logo

trugen jacn
06 Nisan 2014

ABD.KONGRESİ Dr.İLHAM TOHTİ İÇİN ÖZEL OTURUM DÜZENLİYOR.

ABD.KONGRESİ  Dr.İLHAM TOHTİ İÇİN ÖZEL  OTURUM DÜZENLİYOR.

Hamit Göktürk

       15 Ocak’ta Pekin’de tutuklanan Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim Üyesi, akademisyen, bağımsız Araştırmacı ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç. Dr. İlham Tohtı’nın serbest bırakılması için uluslar arası toplumun çabaları sürüyor.
Hür Asya Radyosu Haber Sitesinde bildirildiğine göre ; ABD.Hükümetinden sonra ABD. Kongresi de bu kez Dr,Tohtı’nın tutuklanması olayını   Kongrenin gündemine taşıyor. ABD.Kongresi Dış İlişkiler ve Çin İşleri Komiteleri ortak bir çalışma yaparak Dr.Tohtı ve onun tutuklu durumu hakkında geniş kapsamlı bir rapor hazırlamak için harekete geçti. İlk olarak ABD.Kongresi Çin İşleri Komitesi Dr.İlham Tohtı’nın ABD.nın İndiana Üniversitesinde öğrenim gören Kızı Gevher Tohtı’ye Babası hakkında bilgi ve ifade vermesi için Kongreye davet etti. Kongrenin ”Çin’in İnsan Hakları Aktivistlerini baskı yaparak susturması,Banka Hesapları ile Onların Fikir ve Düşünceleri” adı verilen özel oturumunda Gevher Tohtı, Babasının fikir ve düşünceleri ile faaliyetleri hakkında bilgi ve ifade verecek ve Kongre Üyelerinin Babası ile ilgili sorularını cevaplayacak. Ayrıca,bu özel oturumda İnsan Haklarını İzleme Teşkilatının özel Temsilcisi Sofi Richardson ile G.Washington Üniversitesi öğretim üyesi ve ünlü Hukukçu Richard Clark’ı de dinleyecek ve ifadesine baş vuracak.
ABD.Kongresi Çin İşleri Komitesi’nin 8 Nisan Salı günü Kongre binasında düzenleyeceği özel oturum ile ilgili açıklamasında ; Çin yönetiminin insan Hakları Aktivistlerine karşı baskı ve sindirme yöntemleri uygulayarak geniş kapsamlı yok etme politikası uyguladığını , bu baskı ve yok etme işlemlerine maruz kalanların ise, aslında barışçıl yöntemlerle kendi Milletinin insanı hak ve hukuku ile yasal haklarını talep edenler olduğu belirtiliyor. Çin yönetiminin rüşvet alan ve yolsuzluk yapan, devlet malını zimmetine geçiren yöneticilere karşı sesini çıkaranların de aynı akibete maruz kaldıklarını bildiriyor. Azınlık olarak tabir edilen Ulusların hak ve hukukunu korumak isteyenlerin, sözde Özerk Bölgelere kitlesel olarak göç ettirilen Çinli göçmen Cocuklarına tanınan ayrıcalıklı eğitim ve öğretim haklarından yerli millet çocuklarının de yararlandırılmasını ve bu hakların güvence altına alınmasını isteyenler olduğu belirtiliyor.Ayrıca,Haber alma özgürlüğü ile bağımsız medya mensuplarına uygulanan baskılar,kısıtlama ve yasaklamaların de bu kapsamda ele alınacağı ifade ediliyor.
Bildiride 3 ay önce Çin Emniyet Güçlerince Pekin’de göz altına alınan Dr.Tohtı’nın Uygur bölgesinde yaşayan Müslüman Uygurlar ile göçmen etnik Çinliler arasında bir barış Köprüsü kurmaya çalıştığı de dile getiriliyor.
Açıklamada,ayrıca, Çin yönetiminin Muhaliflere ait Banka hesaplarının dondurulması yöntemini onlara karşı ekonomik baskı aracı olarak kullandığı ve bu konunun de özel oturumda özellikle ele alınacağı bildiriliyor.
ABD,Kongresinin bu yeni girişiminin Dr.Tohtı meselesinin kamu oyuna daha geniş şekilde yer almasını sağlaması ayrıca, onun bir an önce serbest bırakılmasına yönelik çaba ve girişimlere de bir başlangıç olması bekleniyor.

Etiketler: »
Share
924 Kez Görüntülendi.