logo

trugen jacn
30 Nisan 2014
Genel

URUMÇİ TREN GARI’NDA PATLAMA !

201405011418china1Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi tren garı’nda büyük bir patlama meydana geldiği bildiriliyor. Patlama’da ölen veya yaralananlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmezken, Ambulansların sürekli yaralı taşıdıkları ifade ediliyor.
BBC Çince Haber portalı’nda yer alan habere göre; Patlamanın yerel saate göre akşam saatlerinde meydana geldiği, patlamanın ardından Çin işgal Ordusuna ait özel birliklerin tren garının yer aldığı bölge ve çevresini kuşatma altına aldıkları, bölgeye giriş ve çıkışların yasaklandığı belirtiliyor.
Çin Komünist Partisi 18.Kurultayından sonra Çin Devlet başkanı Xi Jing Ping’ın ilk gezisini Nisan ayının son günlerinde Doğu Türkistan’a yapmış, başkent Urumçi’de bir gün kaldıktan sonda Ülkenin tarihi ve kültürel başkentı Kaşgar’a geçmişti.
Devlet başkanı Ping , Kaşgar’da yaptığı konuşmada Kaşgar’i “Terörizm ile Savaşta ileri bir Üs olarak seçtiği”ni ilan etmişti.
Uzmanlar, Patlamanın bu gezinin hemen ertesinde meydana gelmesi Çin İşgal Yönetiminin Müslüman Uygurlara karşı yeni bir bastırma ve yok etme kampanyasına zemin ve kanıt hazırlamak için yapılan bir provaksiyon olduğu konusunda birleşiyorlar.
Kaynak : BBC.Çince Haber Portalı

Etiketler:
Share
1257 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER