logo

trugen jacn

E.TÜMGENERAL ALPAR : DOĞU TÜRKİSTAN İŞGAL EDİLMİŞ KADİM BİR TÜRK TOPRAĞIDIR !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin davetlisi olarak Çin’in bazı kentleri ile işgali altıındaki Doğu Türkistan’ı ziyaret eden Stratejik Araştırma Enstitüsü (SDE) Savunma ve Güvenlik Kurul Başkanı  E.Tümgenerel Dr.Güray Alpar  Doğu Türkistan’ın 1949’da işgal edilmiş kadim bir Türk toprağı olduğunu açıkladı.

Özgür Asya radyosu Uygurca haberlerinde yer alan bilgilere göre Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin davetlisi olarak 11-21 Haziran 20119 tarihleri arasında   Çin’i ve işgalindeki Doğu Türkistan’ı ziyaret eden Stratejik Araştırma Enstitüsü yöneticileri ile Ankara’daki çeşitli Ünveristelerinden bazı öğretim üyeleri   SDE. Enstitüsünce  18 Temmuz 2019 Perşembe günü  saat 14,oo’te “Çin Üzerine İntibalar ve Düşünceler”  başlığı ile  bir toplantı düzenlendi. Toplantı’da ziyareti gerçekleştiren heyet üyeleri Çin ve Doğu Türkistan gezisini ve bu ziyaret ile ilgili intibalarını  anlattıkları bildirildi. Toplantıyı 3 Çinli diplomat ile bazı Doğu Türkistanlılar da takip ettiler.

Doğu Türkistan İşgal edilmiş kadim bir Türk Yurdudur

SDE. Savunma ve Güvenlik  Kurul Başkanı E.Tümgeneral Dr. Güray Alpar gezi ile ilgili intibaları ile düşüncelerini şöyle aanlattı : “  Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin daveti üzerine ile 11-21 Haziran 2019 tarihleri arasında Çin’in  Şanghay ve Sucu kentleri ile Çin’in idaresindeki Doğu Türkistan’ır başkenti Urumçi ile Kumul  şehirlerini ziyaret ettik. Doğu Türkistan bilindiği gibi tarihi bir Türk yurdudur ve 1949’da işgale uğramıştır. Bizi Çinli yetkililer kendi tesbit ettikleri yerleri  Çin’in resmi Mihmandarları  eşliğinde ziyaret  ettirdiler.Başkent Urumçi’de bütün Cami ve Mescitler kapalı idi. Sosyal Bilimler Akademisi ile Sanat ( Devlet opera ve Klasik Uygur Müzik ve Danslarının öğretildiği )  Sanat Okulunu  ziyaret ettik ve ziyaretimiz esnasında bazı yetkililer ile konuşma imkanımız oldu. Yetkililerin bize  anlattıkları şeyler bizim için  tuhaf ve sıra dışı   olaylardı. Çinli yetkililer bizi bu uygulamalarının çok doğru ve yerinde olduğuna ikna etmeye çalıştılar. Çinliler ” Uygurlar geri kalmış ilkel bir halk. Biz onları eğitiyoruz.” iddiasında bulunuyorlar. Bu sözlere bizim inanmamız mümkün olmadığı gibi   her hangi bir  insanın inanması ve onaylaması asla mümkün değildir.Hele hele bunları  Türk halkını asla inandıramaz ve ikna edemezsiniz.   Çinlilere göre bir Uygur’un Çin yönetiminin istediği dansı reddetmesi veya yapmaması onun terörü desteklemesi anlamına geliyor ve sizi bunun için suçlu ilan ederek tutuklayıp cezalandırabiliyor.Çin yönetimi Müslüman Uygur ailelerinin evlerine etnik Çinli memurları yatılı olarak kalmaları için görevlendiriyorlar ve onlar da zorla Uygur ailelerin evlerinde  geceliyorlar. Çinliler bu uygulamalarını bizlere övünerek anlatıyorlar.  Aile mahremiyeti ve hane dokunulmazlığı diye bir kural vardır. Buna rağmen bir Müslüman ailenin evine bir yabancının zorla gecelemesi nasıl kabul edilebilir ? Her Milletin kendine özgü  dini itikadı ve milli örf adetleri vardır. Bir toplumun inancına ve örf adetine saygı gösterilmeden mesele nasıl çözülebilir  ? Çin yönetimi teröre bulaşmayan vatandaşlarına asla dokunmaması gerekir.”şeklinde konuştu.


Çin’in  Aşırılık  konusundaki  Önlemlerinin Kendisi Aşırı  ve Terör konusundaki Tedbirleri de Gereksiz

E.Tümgeneral Dr.Güray Alpar sözlerini şöyle sürdürdü: “ Çinli yetkikiler bizi Urumçi’deki “Terörle Mücadele Müzesi”ni ziyaret ettirdiler. Uygur bölgesinde son yıllarda meydana gelen toplumsal ve terör olayları ile bunlara ait ele geçirilip sergilenen silah ve malzemeleri gösterdiler.  Bunların hepsini inceledik.Türkiye olarak biz uzun yıllardan beri terörle mücadele ediyoruz. Bizim ele geçirdiğimiz teröristlerin kullandığı silahlar ile  bu Müzede sergilenen silahları karşılaştırdığımızda  Müzede teşhir edilen silahların 1.dünya savaşına ait silahlar olduğunu gördük.   Patlayıcılar da el yapımı ve kendilerinin imal ettiği basit ve ilkel patlayıcılardı.  Ziyaretten sonra  ben  Çinli yetkililere sizin aldığınız tedbirler   Aşırılıklar konusunda  çok aşırı ve  terör konusundaki önlemler  ise çok abartılı ve gereksizdir.  Terörle mücadele  etmek için  suçsuz halkı da toptan tutukluyorsunuz. Bu aşırı tedbirler ve  suça karışmayanların toptan  tutuklanması sorunu çözmez,üstelik bu aşırı önlemler ve gereksiz tedbirler daha vahim sonuçlara sebep olur.” Dedim. Çinli yetkililer bu  sözlerimi “biz bu aksaklıkları gidermeye çalışıyoruz.Şeklinde cevaplandırdılar.” şeklinde konuştu.

Kaynaklar : SDE.Enstitüsü kurumsal internet portalı- Özgür Asya radyosu internet sayfası(rfa.org Uyghur)

Share
1307 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ