logo

trugen jacn

GAZETECİ ÖNEL : UYGURLARIN DURUMUNA UZAK VE SOĞUKLUK, VİCDANLARI KANATIYOR

Mehmet Ali Önel fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu

Hamit Göktürk (UYHAM)

Ülkemizin önde gelen Gazetecilerinden ve özellikle  yaptığı çarpıcı ve dikkat çeken Televizyon programlarından tanıdığımız Sayın Mehmet Ali Önel  Fransa’nın başkenti Paris’te yanan Notre Dame Katedralı ile Çin’in geçtiğimiz yıl yıkarak yok ettiği Doğu Türkistan’ın Tibet sınırındaki Kirye ilçesindeki  800 yıllık Kirye Eyidgah(Bayram yeri)Camisini  karşılaştırdı ve bu iki mabet’in  yok edilmesi karşısında uluslar arası toplumun takındığı iki yüzlü  çifte standartlı tutumunu eleştirdi.

Vicdanlı, adil ve duyarlı Gazeteci Örel Twitter hesabından yaptığı açıklama’da şunları ifade etti ;  “Mabetlerin yakılması  hazır bu kadar gündem olmuşken, Kızıl Çin Doğu Türkistan’da 800 yıllık Kirye Camisi ile Kargalık’taki 500 yılılık Cami’yi yıkarak  yerle bir etti. Bu her iki mabet de Notre Dame gibi  dünya mirası idi.Bu yıkım  ne Türkiye’de ne de dünya’da haber bile olmadı.”

Kendisine  sosyal medya üzerinden  yazdığımız “ Dün Fransız gazeteci Nicolas Henin Çin’in yıktığı camileri gündeme getirmişti. Akşam Face’de paylaşırken içimden geçmişti ve aziz Türkiye’mizden de bir gazeteci çıksa keşki  bu konuda bir şeyler yazsa ? diye hayıflanmıştım,Bugün sizin paylaşımınızı görünce çok sevindim ve duygulandım.Vidanlı ve onurlu Fransız Gazetecinin paylaşımı de bizim için değerlidir.Ama sizin paylaşımınız bizim için çok çok daha önemli ve değerlidir. Bir Müslüman ve Türk’ün öncelikli olarak Doğu Türkistan sorununa sahip çıkması gerekir.Aksi olursa eşyanın tabiatına aykırı olur.” Yolundaki teşekkür mesajımıza cevap olarak  şunları yazdı ;

 Uygur Halkı   ve Türk halkı hem din hem de kan bağı ile bağlı iken, bu uzaklık, bu soğukluk, bu görmezlik inanın vicdanımızı kanatiyor


Bunu yapmak her gerçek müslümanın temel vazifesi
Müslüman zulme karşı koyar. Müslüman, müslümanın kardeşidir
Ama günümüzde gerçek islam yaşanmadigi için, islamin güzelliklerini de yasayamiyoruz.
Uygur halkı ve Türk halkı hem din hem de kan bağı ile bağlı iken, bu uzaklık, bu soğukluk, bu görmezlik inanın vicdanımızı kanatiyor
Allah teala, mazluma merhamet etsin diye dua etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor. Epeydir Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulmü twitter hesabımdan paylaşıyorum. Elbette yeterli değil. Daha fazlasını yapmak gerek. Biz kardeşlik hukuku bunu gerektirir.

Allah teala bütün mazlumların yardımcısı olsun. Selam ve saygılarımla
Facebook’u cok aktif kullamiyorum. Twitter hesabınız varsa oradan sizi takip etmek isterim.

Sayın Önel’in Doğu Türkistan’daki Yok Edilen Cami paylaşımı  Yüzlerce kişi tarafından Paylaşıldı

Mazlum ve mağdur Doğu Türkistan Türklerinin  dostu olarak onların bu zor ve sıkıntılı günlerinde  anlamlı  ve teselli bahşeden bu paylaşım ve  notları ile bizlere ümit ve ilham veren Vicdanlı Türk Gazeteci Sayın Mehmet Ali Önel Bey’in twitter üzerinden yaptığı paylaşım  ilk 24 saat içinde bizim sosyal medya üzerinden yüzlerce  ve kendisinin twitter hesabı üzerinden ise binlerce kişi tarafından paylaşıldığı görüldü. Bu olağanüstü ilgi ve paylaşımlar ise, Çin’in Türkiye’deki bütün yalan propagandalarının yanında tarihi Çin entrikaları iki yüzlülüğü ve gerçekleri ters yüz ederek Türk kamu oyunu aldatma ve yanıltma  çabalarının sonuçsuz kaldığını gösteriyor. ÇKP İşgal yönetimi Türkiye’de güdümlü  organları ile  ÇKP Merkez Komitesi Propaganda Birimine bağlı olarak çalışan Türkiye’deki  Çin  medyasının  yaptığı gerçeklerin üstünü örten  ve Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm,insanlık dışı cinayet ve etnik soykırım uygulamalarını gizleme amaçlı   yayın faaliyetlerinin pek işe yaramadığı ve etkisinin de kamu oyunda pek itibar görmediğini gösteriyor. Bu ve benzeri Çin yalanlarının Müslüman Türk halkını aldatmaya yetmediği buna karşılık, Türk Milletinin ve  Sayın Mehmet Ali Önel gibi vicdanlı, adil ve gerçek gazeteciler tarafından dile getirildiği görülmektedir.

Sayın Önel :  Mazlum Doğu Türkistanlı Kardeşleriniz Size Minnettardır ve  Size Dua Etmektedir !

Günümüzde Doğu Türkistan Türkleri   ÇKP Faşist işgal yönetiminin  işgali altındaki kendi tarihi  ana vatan topraklarında    ya dönüşerek Çinli olmak yada ölmek tercihi ile karşı karşıya bulunmaktadır. Milyonlarca  Türk   Çin’in Hitler Faşizminin Ölüm kamplarını örnek alarak Doğu Türkistan’da kurduğu Çin Nazi Kamplarınıda baskı,zulüm,envai çeşit Çin işkeneceleri altında yok edilmektedir. Bunların yanında Çinli işgalcılar binlerce yıllık Türk kültürünün maddi ve manevi izlerini silmekte  ve  yüzlerce yıllık   ibadet mekanlarını  ve tarihi eserlerini  yok etmektedir.  ÇKP’lı İşgalcılar  Müslüman Türkleri bu ecdat yadıgarı bu ana vatan topraklarından toptan  silmek istemektedir. Bu  insanlık dışı  durum BM.insan hakları Yüksek Konseyi ile BM.Irk Ayırımcılığı İle Mücadele Örgütü’nün hazırladığı raporlarda kanıtları ile açık ve net şekilde belgelenmiştir.Büatün bunlara rağmen Türkiye’de sizin gibi birkaç vicdanlı ve onurlu Gazeteci ve birkaç gazete ve medya organlarının dışında sizin de belirttiğini gibi gündeme getirilmemekte ve adeta Doğu Türkistan’daki ÇKP işgal yönetiminin etnik soykırım ve insanlık dışı cinayetleri adeta gizlenmeye ve Türk kamu oyu yanlış bilgilendirilmeye eçalışmaktadır.

Sayın Önel ve Duyarlı Gazetecilerin bu ve benzeri çalışmaları Çin’in yalanlarını ” Deccalın semeri gibi  tarumar ederek ” yok Etmiştir.

Sayın Önel ve diğer Doğu Türkistan’daki İnsanlık sorununa adil,dürüst ve hakkaniyet ve insanlık değerlerini ölçü alarak gündeme getiren ve haykıranların bu yiğitçe ve mertçe tutumları ÇKP Deccalının yalanlar menzümesi işlenen lanetli Semerinin bu cesur ve yiğitçe haykırışları ile birlikte parçalanarak tarumar etmiştir.

Doğu Türkistan Türklerinin  tarihinin en karanlık  safhasını yaşadığı   günümüzde  Siz başta olmak üzere  duyarlı,haktan ve mazlumdan yana onurlu  sizin gibi Gazeteciler ve medya kuruluşlarımızın Doğu Türkistan dramını gündeme taşımanız çok önemlidir ve çok değerlidir. Allah sizden razı olsun. Doğu Türkistanlılar olarak size ve bu insanlık dramını gündeme getiren duyarlı gazeteci kardeşlerimize ve medya organlarına minnet ve şükranlarımızı sunuyor ve dua ediyoruz.

Allah sizleri sağlıklı.esenlikli ve başarılı eylesin.Amin

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1395 Kez Görüntülendi.