logo

trugen jacn
21 June 2021

UYGUR AV.REYHAN ESAT WSJ’DA YAZDI:2022  KIŞ OLİMPİYATLARI PEKİN’DE  YAPILMAMALI

 

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ABD’de yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Hukukçu ve Avukat Reyhan Esat’in  ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal(WSJ) Gazetesinde  “ 2022 Kış Olimpiyatları Pekin’de Yapılmamalı!”başlıklı yazısı yayınlandı. Av.Esat  makalesinde Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere Yönelik insan hakları haberleri ele Soykırım Cinayetlerine tepki ve protesto etmek için Kış olimpiyatlarının Pekin’den başka bir merkeze alınması gerektiğini bildirdi.  

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Avukat Reyhan Esat Wall Street Journal gazetesinde  bir makalesi yayınlandı.Uzmanlar tarafından ” çok güçlü ve çok önemli olarak”  değerlendirilen bu yazısında, Olimpiyat Komitesi (IOC) ve  bu Komitenin  Uluslar arası  destekçilerinin  Çin’in Uygurlara yönelik baskı,zulüm ve ağır insan hakları ihlalalarıne duyarlı bu karşılaştırmalı uluslararası göstermediklerini bildirdi. Ayrıca, esat’in’in işgali Doğu Türkistanki’deki haklarınaları ile etnik eğitimlerini çok açık şekilde yapmak için yeterli olmamaları gereken eğitimler ve oyunların yapacakları için hiçbir açıklama yapmadıkları için kınadılardı. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 

Uygurların Hayatınız Sizce De Değerli İse,Pdjsı Kış Olimpiyatlarının Yeri Değiştirilmeli

 

Reyhan WSJ.’daki yazısında de ifade etti : “Uygurların canının yerinde olduğusa, o zaman Kış olimpiyatların yeri değiştirilmelidir. 2022 kış seçimlerinin yerinin seçimeğine uygunluğunu seçme ben seçimlerini onaylayan boy Benimkmi Kışm ve benimkimi kışım ve benimkimi kışım ve benimkimi kışım ve benimkini benimseyen benim için seçilmiştir. Doğu Türkistan, benimkmi kışım ve benimkinden daha büyük olmalıdır. ‘daki,zulüm ve aşınmaları son derece modern vahşet düzeyine ulaştı.

 

 

 

Çin’in 2008 Olimpiyatları Esnasında Uygurlarıa Karşı  Ayırımcı ve Dışlayıcı Tutumuna Rağmen Yine de Umudumu Korumuştum

Uygur Türkü Hukukçu  Reyhan Esat WSJ’daki makalesini şöyle devam ediyor : “ Çin yönetimi  2008 Olimpiyatları sırasında Pekin’deki Uygurların  tamamını kovulmasına rağmen, o dönemde hala umudunu korudum. Ancak,Temmuz 2009’daki Urumçi olaylarında  baskı ve zulmü proteston eden göstericilerin  kitlesel olarak  tutuklanması ve hapsedilmesi, onların  insani haklarını savunan  avukatlarına yönelik baskılar,bu olaylar bahanesi   ile    toplumsal düzeydeki genel baskılar  baskılan  olaylarla ilişkisi bulunmayan bazı Aydınların sebepsiz  hapsedilmesi  ve diğer hukuk dışı uygulamalar nedeniyle Çin hükümetine  yönelik güven ve umutlarımı tamamen yok etti de diyebilirim. En sonunda ise  kardeşmi Ekber Esad’a yönelik  giderek şiddetlenen baskılar   sonucunda Kardeşim Ekber ÇKP rejiminın   kasırgalar ve sıkıntılarla dolu kurbanı haline getirilmiştir.

Olimpiyat Komitesinin Boykotun Olimpiyat Ruhunu  İhlal Ettiği İddiası Dayanaksız

 

 

Uygur Türkü Avukat Reyhan Esat yazısını şu  cümlelerle sonlandırıyor:  Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot edilmesini  Olimpiyat ruhunu ihlal ettiğini öne süren Olimpiyat Komitesinin bu iddiası tamamen haksız ve dayanaktan mahrumdur. Olimpiyat Komitesi’ni “Olimpiyat ruhunu siyasi olarak rahatsız ettiği”  iddiasını  Uygur bölgesindeki mevcut gerçekler karşısında  şiddetle reddediyorum. Olimpiyat Komitesi bunlarla uğraşırken Uygurlara yönelik baskı ve zulmü görmemektedir ve bu  söylem ve  tavrı Çin’in bölgede yayan etnik ve dini azınlıklara ; Uygurlar,Kazaklar ve diğer Çinli olmayan uluslara  yönelik  baskı ve zulmünü pekiştirmesinin yanında küresel soykırımı daha da arttırırak pekiştirecektir. Ayrıca,Çin yönetiminin etnik ve dini ayırımcılık  ve diğer baskılarını daha da arttıracak ve    küreselleşmeyi güçlendirecektir.

 

Cola-Cola Ve Airbnb’in Pekin Olimpiyatlarına Sponsor Olması  Kabul Edilemez

Coca-Cola ve “Airbnb.gibi tanınmış kürsel  içecek devlerinin Olimpiyat Oyunlarına sponsor olması asla kabul edilemez ve trajik bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım,  Olimpiyat oyunlarına sopanson olar Coca-Cola ve diğerleri “ Uygurların canından daha  kıymetlidir.” Anlamına gelmektedir. Bunların bu tavrı ve Uygurların insanlık dramını görmemezlikten gelmesi  asla kabul edilemez.  Uygurların canı  çok değerlidir ve hiçbir iş grubunun ticari çıkarları varlığımızdan ve itibarımızdan daha önemli değildir. Dünyanın Çin’in olimpiyatlara ev sahipliği yapıp yapmaması gerektiğini tartıştığı bir zamanda, kardeşimle birlikte oturup yarıştan keyif aldığımız günleri hatırlamak istiyorum. Kardeşim Ekber Esad,acaba kendisinin  çağdışı ve acımasız  Çinnazi Toplama kampı koşllarında hayatının mahvolduğu o anlarda  buna ne derdi acaba ? Ayrıca, Çin’in daha güzel bir dünya inşa etmek için uluslararası bir rekabete  olimpiyatları istismar ederek izin  verdiğini öğrenseydi  kendisini nasıl hissederdi? » sözleri ile sonlandırdı.

Share
79 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ