logo

trugen jacn

İNTERPOL : DOLKUN İSA İÇİN KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILMASI BÜYÜK HATA VE YASA DIŞI İDİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Uluslara arası Polis Teşkilatı (İnterpool) Alman Vatandaşı   olan  Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Dolkun İsa hakkında Çin yönetiminin kırmızı bülten çıkarmasının  büyük bir hata ve yasa dışı olduğunu  belirterek   bu konuda Çin’in yasalara aykırı bir şekilde hareket ettiğini açıkladı.
Özgür Asya radyosunun İngiltere merkezli   Uluslara arası Adil Yargı İnsan Hakları Örgütü’nün açıklamalarına dayanarak verdiği haberde İnterpol  İcra Direktörü Jack Russel’in DUK Başkanı Dolkun İsa’nın adının kırmızı listeden çıkarıldığını belirterek ; “ İnterpol’un saygınlığına gölge düşüren ve bu örgüt için büyük bir sıkıntı ve sorun olan böyle bir kırmızı bültenin benim adıma ilan edilerek çıkarılmamalı idi. Böyle bir ağır suçlama’da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Dolkun İsa’ya isnat edilen suçlamaların yasal olup olmadığını çok ince ayrıntılarına kadar incelemeli ve ona göre hakkında kırmızı bülten çıkarmaya karar vermeliydi. Ne yazık ki bu konuda yeterli yasal ve hukuki titizlik gösterilmemiştir. “  ifadelerini akatrdı. Çin yönetimi   şimdiki DUK Başkanı Dolkun İsa hakkında 1999 yılında İnterpol Teşkilatına kendisini suçlayıcı delillerle dolu bir suç dosyası teslim etmiş ve Dolkun İsa’yı  1996 ve 1997 yılları arasında “Adam Öldürme  ve Cinayet ” ile suçlamış ve hakkında kırmızı bülten çıkarmıştı.

Halbuki o tarihlerde Dolkun İsa Çin’de değil Almanya’da yaşamakta idi. Buna rağmen Çin yönetimi kendisi hakkında tutuklanma talebi ile kırmızı bülten çıkarırken, o tarihlerde İsa’nın nerede yaşadığı hakkında yeterli derecede doğru araştırma ve soruşturma yapmadığı görülmüştür. Buna rağmen İnterpol Çin’in hakkında çıkardığı kırmızı bülteni dikkate alarak onun faaliyet yürüttüğü bir çok ülke’de hakkında takip ve soruşturma yapmış ve  Dolkun İsa’nin büyük  sıkıntılar yaşamasına sebep olmuştu. Örneğin, sadece 2017 yılı içerisinde BM.Toplantısı için ABD’de bulunurken hava alanında saatlerce  çıkışına izin verilmeyerek bekletilmişti. Ayrıca, İtalya’nın başkenti Roma’da İtalyan Senatosunda çağrılı olduğu bir konferansa katılmak için geldiğince göz altına alınmış ve  hakkında soruşturma  açılmıştı. Bu  haksız  muamele ve gözaltılar  ise uluslar arası toplumun tepkilerine sebep olmuş ve bu olayı medya günlerce gündeme taşımıştı.
Uluslararası Polis Teşkilatı( İnterpol)  Çin’in İsa hakkında çıkardığı Kırmızı Bültenin hiçbir doğru ve gerçek kanıta dayanmadığını belirterek eleştirmiş ve Çin’e tepki göstermişti ve Çin yönetiminin İnterpol’u kendi siyasi  çıkar ve amaçlarına  alet etmekle suçlamış ve eleştirmişti.  Dolkun İsa meselesini   istismar etmemesi yolunda  Çin’i uyarmıştı.
İngiltere merkezli Uluslar arası Adil Yargılama  İnsan hakları örgütü 23 Şubat’ta yayınladığı konu ile ilgili açıklamada “ İnterpol’un Dolkun İsa’nın adının kırmızı listeden çıkarılması yolundaki son kararının Çin’in suçlamalarının ne kadar gerçek dışı ve sahte olduğununun açık bir kanıtıdır.Çin’in Dolkun İsa hakkındaki Kırmızı bülten çıkarmasının  bu ülkenin bu konuda  tutumunun tamamen siyasi çıkar sağlamaya yönelik olduğunu göstermiştir.” Sözleri ile eleştirmiştir.

Etiketler: » » » » » » »
Share
966 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ