logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKLERİNİN ÜNLÜ “ALTIN BÖŞÜK ” ŞARKISI’NIN HİKAYESİ

Hamit Göktürk

Doğu Türkistan Liderleri ; Dr.Mesut Sabrı Baykuzu,Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin ve diğer yandan Gulca merkezli Doğu Türkistan Cumhuriyeti Hükümeti önderlerin içinde yer aldığı  Türk tarafı ile   Cang Keyşek yönetimi  arasında  yapılan müzakereler olumlu sonuçlanır ve  ” 11 bitim  Tohtamnamesi ” adı  ile   1946 yılında Türklerin de içinde bulunduğu bir  Eyalet hükümeti  kurulur. Bu hükümetin ilk Başkanı Türkiye’de eğitim gören  Türkçü- Milliyetçi fikirleri ile bilinen Dr.Mezut Sebri Boykuzu olur. Mehmet Emin Buğra’nın   Bayındırlık Bakanı ve  İsa Yusuf Alptekin’in Genel Sekreter olarak görev aldığı bu hükümette  Kazak Türklerinden Canımhan Hacı Maliye bakanı’dır. Bu eyalet Hükümeti’nin  ilk işi   ” Milletimiz,Türk- Dinimiz İslam- Vatanımız Şerki Türkistan”   şiarı ile yeni bir kültür aydınlanma ve yeniden kendi  Milli değerlerine dönüş  Hareketi   başlatmak olur.  “Üç Efendiler ” Hareketi olarak da anılan bu kültür hareketine o yıllarda Urumçi’de yaşayan genç bir  eğitimci şair, yazar ve kültür adamı  Kumul’lu Abdurrahim Ötkür  de bu  kültür hareketinin  içinde yer alan  öncülerden biridir.

Çinli Kömünistler merkezi Çin’deki   iktidar ve iç savaşı kazanır ve Stalin’in yardımı ile  Komünist Çin İşgal Orduları   1949 yılının sonralarında Doğu Türkistan’ı de işgal etmek için   ülke sınırlarına kadar  dayanır.  Doğu Türkistan’ın işgali   arafesinde Milli Liderlerimiz “Vatan için Vatan’dan Ayrılmak “ Şiarı  ile Hindistan’a üzerinden Türkiye’ye hicret etmeye   karar verirler. Eğitimci,şair yazar Aburrahim Ötkür de  Liderlerimizin önderliğindeki bu bin 500 kişilik göz kafilesinin  içinde yer alır ve Keşmir (Hindistan)  sınırlarına gelir. Mevsimin kış olması Vahşi ve   acımasız tabiat şartları,zorluklar ve sıkıntılar  ve    ilk kez yurdundan ayrılmak zorunda kalması onu derinden etkiler. O günlerden birinde   Himalaya dağlarının  eteklerinde büyük bir duygu seline kapılır ve ” Yurtum Kaldı ” başlığı ile kendi hayatını özetleyen ve yurduna olan  dayanılmaz  hasretini dışa vuran mısraları kaleme alır.   Daha sonraki günlerde ise,  kendisi bir  kısım  arkadaşları ile birlikte  Urumçi’ye geri döner. Çinlilerce tutuklanır ve 20 yıl hapis yatar. Daha sonra bu Yurtum kaldı adlı şiiri  Kaşgarlı ünlü Dutar  Ustası Bestekar ve Ozan   Abdurrahim Heyit tarafından  ” Altun Böşük ”  adı ile bestelenir ve kendisi bizzat seslendirir. Bu şarkı bestelenip seslendirildiği yıllarda Doğu Türkistan’da müthiş bir ilgi ile karşılanır.Plak,kaset ve daha sonraları Cd. şeklinde yüz binlerce çoğaltılarak ülke geneline yayılır.

Bu şarkı  son yıllarda da  ülkemizde de bir çok Türk Ses  Sanatçıları tarafından seslendirilmiş  ve  TRT Tv.larında  dafalarca yayınlanmıştır. Bu ayrılığın,cüdalığın,hasret ve özlemin  en önemlisi vatan sevgisinin sembolü olan bu şarkı Türk  halkı tarafından da ayni Doğu Türkistan’da olduğu gibi büyük bir heyecan ve müthiş bir ilgi ile  dinlenmektedir.

Altun Böşük – Altin Beşik Şiiri

Benim doğup  yetiştiğim  – Gül  kırmızı  bağlar kaldı

Yüksek yüksek pek  güzelim- Yakut gibi dağlan kaldı

Boğa-Meral sürü sürü – Oynap  yüzen  yaylak kaldı

Dağ bağrında  sıçrayarak- Kuzucuklar Taylar kaldı

Zirvelerin yan bağrında –  sular akar  geniş  koynunda

Kuşlar öter her yanında- Yeşil yeşil  kırlar kaldı

Eğri büğru  derelerde  – Berrak berrak sular akar

Gümüş gibi parıldayan- Bal’dan tatlı sular kaldı

Yaylalarda şırıldayan- Tazim edip baş eğişen

Ben yetim’i yolcu edip- Leyla-Mecnun dallar kaldı

Sessiz gece aydın Koça  – Bulak  ara bağu- bahçe

Yıldız  sayıp   tan’a kadar – Oynadığım çağlar kaldı

Saçım yolup,kanlar yutup-En sevdiğim yurdum kaldı

Bir  gözüm yaş bir gözüm kan- Dua eden  yurdum kaldı

Çöller ara garip başım- Kurumuyor gözüm yaşım

Kiyametlik can yoldaşım – Sevdiciğim Akam kaldı

Kaldı  yurdum,kaldı bahtım- Kaldı benim hür Cennetim

Yav elinde kara bahtım – Altun Böşük  Yurtum kaldı

 

Etiketler: » » » »
Share
1940 Kez Görüntülendi.