logo

trugen jacn

100 YIL ÖNCE VE 100 YIL SONRA KIRIM,DOĞU TÜRKİSTAN VE TÜRK DÜNYASI

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi

Prof.Dr.Timur KOCAOĞLU (Michigan Devlet Üniversitesi -ABD.)

TARİH DEĞİŞİR, ANCAK 100 YILLIK BENZERLİKLER GÖRÜLÜR ‼️

Tarih değişiyor ancak Tarihsel benzerlikler değişmiyor:
Bugünkü 2020 Türk Dünyası bazı bakımlardan 1920’deki Türk Dünyasını çağrıştırıyor! Bugün Türk Dünyası çok, ancak çok “AĞIR, KRİTİK VE CİDDİ ” bir durumda ‼️
1920’de bir yanda bağımsız Türk devletleri vardı, bir yanda ise düşman ordularınca basılmış Türk yurtları vardı: Bağımsız Türk ülkeleri olarak Azerbaycan Cumhuriyeti, Buhara Cumhuriyeti, Harezm Cumhriyetleri vardı! Anadolu’da Kurtuluş Savaşı sürüyor, Osmanlı Padişahlığı İstanbul’da İngiliz işgali altında kalmış, ancak Anadolu’da bağımsız Ankara Türkiye Hükümeti vardı ve Türk ordusu İngiliz, Yunan, Fransız, İtalyan ordularına karşı savaş veriyordu Anadolu’da, 1923’te Türkiye bağımsızlığına kavuşacak, ancak Azerbaycan, Buhara ve Harezm Cumhuriyetleri Sovyetlerin eline geçecekti. 1933 ve 1944’te Doğu Türkistan’da iki ayrı bağımsız Cumhuriyet kurulacak, ancak onlar 1949’da Komümist Çin tarafından sona erdirilecekti.

ABD: Çin ülkedeki Müslüman azınlığı toplama kamplarına koyuyor | Euronews

Aradan bir yüzyıl (100 yıl) geçti, şimdi 1991 sonunda Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla 6 bağımsız devlet, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye de eklenince 8 bağımsız Türk devleti şu sırada sürüyor! Ancak, bu kez Çin’deki Doğu Türkistan’da görülmemiş büyük bir çapta soykırım sürüyor 3 milyondan çok aydın, okur-yazar toplama kamplarında beyin yıkama ve türlü işkenceler altındalar, bu karasalgın sırasında korkunç baskılar artı çok sayıda Uygurun öldürüldüğü bildiriliyor hastalık ve başka nedenlerden, açıkçası Doğu Türkistan Türklüğü gözümüz önünde her geçen gün artık bitiriliyor, orada kim kalacak sorusunu bile soramıyoruz!

Görüntünün olası içeriği: İbrahim Metin, açık hava

Rusya Federasyonundaki 12 Türk özerk cumhuriyeti ve bölgesinde yaşan çeşitli Türklerin anadili dersleri okullardan ya bütünüyle kaldırılmış, ya da saatleri haftada birkaç saate indirilmiş ve buna karşılık Rusça dili saatleri artırılmış, anadildeki kitap gazete-dergi, radyo-TV yayınları azaltılmış, Rusça yayım-yayınlar artırılmış durumda, başta bükük sayıdaki Tatarlar olmak üzere, başka Türk boyları korkunç bir eritme politikası altındalar. Kırım 2014’te bağımsız Ukrayna’dan koparılarak Rusya Federasyonu’na katıldı, Kırım Tatarların önderi Mustafa Cemil Kırımoğlu Batı Ukrayna’da yaşıyor, ana yurdu Kırım’a giremiyor.

Uygur Haber on Twitter: "#DoğuTürkistan'da milyonlarca Türk tutuklu,  yüzbinlerce çocuk kimsesiz ... Solda: Önceleri ebeveynleri tarafından  yetiştirilen Uygur çocukları ... Sağda: Bugün birçoğunun ebeveynleri  tutuklanmış olan, Çinliler tarafından ...


✔️ Siz sözüme ister inanın ister inanmayın, Türk Dünyasının bu 2020’deki durumu, 1920’deki Türk Dünyasıyla aynı durumda, belki de ondan da ağır bir durumda! Biz ise, içi boş “sloganlar” atmaktan, ucuz kahramanlık türküleri söylemekten öte bir şey yapamıyoruz, elimiz kolumuz bağlı, olanları sessizce izliyoruz yalnızca !

KAYNAK : Sayın Prof.Dr.Timur Kocaoğlu’nun kişisel sosyal medya sayfası

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
497 Kez Görüntülendi.