logo

trugen jacn
09 Nisan 2014

DR. İLHAM TOHTİ’NİN KIZI CEVHER İLHAM,ABD. KONGRESİNDE KONUŞTU: BABAM SUÇSUZDUR.BEN ONA ÖZGÜRLÜK İSTİYORUM !

jewher-ilham-toxti-guwahliq.jpg

           15 Ocak’ta Pekin’de tutuklanan Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim Üyesi,Uygur aktivist ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri İlham Tohtı’nın İndiana Üniversitesinde öğrenim gören kızı Cevher İlham, 8 Nisan 2014 Salı günü ABD.Kongresi’nde Çin İşleri Komitesi’nce düzenlenen ”Çin’in İnsan Hakları Aktivistlerini baskı yaparak susturması, Onların Banka Hesapları, Fikir ve Düşünceleri “ temalı toplantı’da Çin’de tutuklu Babası hakkında tanık olarak konuştu ve ifade verdi.

          Ayrıca,Kongrenin bu özel oturumuna davet edilen Uluslar arası İnsan Haklarını İzleme Örgütü Özel Temsilcisi Sofe Richardson ,G.Washington Üniversitesi öğretim üyesi Hukukçu Donald Clark ve Çinli Avukat  Ting Bi YAV de ifade verdi.

       19 yaşında olan Cevher ilham Amerikan Kongresine gelişinde Kongrenin görevli Memurlarınca karşılandı ve özel oturumun yapılacağı salona alındı. Oturum Başkanının daveti üzerine kürsüye geldi ve şöyle konuştu ; “ 15 Ocak’ta bir kaç öğrencisi ile birlikte Çin Polisince tartaklanarak gözaltına alınarak tutuklanan Babamdan şimdiye kadar hiç bir haber alamıyoruz.. Babam Doç.Dr.İlham Tohti,gerçeklere bütün kalbi ile inanan,hakikatları söylemekten çekinmeyen cesur ve samimi bir bilim adamıdır, Akademisyendir. Babam   Uygurların çiğnenen hak hukukunu,Çin yasalarına göre verilmesini barışçıl yollarla,yani dili ve kalemini kullanarak talep etmiştir.  Babam, hiçbir zaman ve hiçbir yerde bölücülük yapmamıştır. Çin Hükümeti elinde bu suçlamalarla ilgili hiçbir kanıt olmadan,Babamı 25 Şubat’ta  bölücülükle suçlayarak tutukladılar. Onu, halkı Bölücülüğe, etnik nefrete teşvik,teröre destek olma gibi  aslı olmayan ağır suçlamalarla itham ediyorlar. Ailemizi sürekli tehdit ediyorlar. Ailece çok perişan durumdayız.3 Aydır Babamla görüştürmüyorlar.Avukatının görüşme talebini dahi reddettiler. Ailemizi  sürekli olarak tehdit ediyor ve evimizi 24 saat gözetliyorlar. Çin yönetimi her fırsatta Babamın idam cezası ile yargılanacağını ima ediyor. Biz Ailece çok perişan durumdayız.Çok zor günler geçirmekteyiz.Ailemizi ekonomik olarak çökertmek için Babamın Maaşını dondurmuşlar. Babam Ülkemde bir çok Müslüman Uygur mahkumun karşı karşıya bulunduğu “Adil Yargılanma” imkanından mahrumdur.Çin Polisi Babamı göz altına alıp tutuklarken,evimizde,3 ve 7 yaşlarındaki Kardeşlerimin gözü önünde ona kaba davrandılar. Tartaklayarak ellerini kelepçeleyip götürdüler.Kardeşlerim bu duruma bizzat şahit oldukları için bundan psikolojik olarak çok etkilendiler ve epey bir zaman sürekli ağladılar. Psikolojik durumlarının vahameti halen sürmekte,geceleri kabus gördüklerini söyleyerek uyanıp ağlıyorlar ve Babamı özlediklerini sürekli dile getiriyorlar.Babam masumdur.Onun özgür olmasını istiyorum. ABD. Hükümeti’nden  Babamın durumu ile ilgilenmesini ve bir an önce serbest bırakılması için girişimlerde bulunmasını talep ediyorum.”diye konuştu.

               Özel Toplantı’da ifade veren diğer Tanıklar de  Çin’deki insan hakları ihlallerine dikkat çektiler.Bu konuda Çin yönetimine çok güçlü baskı uygulanmasını talep ettiler.

         Uluslar Arası İnsan Haklarını İzleme Teşkilatı Özel Temsilcisi Sofi Richardson, konuşmasında ; ABD.yönetiminin Çin ile yürütülen ilişkilerinde  başta Dr.Tohtı olmak üzere insan hakları aktivistlerinin durumunu gündeme getirmesini istedi.O,Çin yönetiminin Muhaliflere karşı sindirme ve susturma siyasetini stratejik bir plan dahilinde sürdürmeye çalıştığını ,bu baskıların günümüzde  hiç bir zaman olmadığı kadar şiddetli bir şekilde icra edildiğini dile getirdi.

           ABD.Kongresinin 8 Nisan tarihli özel oturumuna  ABD’nın Washington ve Virginya eyaletlerinde oturan Doğu Türkistanlılardan  Amerika Uygur Derneği Başkan Yrd.cısı İlşat Hasan ve Yönetim Kurulu üyesi Abdulhekim İdris başta,kalabalık bir  dinleyici gurup de katılarak izledi. Gevher İlham konuşurken,bazı dinleyicilerin duygulanarak ağladıkları görüldü.

           ABD.Kongresi Çin İşleri Komitesi Çin’de tutuklu Dr.Tohtı başta, düşüncelerinden dolayı tutuklanan diğer aydınların durumun konuşulacağı bir özel oturum düzenleyeceğini açıklamıştı.Bu özel Oturuma Cevher ilham’dan başka Uluslar Arası İnsan Haklarını İzleme Teşkilatının özel Temsilcisi Sofi Richardson ile G.Washington Üniversitesi öğretim üyesi ve ünlü Hukukçu Richard Clark’ı de tanık olarak davet etmişti.

Kaynak : BBC/Çince Haber Portalı  –  rfa.org.uygurca Sitesi

Etiketler:
Share
1743 Kez Görüntülendi.