logo

trugen jacn
31 August 2019

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ(TYB)’NDEN ÇİN İLE ” KARDEŞ ŞEHİR” PROTOKOLUNA TEPKİ

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm, ve soykırım uygulamaları ile Çin Nazi Kamplarında milyonlarca Müslüman Türkü hapsederek toptan yok etmeye çalışırken ve bu insanlık dışı cinayetlerinin şiddetini günden güne arttırırken Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Çin’in Yiwu kentini Kardeş şehir olarak seçmesine yönelik tepkiler devam ediyor.

TYB’den Kahramanmaraş Yiwu Kardeşliğine Tepki

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Çin’in Yiwu şehri arasında imzalanan kardeşlik protokolünden vazgeçilmesi gerektiği ifade edildi.

TYB Kahramanmaraş Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde: “

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİNDEN KAMUOYUNA

Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şubesinden Kamuoyuna Duyuru

Aziz Milletimiz,

Değerli hemşehrilerimiz,

Milli Mücadelenin remz şehirlerinden, istiklâl kıvılcımının ateşlendiği Kahramanmaraşımızın Büyükşehir Belediyesi, hususen son yüzyılın en sistematik ve en kıyıcı insanlık suçlarından biri olarak tarif edebileceğimiz ‘Doğu Türkistan’ zulmünü fasılasız bir şekilde devam ettiregelen Katil Çin Devleti’nin Yiwu şehri ile 23 Ağustos 2019 Cuma günü ‘Kardeş Şehir’ olmak için ön protokol imzalamıştır.

Çeşitli ekonomik ve siyasi gerekçeler bahane edilerek imzalanan bu protokol, aynı mücadelenin temsilcileri olarak telakkî ettiğimiz Sütçü İmam ile Osman Batur’un, Arslan Bey ile İsa Yusuf Alptekin’in, Şeyh Ali Sezai Efendi ile Barat Hacı’nın ve bu kıymetli isimlerin şahsında istiklâl ve istikbâl yolunda feda-i can eden bütün gazi ve şehitlerimizin ruhlarını muazzep edecektir.

Binlerce yıldır Türk vatanı olan Doğu Türkistan’da özellikle son yüzyılda yaşanan zulüm çukuru kelimelerle ifade edilemeyecek kadar derinleşmiş, milyonlarca Müslüman Uygur Türk’ü insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş işkencelerle soykırıma tabi tutulmuş, mazlumların feryadı arşı titretir olmuştur.

Hal böyleyken, Çin işkencelerinden kaçıp ülkemize sığınan Doğu Türkistanlı kardeşlerini bağrına basarak onların yaralarını sarmaya, onlara kol kanat germeye gayret gösteren ve tarih boyunca mazlumun yanında zalimin karşısında duran Kahraman Şehrimizin şahs-ı manevisi, söz konusu ‘kardeşlik’ utancını şanlı tarihinin berrak hafızasında kara bir leke olarak taşımanın ıstırabını duyacaktır.

Şairin dediği gibi “Biz sussak, tarih susmayacak; tarih sussa, hakikat susmayacak”tır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu vahim hatadan bir an evvel rücû etmesini tarihin omuzlarımıza yüklediği mesuliyetin bir gereği olarak gördüğümüzü kamuoyuna saygıyla arz ederiz.                          

                                              Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şubesi”


httwww.marasaktif.com/gundem/tybden-kahramanmaras-yiwu-kardesligine-tepki-h21705.ht

Etiketler: » » » » » » »
Share
10315 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ