logo

trugen jacn
30 Ocak 2015

UYGUR TÜRKLERİ ÇİN- TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE TEMEL SORUN OLMAYI SÜRDÜRÜYOR..!

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Çin, Türkiye’ye terörle mücadele işbirliğini daha da güçlendirme çağrısı yaptı.

Emniyet Genel Müdürü M. Celalettin Lekesiz, Pekin’deki Zhongnanhai hükümet yerleşkesinde, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Siyaset ve Hukuk Komisyonu Sekreteri Meng Jianzhu ile Salı günü görüştü.

Çin’in devlet medyasına yansıyan habere göre, görüşmede, kolluk kuvvetleri, güvenlik ve diğer konularda işbirliğinin güçlendirmesini masaya yatırıldı.

Çin’in resmi Xinhua Haber Ajansı, görüşmede Meng’ın, terörizm, insan kaçakçılığı ve diğer sınır ötesi suçlarla mücadelede Türkiye ile daha güçlü işbirliği çağrısı yaptığını duyurdu.

2007-2012 yılları arasında Kamu Güvenliği Bakanlığı da yapan Meng, görüşmede, Çin’in, Türkiye ile birlikte çalışmaya, iki ülke liderlerinin fikir birliğini vardıkları konuları uygulamaya, siyasi karşılıklı güveni geliştirmeye, ekonomik ve ticari alışverişi güçlendirmeye, iki tarafın çekirdek çıkarları ve kaygılarını anlamaya devam etmeye ve karşılıklı destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

ÇKP içindeki en yüksek ikinci konsey olan politbüronun 25 üyesinden biri olan Meng ayrıca, iki ülke emniyeti arasındaki içişler ortak çalışma grubunun beşinci toplantısında elde edilen başarılı sonuçları kutladı. Konuşmasında Çinli yetkili, iki ülke arasındaki kolluk kuvvetleri işbirliğinin, ikili ilişkilerin önemli bir parçasını oluşturduğunu da kaydederek, ‘’İki tarafın terörle mücadeleyi daha da güçlendirmesini, kaçakçılık ve diğer uluslararası organize suçlar gibi alanlarda işbirliği yapmasını, bölgesel istikrarı korumayı ve etkin bir ulusal güvenliğin olmasını arzu ediyorum.’’ diye konuştu.

TÜRKİYE’DE ÇİN’İN ÇIKARLARINA ZARAR VERECEK FAALİYETLERE İZİN YOK

Emniyet Genel Müdürü M. Celalettin Lekesiz ise Türk hükümetinin Çin ile ilişkilerine büyük önem verdiğini, Türk topraklarında Çin’in çıkarlarına zarar verecek her türlü gruba ya da kişilerin faaliyetlerine asla müsaade etmeyeceklerini yineledi. Lekesiz ayrıca, Çin’in kolluk kuvvetleri ile güvenlik işbirliğini güçlendirmeyi devam ettirmeye hazır olduklarını da kaydetti.

Global Times gazetesinin askeri haberler bölümündeki yorumda da, Türkiye’nin, ulaştırma bakımından Asya ile Avrupa arasında bir bağlantı merkezi olduğu vurgulandı. Ekonomik küreselleşme ile birlikte, çok sayıda kişinin Türkiye üzerinden Avrupa’ya ya da Asya’ya geçtiği belirtilen haberde, “Ancak bu geçişler sırasında bazı teröristler de pusuda beklemekte. Bu insanlar Türkiye ve Çin’e zarar getiriyor. Denmeli ki, Türkiye ve Çin’in, teröre karşı güçlerini birleştirmesi büyük zorunluluk.” ifadeleri kullanıldı.

TÜRK VATANDAŞLARINA ÇİN’DE GİRİŞ-ÇIKIŞ ÇİLESİ

Çin’de 10 Türk vatandaşı, Uygurların Çin’den çıkışına sahte pasaportlar temin etmek iddiasıyla geçen ay tutuklanmış ve bu durum ikili ilişkileri germişti. Bu olayı takiben Pekin yönetimi, Türk vatandaşlarının Çin’e giriş ve çıkışlarında olağan dışı güvenlik tedbirleri uygulamaya başladı. Türk pasaportuyla Çin’e giriş-çıkış yapanların saatlerce bekletildiği de aynı uygulamaya maruz kalan bazı Türk vatandaşları tarafından dile getirildi.

KAYNAK  :  haberler.com.tr

Etiketler: » » » » » »
Share
2122 Kez Görüntülendi.