logo

trugen jacn

Y.ZELANDALI MÜSLÜMANLARDAN ONURLU BİR DAVRANIŞ: ÇİN’İN YARDIM TEKLİFİNE RED !

Yeni Zelandalı Müslümanlar geçtiğimiz haftlarda 2 Cami’de kendilerine yapılan terör saldırısı üzerine yapılan yardım kampanyası çerçevesinde Çinli iş adamlarının kendilerine yaptığı yardım teklifini reddetti.Çin işgal yönetiminin DOğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırımları ile milyonlarca Müslüman’ı Eğitim Merkezleri yaları ile açtıkıları Çin Nazi Kamplarında hapsetmesini proteston ve tepki için bu yardımı kabul etmedikleri de açıkladı. Yeni Zelandalı Müslümanların bu islamın haysiyet ve onuruna uygun ve yakışır tutumu başta Doğu Türkistan Müslümanları olmak üzere Çin baskı ve zulmüne vakıf ve soykırımın bilincinde olan onurlu Müslümanlarca dua, takdir ve sevinçle karşılandı.

Yeni Zelandalı Müslümanlar Çinli işadamının yardım teklifini reddettiler

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Yeni Zelandalı Müslümanların kurduğu bir yardım orgütü (grup) Çinli işadamı Zhang Yikun’un, Christchurch haçlı terör mağdurları için yapmış olduğu 2.1 milyon dolarlık bağışı reddetti.

Jami-Lee Ross bağış skandalında (Yeni Zelanda’da siyasi bir parti liderine verilen bağış ile ilgili skandal) adı geçen Zhang Yikun, Auckland’daki Yardım Organizasyonu(Teochew ) delegeleri kendilerine yardım teklif edilen 2.1 milyon dolar yardım vaadini reddettiği açıklandı.

Auckland Belediye Başkanı Phil Goff, etkinlikte delegelerin ilk 500.000 dolarlık çekini kabul etti ve parayı Christchurch’teki Müslüman topluluğa aktarması istendi. Miktar daha sonra diğer ülkelerden gelen delegelerin de yaptığı bağışlarla büyüdü.

Khadija Müslüman Önderliği (Ağı) bağışın iade edilmesini istedi ve bunun yerine Çinli işadamlarının Çin’de yaşayan ve zulüm gören Müslüman Uygur halkına yardım edilmesini söyledi

Bilindiği üzere Bir milyondan fazla Müslüman Uygur, Kazak,Kırgizlar başta Müslüman Türkler Çin’in başlangıçta reddettiği daha sonra ise “eğitim merkezi” olduklarını iddia ettiği toplama kamplarında hapiste tutuluyor.

Yardım Organizasyonun (Ağın) kurucusu Tayyaba Han, parayı iade etmek istemelerinin nedeninin çok iyi anlaşılır ve basit olduğunu söyledi.

“Burada İslamofobi istemiyorsak, başka bir yerde de istemiyoruz.

Khan, “Bu Yardım Meselesi Yeni Zelandalı Müslümanların Din Kardeşlerinin dramatik durumuna duyarlı olma fırsatı yarıtmıştır.” dedi.

Yeni Zelanda İslam Dernekleri Federasyonu’na (FIANZ) yazılan bir mektupta, ağ Teochew delegelerinin bağışının “derinden yürekten bir jest” olduğunu söyledi, ancak paranın Çin’de etnik Müslümanlara yönelik hapis ve işkenceler nedeniyle kabul edilemeyeceğini belirtti.

“Bu cömertçe bağışın Çin hükümetinin parası olmadığını anlamamıza rağmen, Müslümanların alabileceği en iyi yardımın İslamofobi algısını sona erdirmek ve dünyada Çin gibi İslam inancını reddeden ve Müslümanlara baskı ve zulüm uygulayanlara tepki göstermek ve onların Müslümanlara karşı uyguladıkları baskı ve zulümlerini sona erdirmeleri konusunda destek vermek olduğuna inanıyoruz. .” şeklinde konuştu.

FIANZ Teşkilatı ile Çin’in bu yardım parasını FİANZ’a aktarmak isteyen Auckland belediye başkanından bu konuda şimdiye kadar her hangi bir açıklama gelmediği de belirtildi.
Kaynak : http://habernida.com/yeni-zelandali-muslumanlar-cinli-isadaminin-yardim-teklifini-reddettiler/?fbc

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1176 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ