logo

trugen jacn
26 Mayıs 2016

DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI RABİA KADİR’DAN G-7 ZİRVESİNE ÇAĞRI

Uygur Türklerinin sürgündeki Lideri ve DUK Genel başkanı  Rabia Kader, G-7 Zirvesine katılan ülke  liderlerine çağrıda bulunarak, ” G- 7 zirvesinin ana konusu terörizm ve mülteciler olarak belirlenmiştir.  Dünya Uygur mültecilerine karşı sorumluluğunu yerine getirmek zorunda. Umarım G-7 zirvesinde Uygur mültecilerin de  durumunun  gündeme getirilmesini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

rabiakadir

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Dünya Uygur Kongresi lideri Rabia Kader, G-7 ülkelerinin liderlerinin iki günlük zirve için toplanacağı Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir basın toplantısı yaptı.

Bu yılki G7 zirvesinni ana konularının ‘terörizm ve mülteciler’ olduğuna işaret eden Kader, “Dünya Uygur mültecilere karşı sorumluluğunu yerine getirmek zorunda. Umarım G7 zirvesinde Uygur mültecilerinin durumu gündeme gelir” dedi.

Çin’in G7 zirvesinde Uygurlara karşı insan hakları ihlalleri konusunda uyarılması gerektiğini vurgulayan Kader, “Çin hükümeti ve etnik Hanlar barışçıl Uygur toplumunu mahvetiler. Uygurları öldürdüler, onlara dini baskı uyguladılar. Sırf dini vecibelerini yerine getiriyor diye Uygur köylüler öldürüldü” dedi.

Kaynak: Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiketler: » » »
Share
786 Kez Görüntülendi.