logo

trugen jacn

ICIJ KONSEYİ : “GİZLİ UYGUR SOYKIRIM BELGELERİ” İÇİN SAVCILAR ÇİN’E DAVA AÇMALIDIR !

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsyomu (ICIJ) ÇKP üst yönetimine ait olan ve geçtiğimiz haftalarda sızdırılarak New Yok Times(NYT) gazetesinde yayınlanan “Gizli Uygur Soykırım Belgeleri” için Savcıların Doğu Türkistan’daki ÇKP. İşgal Yönetimi yetkilileri hakkında dava açmaları gerektiğini açıkladı. Ayrıca, Uluslararası Mahkemelerin de Türklere yönelik bu etnik asimilasyon ve zorla beyin yıkama gibi insanlık dışı cinayetleri için harekete geçmeleri ve bu insani krize seyirci kalmamaları gerektiği de vurgulandı.

İşte Türklere yönelik zulmün görüntüleri

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) sızdırılan ve BBC’nin Panaroma programıyla Guardian gazetesi gibi basın kuruluşlarının incelediği Çin hükümeti belgelerinde, kamplarda tutulan yüz binlerce Müslüman Uygur Türkünün güvenlikli hapishanelerde kilitli tutulduğu, cezalandırıldığı ve beyinlerinin yıkandığı ortaya çıktı.

17 basın kurumunun işbirliği ile gerçekleştirilen araştırma, ilk defa Çin hükümetinin Uygur Türklerine yönelik sistematik bir beyin yıkama operasyonu gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor.

Çin hükümeti şimdiye kadar bu kampların gönüllü eğitim ve çalışma kampları olduğunu öne sürüyordu.

GİZLİ BELGELERDE TÜRKLERİN SOYKIRIMINA DAİR AYRINTILI TALİMATLAR VAR

ICIJ’in ortaya çıkardığı dokuz sayfalık belgelerin birinde, 2017 yılında Sincan bölgesinin en yüksek seviyeli yetkilisi olan, o dönemde bölgenin Komünist Parti başkan yardımcılığını yapan Zhu Hailun’un kamp yöneticilerine gönderdiği notlar var.

Bu belgedeki emirler; kampların yüksek güvenlikli bir hapishane olduğunu, ciddi bir disiplin sistemi ile cezaların yer aldığını, kamplardan kaçışların olmaması için önlemlerin alındığını ortaya koyuyor.

Disiplin ve cezanın yükseltilmesi gerektiği belirtilen notlarda, bütün yatakhaneler ve sınıflarda video ile gözetleme yapılması gerektiği aktarılıyor; bunun için ayrıntılı talimatlar veriliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Çin’in İngiltere Büyükelçisi Liu Xiaoming, bu belgeleri ‘sahte haber’ olarak nitelendirdi

SAVCILAR BU BELGELERİ KANIT OLARAK KULLANARAK ÇİN’E DAVA AÇMALI

Başka belgeler ise gerçekleştirilen gözaltıların ne kadar yüksek bir oranda olduğunu gözler önüne sererken, bir belgede sadece Şincan’ın güneyindeki bir bölgeden 15 bin kişinin bir haftada kamplara gönderildiği belirtiliyor.

İnsan Hakları Gözlemevi(HRW)’nin Çin direktörü Sophie Richardson, bu belgelerin ‘büyük bir insan hakları ihlali’ olduğunu gözler önüne serdiğini belirterek, savcılar tarafından kanıt olarak kullanılması gerektiğini vurguladı. Richardson, belgelere göre kamplarda tutulan herkesin en azından psikolojik işkenceye maruz kaldığını aktardı.

Belgelerde ancak ‘pişmanlık ve itiraf’ açıklamalarında bulunan kişilerin salınabileceği ifade edilirken, Çincenin öncelik haline getirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

AKILLI TELEFON ÜZERİNDEN FİŞLEME

Sızdırılan belgelerde Çin’in teknolojik olarak büyük bir gözetim mekanizması kurduğu da anlaşılıyor.

1,8 milyon kişinin, akıllı telefonlarında kullandıkları bir uygulama yüzünden fişlendiği belgelerde yer alıyor.

Çin’in İngiltere Büyükelçisi Liu Xiaoming, bu yöntemlerin bölgedeki insanların güvenliği için alındığını, böylece Sincan’da son üç yıldır hiçbir terör saldırısının olmadığını öne sürdü.

Liu Xiaoming, bu sayede bölgedeki insanların mutlu yaşadığını, “Batı medyasının Sincan üzerinden Çin’e yönelik bir karalama kampanyası uyguladığını” iddia etti.

KAYNAK : https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-beyin-yikama-talimatlari-basina-sizdirildi-5470501

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1209 Kez Görüntülendi.