logo

trugen jacn

TÜRK AYDINLARDAN ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TÜRK SOYKIRIMINA TEPKİLER

Resim

Hamit GÖKTÜRK (UYHAM)

Türiye -Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin kurulmasının 49.yıldönümü (1971-2020) dolayisiyle Dışişleri Bakanlığının bunu bir mesajla kutlaması Türk aydınları ile Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar tarafından tepki ile karşılandı.

Bu kutlama mesaji Çin Halk Cumhuriyeti olarak lanse edilen aslında ise, ÇKP Faşist diktatörlüğünün gasp ve tahakkümünde insan haklarının bulunmadığı ve Çin Nazizmi içerikli ÇKP devlet terörü rejiminin hakim olduğu bilinen bir gerçek.

Dışişleri Bakanlığının Çin’in işgalı altında Doğu Türkistan’daki 30 milyon Uygur,Kazak,Kırgiz,Özbek,Tatar ve diğer Müslüman Türklerin baskı zulüm ve etnik soykırım uygulamalarına karşı kayıtsızlığını ısrarla sürdürmesi,zaman zaman kamu oyunun baskısı ile sureti haktan görünerek bir kaç kelimelik açıklamalarla geçirmesi Türk kamu oyu ile özellikle muhacerette yaşayan Doğu Türkistan Türklerini ziyadesiyle ile üzüyor. Asırlardır,Işık Batı’dan Yanı Türkiye’den gelir şiarına sadık kalan Türkiye Cumhuriyeti devletimizi kendileri için ümit ve ilham kaynağı olarak gören ve kendilerinin var oluş mücadelelerinde bir dayanak ve güç olarak gören Uygur Türklerini kahrediyor.

Filistin,Arakan,Moro gibi mazlum islam diyarları ile toplumlarına gösterilen olağan ilgi ve duyarlılığın Türk İslam dünyasının yetimi ve öksüzü durumuna düşürülen Doğu Türkistanlı Müslüman Türklerinden esirgenmesi olağandışı olarak görülüyor.Doğu Türkistan Meselesinin resmi mehfillerde karşılığını bulamamasına karşılık Türk Milleti ve Türkiye kamu oyu ve diğer siyasi partilerimiz ve yetkieri Doğu Türkistanlı mazlum kardeşlerini asla unutmuyor.

Türk devlet adamları,Siyaset adamları ile bilim insanları her vesile ile resmi kurum ve kuruluşların bu duyarsızlığını eleştirerek tepki gösteriyorlar.

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener TBMM Gurup Toplantılarında Doğu Türkistan meselesini ve bu konudaki resmi kayıtsızlığı çarpıcı cüm lelerle yiğitçe haykırıyor. Bu partinin değerli Mililetvekilleri Sayın Fahrettin Yokuş,İsmail Koncuk ve Naci Cinisli başta onlarca Milletvekili ulusal ve uluslararası arenalarda sürekli gündeminde tutuyorlar.

Ayrıca,CHP Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Burcu Köksalde TBMM’de yaptığı konuşmalarda Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini gündeme getirmiştir.


Geçtiğimiz günlerde Gelecek Parisi Genel Başkanı Sayın Ahmet,Davutoğlu ile bu Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı Sayın Selçuk Özdağ peş peşe yaptığı açıklamaları ile bu konudaki görüşlerini gündeme taşıdılar.

Büyük Birlik Partisi(BBP)Genel Başkanı SayınMustafa Destici de zaman zaman Doğu Türkistan Türklerinin dramatik drumuna karşı duarlılığını ifade eden açıklamalar yapıyor,

Bu duyarlı aydınlarımızdan bazılarının paylaşımları aşağıdadır ;

Devlet Eski Bakanı ve Kırşehir MHP Milletvekili Prof.Dr.Sayın Ramazan Mirzaoğlu

Doğu Türkistanlı Uygur Türkü bilim insanı Abdurreşit Celil Karluk da zaman zaman sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarla Çin yönetimine ailesi fertleri başta olmak üzere yakınları ve diğer tüm soydaşlarının karşı karşıya bulundukları dramatik durumu kamu oyu ile paylaşıyor.

Share
317 Kez Görüntülendi.