi. Üst düzey bir yetkili olduğu için Çin bundan faydalanıyor. Başlangıçta Michelle Bachelet, raporun içeriğini araştırmak için Çin’e sınırsız sayıda denetim göndermekten vazgeçmek yerine en az yarım yıl Çin’de kalmak zorunda kaldı. Sadece birkaç günlüğüne ziyarete gelecek olan, meşgul, yüksek rütbeli bir memur. “Sadece o zaman dikkatimize geldi.

8 Mart Reuters raporuna göre, Michelle Bachelet dünya çapında yaklaşık 200 sivil toplum kuruluşuyla birlikte bir açık mektup yazdı. Mektupta, Bachelet’e Uygurların durumu hakkında bir rapor yayınlaması çağrısında bulundular ve mağdurlara, ne kadar güçlü olursa olsun hiçbir ülkenin uluslararası hukuktan veya BM İnsan Hakları Konseyi’nin bağımsız bir incelemesinden üstün olmadığı çağrısında bulundular.

Michelle Bachelet’in Uygurlarla ilgili raporun Aralık 2021’de yayınlanacağını söylediği ancak henüz yayınlanmadığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Billinken de geçen hafta bir İnsan Hakları Konseyi toplantısında Çin’i Uygurlara karşı soykırım yapmakla suçlayarak ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğini bir rapor yayınlamaya çağırdı.

Bay Adrian Zenz şunları söyledi: Ancak People’dan gelen raporlar, olanın bu olduğunu söylüyor. “Sadece o zaman dikkatimize geldi.

Sophie Richardson yaptığı açıklamada şunları söyledi: Görünüşe göre o (Michelle Bachelet) ezilenin değil, zalimin yanında olmayı seçmiş. Bu soruşturmada dürüstse, önce raporunu açıklamalıdır. Komisyonun antitröst yasası kapsamında çeşitli eylemler başlatmasından endişe etmeden başka bir ürün piyasaya sürmek istiyor.” “Sadece o zaman dikkatimize geldi.

Michelle Bachelet’in Çin’in iznine yanıtı sert olmadı. İnsan hakları grupları, Birleşmiş Milletler’in Çin hükümetinin Çin’deki etnik baskı ve asimilasyona tepkisine boyun eğmek zorunda kalacağından endişe ediyor.

Telsizimiz, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Başkanı Michel Bachelet’in ofisine telefon ve e-posta yoluyla ulaşmaya çalıştı, ancak yanıt vermediler.

DUK Başkanı İsa : Ziyaretten Önce Uygur Raporu Açıklanmalı

Dünya Uygur Kurultayı  Baaşkanı Dolkun İsa, BM.Heyetinin    Doğu Türkistan’da  yaşayan etnik Çinli olmayan Uygurlar ile diğer Türk halkları ve azınlıkların İnsan Hakları durumunu yerinde incelemesi  haberinin ani ve şaşırtıcı olduğunu belirterek : ” BM.İnsan hakları Konseyi Yüksek Komiseri Micheelle Bachelet geçtiğimis yılın Aralık ayında açıklaması beklenen  BM.’nin hazıırladığı Uygur raporunu ziyaretten önce açıklamalıdır.” şeklinde konuştu.   

 

Share
4209 Kez Görüntülendi.