logo

trugen jacn
14 Temmuz 2014

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ, HÜR ASYA RADYOSUNA HABER KONUSU OLDU VE ÇALIŞMALARI DA GÜNDEME GETİRİLDİ.

uyghurnet-torbet.jpg

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Bu yılın başlarında faaliyete geçen Uygur Haber ve Araştırma Merkezi ile ve aynı tarihlerde yayına başlayan uyghurnet.org internet sitesinin çalışmaları ve yayınları ABD.merkezli Hür Asya Radyosunda yapılan bir raportaj ile kaumu oyunun gündemine getirildi.
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi sorumlusu ve uyghurnet.org haber sitesinin Türkçe  editörü Hamit Göktürk ile adı geçen Radyo’nun Ankara Temsilcisi Erkin Tarım’ın yaptığı haber- raportaj sesli olarak Radyo’da yayınlandı ve yazılı olarak haber portalında yer aldı.
Hamit Göktürk Uygur Haber ve AraştırmasMerkezi ve bu merkezin yayın organı olan uyghurnet.org Haber sitesi ile ilgili olarak şunları söyledi :
Her hangi işe başlamak isteyen biri, o işe ait malzemeler ve materyaller olmadan o işi başaramaz. Biz bundan yola çıkarak bu çalışmaları başlattık. Doğu Türkistan meselesi ve Uygur Türkleri davasının Türkiye’nin ve uluslar arası toplumun sürekli gündemde olabilmesi için Doğu Türkistan’a ve bu davaya ait belge ve bilgilerin toplanması,hazırlanması ve ilgili kişi kurum ve kuruluşlara iletilmesi son derece önemlidir, diye düşünüyoruz. Biz eğer medya’ya ve konu ile ilgili çalışan Kuruluşlara,STK.lara,Hükümete ve devletimize Vatanımızda Çin işgal yönetiminin insanlık dişi icraatlarına ait bilgi ve belgeleri veremez isek,onlardan Doğu Türkistan konusunda ilgisiz kaldıklarından şikayet etmemize ve yakınmaya ve üzülmeye hakkımızın olmadığı kanatindeyiz. Türkiye’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlar,medya ve hatta resmi makamların Doğu Türkistan konusunda yeterli bilgiler ve problemlerin ve meselenin temel angümanları hakkında eksiklikler olduğu noktasında şikayetlerinin olduğunu biliyoruz. Biz çeşitli ülkelerde yaşayan idealist ve Vatansever bir kısım arkadaşlar fikir birliğine vararak bu Merkezi ve onun yayın organı olan uyghurnet.org adlı siteyi kurmaya karar vererek kurduk. Sitemiz,Türkçe,Uygur Türkçesi,İngilizce, ve Çince olarak halen yayınını sürdürmektedir. Japonca yayınları ise hazırlık aşamasında olup,en kısa zamanda yayına başlayacağını ümit ediyoruz. İleride buna Arapça başta diğer birçok dilin eklenmesi de gündemimizdedir. Bizim amacımız Doğu Türkistan ve Uygur davasında, ve özellikle enformasyon ve bilgilendirme noktasında eksik olduğunu düşündüğümüz ve tesbit ettiğimiz hususları imkanlarımız ölçüsünde tamamlayarak kamu oyuna sunmak ve davamızın sürekli gündemde kalmasını temin etmekten ibarettir.
Geçenlerde Çin’in tutukladığı Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi, Uygur insan hakları aktivisti ve Uygur Demokrası ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı için girişimlerde bulunması için Türkiye’de faaliyet gösteren bir Sivil Toplum Kuruluşuna başvuruda bulunduk.Onlar şu cevabı verdiler, Dr.Tohtı meselesinde olsun veya Doğu Türkistan’daki gelişmeler ile ilgili başka hususlarda olsun,Doğu Türkistan STK.ları gündeme getirilmesini istediğiniz konu ve olaylarla ilgili bilgilerli bizi bilgilendirdikleri takdirde,elbette bizde elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olmaya ve katkı sağlamaya gayret sarfederiz. Yanı talep ve istek ve müracaatın bilgi ve belgelerle birlikte sizler tarafından yapılması gerekir. Cevabını aldık.Biz adıgeçen Kuruluş’un bu konuda tamamen haklı olduğunu düşünüyoruz.
Türkiye’de ve dış ülkelerde Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri ile ilgili yayınları izlemek, onları temin ederek sitemizde yayınlayarak katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca,önemli gördüğümüz haber,yorum ve makale analizleri tercüme ederek sitemizde yayınlamaktayız. Doğu Türkistan’la ilgili en yeni haberler ve son gelişmelere ait bilgileri edinmek isteyenler Sitemizden en seri ve pratik şekilde ulaşabilirler.
Doğu Türkistan ile ilgili bilgi almak ve bilgi sahibi olmak isteyenlere toplu olarak aynı yerden suratlı ve kolay bir şekilde bu bilgilere ve belgelere ulaşabilmelerini ve azamı olarak Sitemizden istifade edebilmelerini sağlamayı bir görev olarak telakki ediyoruz. Araştırma yapmak veya bilgi sahibi olmak isteyenler bilgi ve belgelere toplu ve seri şekilde sitemizden ulaşabilirler Bunun dışında kendi editörlerimizin yazıları ve görüşlerini yansıtan haber ve analizlerini de sitemizde yayınlanmakta.
Son olarak Çin’in 5. Temmuz Urumçi katliamının 5.yıldönümü arafesinde son bir ay içerisinde Doğu Türkistan’da meydana gelen olayları,gelişmeleri ve Çin işgal yönetiminin halkımıza uyguladığı insan hakları ihlallerini ve baskılarını tesbit eden bilgilerin yer aldığı bir rapor hazırladık. Hazırladığımız bir raporu Cumbaşkanlığımız başta olmak üzere.Hükümet Üyelerine,Siyasi Partilere,Milletvekillerimize,Sivil Toplum Kuruluşlarına Gazete ve Dergilerin yazarlarına gönderek onlardan Doğu Türkistan Meselesini sürekli gündemde tutulması için rica ve talepte bulunduk. Bircak kişi ve Kurumdan cevaplar geldi.Bazı medya kuruluşları bu rapora sahifelerinde yer vererek yayınladılar.Bunların çok olumlu gelişmeler olduğunu düşünüyoruz.
Bu Raporlama çalışmalarına bundan sonra devam edeceğimizi ve bunu sürekli hale getirmeyi düşünüyoruz.

Rapor’un takdim yazısını aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

                                                                                                                         03.07.2014

Muhterem Efendim,

           1949’da Kızıl Çin Ordularınca işgal ve istila edilen Doğu Türkistan’da 65 yıldan beri  Müslüman Uygur Türklerine karşı baskı,zulüm,şiddet ve asimilasyon,etnik ayrımcılık ve ırkı aşağılama vebenzeri uygulamalar sürdürülmektedir. Çin işgal yönetimi bu ülkenin tarihi sakinleri olan Türkler imha etme ve bu topraklara ebedi olarak  sahip olma amacına yönelik politikalarına engelsizce devam ettirmekte. Son zamanlarda  Çin,  bu uygulamaların şiddetini arttırmış,toplu tutuklamalar ve sürekli idamlar yaparak   baskı ve zulümünü birkaç kat daha arttırmış bulunmaktadır..

      Çin Hükümeti,bu insanlık dışı uygulamalarını uluslar arası kamu oyundan ve insanlığın vicdanından kaçırmak için ekonomik,siyasi gücünü ve kültürel etkisini kullanmaktan kaçınmamaktadır.

         Uygur Haber ve Araştırma Merkezi olarak son bir ay içerisinde Doğu Türkistan’da meydana gelen şiddet olayları ve öldürülen Müslüman Uygur Türklerine  ait  basın’dan ve diğer   kaynaklardan elde edilen bilgilerden yararlanarak hazırladığımız raporu ilişikte bilgilerinize takdim ediyoruz.

         Aynı zaman da insanlık sorunu  olan Doğu Türkistan  ve Müslüman Uygur Türkleri meselesine değerli katkılarınızı ve çalışmalarınızda ve yazılarınızda yer vererek suretiyle gündeme getirme lütfunda bulunmanızı, Doğu Türkistan ve Müslüman Uygur Türkleri meselesinin sürekli  kamu oyuna yansıtılması  suretiyle,   Çin yönetiminden insan haklarına riayet etmeleri noktasında uyarı görevi yapacağına inanmaktayız.

        Bu vesile ile,  mübarek Ramazan Şerifinizni kutlar, bu rahmet ve bereket ayının Türk – İslam alemine sağlık,esenlik ve bereket getirmesini ,Doğu Türkistan vediğer bütün esaret altındaki Müslüman ve  Türk diyarlarının mahkum ve  Mazlum Kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olmasını dileriz.

         Bu konuda bizim için son derece değerli ilgi ,katkı ve yardımlarınızı diler,  katkılarınız için minnet ve sükranlarımızı   saygılarımızla sunarız.

       Daha ayrıntılı ve fazla bilgi için uyghurnet.org. sitesine müracaat edilebilir.

                                                                                                         Hamit Göktürk

                                                                              Uygur Haber ve Araştırma Merkezi

İrtıbat   :   hgokturk50@gmail.com

0542.253 64 98

0212.582 30 11

 

Etiketler: »
Share
1145 Kez Görüntülendi.