logo

trugen jacn
01 Mayıs 2014

URUMÇI TREN GARI’NDA PATLAMA 3 Ölü 79 yaralı

Çin işgali altındaki  Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi tren garı’nda  büyük bir patlama meydana geldi.xinhua Haber Ajansi, Patlama’da 3 ölü  79 yaralı olduğunu açıkladı

BBC Çince Haber portalı’nda yer alan habere göre; Patlamanın yerel saate göre akşam 19.30 da meydana geldiği, patlamanın ardından Çin işgal Ordusuna  ait özel birliklerin tren garının yer aldığı bölge ve çevresini  kuşatma altına aldıkları,  bölgeye  giriş ve   çıkışların yasaklandığı belirtiliyor.

Çin Komünist Partisi 18.Kurultayından sonra Çin Devlet başkanı Xi Jing Ping’ın ilk gezisini   Nisan ayının 27-29 günlerinde Doğu Türkistan’a yapmış,  başkent Urumçi’de bir gün kaldıktan sonda Ülkenin tarihi  ve kültürel başkentı Kaşgar’a geçmişti.

Devlet başkanı  Ping , Kaşgar’da yaptığı konuşmada Kaşgar’i “Terörizm ile Savaşta ileri bir Üs olarak seçtiği”ni  ilan  etmişti.

Uzmanlar, Patlamanın bu gezinin hemen ertesinde meydana gelmesi Çin İşgal Yönetiminin Müslüman Uygurlara karşı yeni bir bastırma ve yok etme kampanyasına zemin ve kanıt  hazırlamak için  yapılan bir provaksiyon olduğu konusunda birleşiyorlar.

Kaynak   :  BBC.Çince Haber Portalı

Etiketler:
Share
866 Kez Görüntülendi.