logo

trugen jacn
07 Eylül 2016

UYGUR TÜRKLERİNİ BEKLEYEN ÇİN ORJİNLİ ULUSLAR ARASI YENİ KOMPLO’YA DİKKAT !……

plain-blue-background-wallpaper-3

 

Mehmet Emin HAZRET

Kırgızistan  Devlet güvenlik idaresi ( GKNB) 6 Eylül 2016  resmi açıklama yaparak 30 Ağustos’ta  Kırgizistan’ın başkenti Bişkek’teki  Çin Büyükelçiliğine yapılan intihar saldırısını gerçekleştiren kişinin, Tacikistan vatandaşı Uygur asıllı Zahir Halilov olduğunu duyurdu.  Zakir Halilov’u  yönlendirenler, Türkiye’de  ikamet eden Tacik ve Kırgız vatandaşları olan Özbekler olduğu, Çin’in Bişkekbüyük elçiliğine yapılan intihar saldırısı organizasyonunu yapan ve  finansmanını sağlayanın, Suriye’de  savaşan ve  faaliyet gösteren “Doğu Türkistan İslam Hareketi”adlı bir örgüt’ün işi  olduğunu  iddia etti.  Kırgız ve  Rus medyası, saldırı emrinin El – Nusra’nın bölge sorumlusu Ebu Saluhe tarafından verildiğini yazdı. El –Nusra ise El – Kaide’nin Suriye kolu olduğu için, ABD, Avrupa ve Birleşmiş milletler tarafından kara listeye alınan terör örgütlerinin başında gelmektedir. Bugün, ABD ve Rusya başta olmak üzere 15 den fazla ülkeye ait Koalisyon  uçakları El –Nusra üslerini bombalamaktadır.

Çin Büyük Elçiliğine yapılan Saldırı konusunda Şüpheli Noktalar

Çin’in Kırgızistan Büyük elçiliği’ne yapılan intihar saldırısının  30 Ağustos sabah 10,30 da gerçekleştiği bildirilmiştir. İntihar saldırısı’da intiharcı’dan başka  kimse ölmemiştir. Kırgız ve Rus medyası,  genelde Çin Büyük elçiliği önünde pasaport ve diğer işlemler için her gün ortalama 300 –  bin  arasında kişinin kapı önünde toplandığını, ancak, 30 Ağustos günü  öğleden önce   Çin Büyük elçiliğinin çalışmadığı yada  müracaat  kabulü yapılmayacağı gün olduğu için, Çin Büyük elçiliğinin kapsının havaya uçurulmasından   başka fazla büyük bir hasar  olmamıştır.”  diye yazmıştır.

ABD. ve AB.ülkelerinde sürgün hayatı yaşayan  Komünist Çin rejim muhalifi  Çinli  analizciler, köşe yazarları ve yorumcular,  Bişkek Büyükelçiliği’ne yapılan bu bombalı intihar eylemini  “ Bu eylem tamamen Çin yönetimini  uyarma amaçlıdır ve  ÇKP.rejimine karşı bir  bombalı mesajdir.” tahmini ve  yorumunda bulundular.

 Bu konuda benim görüşüm  ise, tamamen farklıdır ; Şöyle ki : Araçlı bombalı intihar eyleminin planlanması ve organizasyonu, İntihar eylemin  yapıldığı saatlerde   Çin Büyükelçiliği’nin çalışmadığı bir saatte gerçekleştirilmesi   ve  saldırının bu saate ayarlanmasındaki planlanmanın  Çin istihbaratı’nın direktifi ile gerçekleştiği ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Bir Taşta Birkaç Kuş

Çin bu konuda Kırgızistan istihbaratı ( GKNB) dan başka daha birkaç ŞİB.Örgütkü üyesi bir çok ülke istihbaratı ile beraber çalışarak “Uygur Terör  Hareketi'”ni   Orta Asya ve küresel  Terörizm ve Terör örgütleri ile ilişkilendirmek ve  onlara  bağlamak konusunda  açık – net ,  elle tutulur ve somut  deliller elde ederek bu konuda büyük başarıya ulaşma çabası içindedir.  Çin yönetimi, daha  olay ile ilgili her şey açıklanmadan şimdiden intihar saldırısı olayının içinde  Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye  vatandaşlarının olduğunu kurgulamakta ve iddia etmektedir. Çin propagandasının satır aralarında,  Bişkeke intihar saldırısı ile diğer bir çok  komploları planlayan ve gerçekleştirenlerin  Türkistan coğrafyası ile genelde  Orta Asya’yı “Bir Terör Üssü” haline getirimek isteyen  El –Nusra olduğuna her kesi inandırmak olduğunu  okumak ve anlamak kolaylıkla  mümkündür.  Çin,Bişkek salrdırısını bizzat kendisi organinize ederek  ” Bir Taşta iki ve birkaç kuş vurma” ‘yı  hedeflemiştir.

Çin’in G20 Zirvesi’ni  Kullanarak  Uygurlar Hakkında Elde ettikleri

ABD başkanı Barack Obama Hangzhou havalimanındaki karşılama’da  çok aşağılanmıştır. Çin yönetimi, Zirve için ülkesine gelen bütün  ülke Liderlerine, hatta G20 ülkesi olmayan ülke liderlerine bile   karşılama’da  kırmızı halı  sermiş ve Çin Dış işleri bakanı tarafından karşılanmıştır.  Karşılama’de ABD.başkanı   Obama’yı  çok alt düzeydeki bir Dış işleri Bakanlığı Memuru karşılamıştır. Ayrıca,karşılama’da Başkan Obama için  Kırmızı halı de serilmemiştir.  Her ülke Liderlerini getiren  uçaklara getirilen  merdivenler sadece  Obama’nın uçağına getirilmemiştir. Bu yüzden Başkan  Obana ön  kapıdaki uçağın kendi  merdivenlerini kullanarak  inmek zorunda kalmıştır.  ABD yetkilileri, yapılanın  diplomatim nezakete uymadığını ve çok ayıp olduğunu söylediğinde, Çinli yetkili “ Bu ülke  ve bu  Havaalanı bizimdir. Burada  ne yapacağımıza  ve nasıl hareket edeceğimize biz karar veririz. Sizler bu konuda bize  emir veremezsiniz.”  sözleri ile sertçe cevap vermiştir.  Bu günlerde  ABD medyasının manşetlerinden düşmeyen gündem, Başkan Obama’ya yapılan bu aşağılayıcı davranış ve tutum   olmaktadır.

Ancak G20 zirvesinde Çin devlet başkanı Şi jinpeng,  Başkan Obama ile başa baş görüşme yaptıktan bir gün sonra ABD hükümeti 13224 Nolu genelge gereğince “ Doğu Türkistan İslami Harekatı” nı  tekrar terör listesine aldığını açıkılamıştır. Ayrıca,ABD.yönetimi  Birleşmiş Milletlerin 1267.  dönem Toplantısında bu örgütü terör örgütleri Listesine  eklenmesini sağlayacağını de  bildirmiştir.  Çin devlet başkanı Şi ise, , ABD yönetiminin bu yeni  girişimi takdir ile karşıladığını açıklamıştır.

Uygur  Türklerini Bekleyen Tehlikelerin Boyutları 

Dünyada, Uygur Türklerinin  acı ve istirabını kalbinin derinliklerinde hisseden, onların meselesini  kendi sorunu bilen ,Uygur Türklerini karşılıksız seven,koruyan ve destekleyen ve himaye eden tek ve yegane   halk Türkiye Türkleridir.  Türkiye Cumhuriyeti devletimiz, tarihinin en  zor ve kritik siyasi,sosyal,askeri ve  diplomatik krizlerini  bitaraf etme sürecini yaşıyor. Türkiye içte PKK ve FETÖ terör örgütü ile boğuşurken, dışta Türkiye’yi parçalamak isteyen güçler devreye girmiştir. Türkiye 2. Dünya savaşından bu yana müttefiki olduğu  ABD ve Batı bloğu’ ndan tehdit görmektedir. Ancak, Rusya ve Çin, Türkiye’yi  bölme projesinde şimdilik kaydiyle her hangi bir rol almamaktadır. Türkiye,  yanlış Suriye politikasını telafi etmeye çalışırken, batı ülkeleri bölge’deki  kargaşadan yararlanarak Türkiye’ye  yönelik gizli emellerini açığa vurma cesaretini göstermektedir.  Bu durum ise,  Türk devletini yeni arayışlara ve  uluslara arası yeni işbirliği alanları bulmaya  zorlamaktadır. Uçak, Krizinden sonraki  dönemede Türkiye –Rusya ilişkileri çok iyi noktalara doğru ilerlemektedir. Bu sebepledir ki ;  Çin’deki G20 toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD.başkanı Obama’dan önce Rusya Lideri Putin ile görüşmeyi tercih etmiştir.

G20 zirvesinde Çin Lideri ve diğer devlet adamlarının  ÇKP.güdümündeki  Çin medyasının Türkiye cumhurbaşkanına olan ilgisi dikkat çekicidir.  G20  Üyesi Ülkeler Devlet ve Hükümet başkanları aile fotoğrafı çektirirken, Çin devlet başkanı Şi, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı  sol yanına almıştır.  Erdoğan’ın diğer  yanında ise, Rusya başkanı  Putin yer almıştı. Başkan Obama ise, Çin Lideri  Xi Jinpeng’in yanında  birkaç kişiden sonra ve biraz uzağında bulunuyordu.   Zirvede Türkiye – Çin nükleer enerji anlaşması için   son imzalar da atılmıştır.  Çinli yetkililer Kars –Edirne  hızlı demir yolu yapım  projesi için  Çin’in sağlayacağı  47 milyar dolar konusunda açıklamalar  yapar  yapmaz   Türk medyası balıklama atlamış ve adeta coşmuştur.  Çin’in yeni ipek yolu projesi kapsamında İran ve Bulgaristan dahil  bu projenin geçeceği tüm ülkelerle anlaşmaları bitirdikten sonra, Türkiye ile anlaşma yapması düşündürücüdür. Bu proje için imzalanan anlaşmalardan sonra,  Aradan 6 yıl geçmiş olmasına rağmen,  Türkiye’ye 47 milyar değil,  47 sent  para bile gelmemiştir.  Ama Çin’in vaat ettiği 47 milyar dolar Türkiye’de  gündem yaratmaya devam ediyor. Paranın yüzü elbette sıcaktır.

Ben  sevgili ülkem,Doğu Türkistan’ı terkederek  Pekin üzerinden İstanbul’a geldiğim 1989  yılında gördüğüm genel manzara şu idi; O tarihlerde Türkiye’nin Çin’den 20-30 yıl  daha ilerde olduğunu görmüş ve bundan çok sevinmiştim.   Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma sonucunu okudum, Türkiye’nin ihracat  ürünleri arasında,  teknoloji  oranı %3,7 iken,  bu oran Çin’in ihracat ürünlerinde   %26,3  mertebesinde gerçekleşmiş olduğunu okudum.  Ne yazık ki  günümüzde yakalar etek, etekler yaka olduğunu üzülerek müşahede etmekteyiz. . Türkiye’nin sermaye ve  ileri teknoloji’ye şiddetle ihtiyacı  bulunmaktadır.  Türkiye  değişen küresel şartlar gereği, dünya’daki konumunu tekrar gözden geçirebilir. Türkiye binlerce yıllık köklü devlet geleneğine sahip, demokrasi değerlerini ve hür teşebbüsü  benimsemiş uygar, demokratik bir ülkedir. Türkiye’nin insan hakları,hukuk ve demokrasi değerlerinin mevcut olmadığı Çin gibi ÇKP.diktasının egemenliği altındaki  geri kalmış bir  rejimin safında yer alacağına inanmıyorum. Ancak,  Türkiye ihtiyaç ve zorunluluk gereği  geçici olarak de olsa,  Çin ile iş birliği yapmak durumunda kalırsa, bu durumdan Doğu Türkistan Türkleri büyük zarar görecektir.  Eğer Çin, Türkiye’nin  görmemezlikten gelerek,susarak ses çıkarmayacağını, emin olursa, İşgali altındaki Doğu Türkistan’da Türklere yönelik toptan imha,yok etme ve  soykırım politikalarına daha da canlılık kazandıracaktır. Hatta bu Ülke’de yaşayan ve 30 milyon civarında olduğu tahmin edilen Müslüman Uygur  Türklerini  çok kısa zaman içerisinde  toptan yok etmeye ve  onları ebedi olarak bitirmeye çalışabileceğinden ciddi şekilde endişeleniyorum.

Diaspora ve Özellikle Türkiye’de Yaşayan Uygur  Türkleri Çin’in bu Uluslar Arası Tuzağına Dikkat Etmeli ve Asla Düşmemeli

Merkezi örgütlenmeden.birlik ve beraberlikten  yoksun, bir kaç başlı, Örgütsüz, başı boş toplumlarda her sokaktan bir değil, onlarca “Lider” çıkar  ve bu “Liderler”  enerjisini kendi aralarında  sürdüreceği  mücadelelerde  tüketirler. Enerjisini tükettiği için de , gerçek  düşmanı ile  savaşabilecek  takatı kalmaz.Bu mücadele’den ve keşmekeşlerden sonra, ileriyi gören,ferasetli ve  aklı başında  bir kaç kişi   ortada kalır.

Yurt dışında ve özellikle Türkiye’de yaşayan Uygurların bölünme,parçalanma  ve kendi aralarındaki güvensizlik zaafından yararlanan Çin, kiraladıkları Uygur görünümündeki vatan ve Milletine ihanet eden Hainleri  ve   diğer yabancı  ajanlarını işe salarak   temiz yürekli,  inanç ve  imanı güçlü ve duyguları saf    Uygurları kolayca  kandırarak tuzağa düşürebiliyor. Onları, çeşitli imkanlar ve çıkarlar vaat ederek, Uluslar arası teröre bulaştırmak sureti ile Çin’den dev maddi imkanlara kavuşma şansını elde edebiliyorlar. Ölen, hayatı tamamen mahvolan ve Terörist” damgası yiyen Uygurlar yine ortada kalıyorlar.

 Biz mazlum ve mağdur Uygur Türkü Kardeşlerine kucağını açan  ve bağrına basan,   şefkat ve merhamet kapılarını sonuna kadar açan   kardeş Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, Türkiye’mizi ve  kendimizi sıkıntı’ya,   zora sokacak yasa dışı işlere bilerek yada bilmeyerek bulaşmak, hem bize sahiplenen   Türkiye Cumhuriyetine, hem kendi  toplumumuza ve soyumuza karşı işlenmiş af edilmez  suçtur.

Uygur Türklerini   bekleyen  uluslar arası komplo çok kapsamlıdır ve  çok tehlikeli boyutlara taşınmış bulunmaktadır.

Eğer,bizler Uygur Türkleri olarak, Allah, Kur’an ve Peygamber aşkı diyorsak, geleceğimiz,evlatlarımızın geleceği,toplumumuzun şerefi ve haysiyeti ve bekası ve en önemlisi   sevgili yurudumuz Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı ve özgürlüğümüz uğruna Allah’in  verdiği aklımız ve ferasetimiz ile iyi ve doğru düşünerek karar vermeli ve  hareket etmeliyiz.

Türkiye’mize ve Vatanımıza ve Toplumumuza karşı Akıl   ve Mantık dışı   her türlü hareket, iman dışı, islam dışı  bir hareket olarak toplum vicdanında ebedi olarak mahkum olacaktır.

Allah, Türk İslam Aleminin tek  ümit,ilham ve güven kaynağı ve yegane istinatgahı Aziz Türkiye’mizi ilelebed korusun ve daima Yüceltsin.Amin

 

Kaynaklar:

  1. 袭击中国驻吉尔吉斯大使馆凶手身份确认
  2. 吉尔吉斯斯坦:中国使馆袭击者为东伊运成员
  3. 德语媒体:中国傲慢和气氛“有毒”
  4. Взрыв у посольства КНР в Бишкеке мог устроить уроженец Таджикистана
  5. Подробнее:https://tengrinews.kz/sng/vzryiv-posolstva-knr-bishkeke-mog-ustroit-urojenets-301681/
  6. Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на Tengrinews.kz
  7. Заказчиками атаки на посольство Китая в Бишкеке объявили уйгурских террористов из Сирии
  8. Подробнее:http://www.newsru.com/world/06sep2016/bishkek.html
  9. Qirghizistan xitay elchixanisi hujumchisini «tajikistan puqraliqidiki uyghur» dédi
Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1181 Kez Görüntülendi.