logo

trugen jacn

TÜRKİYE’DE OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİ ALAMAYAN UYGUR TÜRKLERİ ZOR DURUMDA

Türkiye'de oturma ve çalışma izni alamayan Uygurlar gelecekleri için endişeli

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’den kaçarak Türkiye’ye sığınan ve burada kendine yeni bir hata kurmaya çalışan bazı Uygur Türkleri oturma izni alamadıkları için endişeli olduklarını söylüyor. Uygur Türkleri başka ülkelere gidebilmek için ihtiyaç duydukları Çin pasaportlarını da yenileyemiyor.

Nurmuhammed Kurbanyan ve ailesi bu zor durumda kalanlardan. Çin’de inançları, ibadetleri ve kıyafetleri nedeniyle büyük baskı gören Kurbanyan ailesi restoranlarını Ramazan ayında kapattıkları ve Nurmuhammed sakal bıraktığı için ‘fişlenmiş.’

Baskıya dayanamayarak 2015 yılında Türkiye’ye gelen Nurmuhammed eşi ve beş çocuğu ile birlikte İstanbul’a yerleşti. Nurmuhammed’in oğullarından biri üç yıl önce büyükannesini ziyaret etmek için Çin’in Sincan eyaletine geri dönünce iletişimleri koptu. Nurmuhammed 16 yaşındaki oğlu Pakzat’tan bir daha haber alamadığını belirtiyor.

Oğlu 16 yaşında gözaltına alındı

Nurmuhammed’in Çin’deki bir arkadaşının kendisine aktardığına göre oğlu Pakzat ‘radikal İslamcılarla ilişkili olmak’ suçlamasıyla Urumçi havalimanında gözaltına alınmış. Reuters’ın ulaştığı Sincan yetkilileri konuya ilişkin bir yorumda bulunmuyor.

Türkiye’de Uygurlar için düzenlenen her protestoya katılan ve seslerini duyurmaya çalışan Kurbancan ailesi oğullarının akıbeti ve kendi geleceklerinden büyük endişe duyuyor. Anne Gülgine Mahmut “Oğlum haksız yere suçlandı, hiçbir suça karışmış olduğuna inanmıyorum” diyor.

Gülgine ve dört çocuklarına oturma izni verilmiş ancak Nurmuhammed şu anda işsiz ve 2017’den beri oturma izni alabilmek için bekliyor. Eğer Nurmuhammed oturma iznini alamazasa Çin’e geri gönderilmesi ve ailenin parçalanması söz konusu.

Çin’deki yakınları irtibat kurmak istemiyor

Ailenin Çin’deki yakınları ve akrabaları ile de tüm iletişimi kopmuş durumda çünkü Çin’de kalanlar radikal İslamcılara yardım etmek veya ilişkide olmak suçlamalarıyla karşılaşmaktan korkuyor.

Aynı şekilde Reuters’a konuşan 15 Uygur Türkü benzer şekilde Türkiye’ye çağrıda bulunarak oturma ve çalışma izinlerinin bir an verilmesini istediklerini belirtiyorlar.

i

inRead invented by Teads

Çin’deki yakınları irtibat kurmak istemiyor

Ailenin Çin’deki yakınları ve akrabaları ile de tüm iletişimi kopmuş durumda çünkü Çin’de kalanlar radikal İslamcılara yardım etmek veya ilişkide olmak suçlamalarıyla karşılaşmaktan korkuyor.

Aynı şekilde Reuters’a konuşan 15 Uygur Türkü benzer şekilde Türkiye’ye çağrıda bulunarak oturma ve çalışma izinlerinin kendilerine verilmesini beklediklerini belirtiyorlar.

Çin konsolosluğu pasaport yenilemiyor

Doğu Türkistan Kültür ve Aile Vakfı Başkanı Münevver Özuygur ise Çin’i terk eden Uygurların pasaportlarını yenileyemediğini, Çin konsolosluğunun onlara yalnızca Çin’e geri dönebilmeleri için bir doküman temin ettiğini söylüyor: “Doğu Türkistan konusunda olumlu gelişmeler de oluyor. Türkiye Çin’e daha sert mesajlar iletmeye başladı. Türkiye Çin’de yaşananların farkında olduğunu diplomatik ve uygun bir dille Çinli yetkililere aktarıyor.”

Geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıkça Pekin’i eleştirmişti. Ne var ki Çin uluslararası alanda karşılaştığı bu tür eleştiri ve uyarıları göz ardı etmeye devam ediyor.
Pekin ülkedeki İslamcı militan tehlikesini kontrol altında tutabilmek ve onları topluma kazandırmak adına mesleki eğitim kurslarının hayata geçirildiğini ileri sürüyor.
Kaynak : tr.euronews.com/2019/03/27/turkiye-de-oturma-ve-calisma-izni-alamayan-uygur-turkleri-gelecekleri-icin-endiseli?utm_medium=


Etiketler: » » » » » »
Share
550 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ