logo

trugen jacn

SENATÖR MARCO RUBİO : UYGURLAR ; ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNDE ASLA YALNIZ DEĞİLSİNİZ !

«خىتايغا قارشى پارلامېنتلار كومىتېتى» يەنى IPAC كومىتېتىنىڭ ئەزالىرىدىن بىرى بولغان ئامېرىكا كېڭەش پالاتا ئەزاسى ماركو رۇبىيو ئەپەندى ۋاشىنگتوندىكى پارلامېنت بىناسىدىكى كېڭەش پالاتاسى ئاخبارات كومىتېتىدا سۆز قىلماقتا. 2020-يىلى 5-ماي.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD’de her yıl çeşitli etkinlikler yapılarak anılan “Esaret altındaki Devletler Haftası ” dolayisiyle düzenlenen bir toplantıda ABD’yı Senatör Marco Rubio ” Uygurlarlar; Sizlerin özgürlük mücadelenizi takdir ediyor ve kutluyorum.Sizler asla yalnız değilsiniz. ” açıklamasında bulundu.

ABD’de 1958’den beri her yıl Temmuz ayının 3.haftasında kutlanan “Esaret Altındaki Devletler Haftasının “2020 yılındaki ana tem’asının Çin işgali altındaki Doğu Türkistan, Tibet,Güney Moğolistan ve Hong Kong’a ” tahsis edildiği açıklandı.Bu ülkeler ile ABD’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle gündeme getirilmeye devam ediyor.

Bu yılki bu etkinler çerçevesinde en önemli bir anma ise, Washington merkezi ÇKP rejim Muhalifi Demokrat Çinlilerin kurduğu Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı ” tarafından 23 Temmuz’da düzenlendi.Bu anma etkinliğe ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Demokrasi,insan hakları ve Çalışma işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Robert Destro ile ABD Senatosu Üyesi Marc Rubio.Temsilciler Meclisi üyesi James Mcgovern ile Dini Özgürlükler Komitesi Komiseri Doğu Türkistan asıllı Uygur Türkü Nuri Turkel de katılarak birer konuşma yaptılar.

Çinvirüsü Covid-19 salgını sebebiyle alınan karantina tedbirleri sebebiyle görüntülü dijital iletişim sistemi programı üzerinden yapılan toplantı’da konuşan Senatör Marc Rubio ,ABD halkının insan hakları ve özgürlüklerini elde etmek ve korumak için bir kaç nesilden beri mücadelesini azimle sürdürdüğünü belirterek şunları söyledi ; ” Benim Atalarım bu insani onur ve değerler için büyük bedeller ödemiştir.Benim büyük Babam ve Onun kardeşleri komünizmin baskı ve zulmünden ve onun kötülük ve zararlarından kaçmış ve özgürlüklerini aramak için ABD’ye sığınmışlardır. Ancak,çok üzücü olanı şu ki ; günümüzde de yine müstebitler ve zalimler yine utanmadan başlarını dik tutabildiklerine tanıklık ediyoruz. Bu nedenle yeni krizlere maruz kalabiliyoruz. Günümüzde ABD.’nin ve demokrası’nın karşı karşıya bulunduğu en büyük insani krizlerin başında Çin Komünist Partisi Diktatörlüğünün tehditleri gelmektedir. ÇKP.Diktatör Yönetimi yıllardan beri Tibetlilere karşı kültürel soykırım uygulamaktadır. Hong Kong halkının çok değer ve önem verdiği özgürlüklerini ve öz yönetim hukukunu ellerinden almak istemektedir. Bu değerleri savunan insan hakları savunucuları,Hukukçular ile ÇKP’ye karşı çıkan aydınları hapishanelere doldurarak onların sesini boğmak istemektedir.

Uygurlar asla Yeise Kapılmayınız; Sizler asla yalnız değilsiniz

Senato Marc Rubio 2020 yılı Esaret altındaki Devletler Haftası dolayisiyle Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı’ nın tesis ettiği Komünizm Kurbanları İnsan Hakları Ödülünün Uygurların vicdanı Dr.İlham Tohti’ye verilmesinden dolayı kendisini tebrik ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü ; ” ÇKP yönetimi esareti altındaki Uygurlar başta olmak üzere Çinli olmayan ve azınlık olark tanımladığı diğer ulusların kültürel ve fiziki kimliğini yok etmek istiyor.Ben bu vesile ile ben Uygurların ülkelerinde yaşayan aile ve yakınlarının uğrayacağı muhtemel her türlü tehdit ve şantajları göze alarak gerçekleri dillendirdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. İnsan hakları savunucusu Doç.Dr.İlham Tohti’yi de ayrıca, kutluyorum. Dr.Tohti, insan hakları ve özgürlük talep ettiği için adaletten yoksun bir şekilde ömür boyu hapse mahkum edildi. Bugün kendisine verilen ödülü onun batur kızı Cevher İlham babası adına teslim almaktadır. Ben Cevher İlham ile görüştüm.Ben, siz Uygurlara ve diğer ÇKP yönetiminin mağduru mazlumlara şunu özellikle ifade etmek istiyorum,Sizler yalnız değilsiniz. Sizlerin bu zalimler karşısındaki bu dik duruşunuz ve mücadeleniz bütün ezilen ve özgürlüğe hasret tüm toplumların mücadelesidir. ABD ve ABD’liler her zaman sizlerin yanındadır ” şeklinde konuştu.

Temsilci Jim McGuvern : ABD.ÇKP Yönetimine Karşı Daha Sert Tedbirler Alacaktır

Toplantıda konuşan ABD Parlamentosu alt kanadı Temsilciler Meclisi(Kongre)üyesi Massachussets eyaleti vekili Jim McGovern McGovern ABD.Başkanı Trump’ın geçtiğimiz ay Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasasını onaylayarak yürürlüğe koyduğunu,Magnetsky yasası gereğinde Uygurlara baskı,zulüm ve etnik soykırım uygulayan Bölgesel ÇKP genel Sekreteri Çinçuvenggou başta 4 sorumlu hakkında cezai işlem başlattığını hatırlattı ve şunları şöyledi ; Ben ÇKP.diktatöryasının baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerinin ele alındığı böyle bir toplantıya katılmış olmaktan son derece memnunum. Uygur bölgesinde Uygurlar başta Çinli olmayan diğer bir çok topluluğun de mağdur durumda olduklarını biliyoruz. Yakında Uygurların Köle/İşçi olarak zorla çalıştırılmasına yönelik yeni bir yasa çıkaracağız.Bu yasa üzerinde çalışma yapıyoruz.Uygurların Köle/İşçi olarak çalıştırılması gibi çağdışı bir suçu enelleyeceğiz. ABD olarak Çin’in baskı ve zulüm uygulamalarını engellemeye yönelik başka tedbirler de alacağız.

Dr.Tohti’nin Özgürlüğüne bir an Önce Kavuşturulması için elimizden geleni yapacağız !

Dr.Tohti’nin ” Komünizm Kurbanları İnsan Hakları Ödülü” verilmesini kutluyorum. İlham Tohti barışçıl ve yasal yollarını kullanarak kendi toplmu ile diğer Çinli olmayan halkların temel haklarının uygulamada de verilmesini talep ettiği için ömür boyu hapisle cezalandırıldığı için üzgünüm.ÇKP.Dr Tohti gibi yüzlerce Uygur ve diğer halkların aydınlarının barışçıl eylemlerle temel insanı haklarını talep ettikleri için onların de susturulduğunun bilincindeyiz. ÇKP yönetiminin baskı.zulüm ve kötülüklerine uğrayan diğer onlarca Uygur aydınlarının de bulunduklarının bilincinde ve farkında olduğumuzu ifade ediyorum.

Cevher İlham,Sizin Babanız ve Milliteniz için Yaptıklarınız için Teşekkür ediyorum.

Dr.İlham Tohti’ye Komünizim Kurbanları İnsan hakları Ödülü verilmesine son derece memnun oldum. Dr.Tohti ÇKP yönetimininden kendi Milletinin ve diğer azınlık halkların temel insanı haklarını barışçıl ve yasal yollardan uygulamada da verilmesini talep ettiği için ömür boyu hapis cezasına çarptırılması tamamen idelojiktir,hukuki asla değildir. ÇKP.Dr.Tohti gibi temel insani haklarını talep eden onlarca Uygur aydınını benzer usullerle susturduğunu biliyoruz. Dr.Tohti’nin değerli kızı Cevher İlham’ın de aramızda olduğunu biliyorum. O,babasına verilen bu ödülü birazdan teslim alacaktır. Sevgili Cevher İlham, sizin Babanız ve Milletiniz için yapmakata olduğunuz güçlü girişimleriniz için çok teşekkür ederim.Şuna emin olmanızı özellikle istiyorum ; siz ile birlikte Çin zindanlarında çile çeken Babanız Dr.Tohti’nin biran önce özgürlüğüne kavuşturulabilmesi için elimizden geleni her şeyi yapacağız.” şeklinde konuştu.

Share
350 Kez Görüntülendi.