logo

trugen jacn
03 Nisan 2014

TÜBİTAK,DERECEYE GİREN DOĞU TÜRKİSTAN KONULU PROJEYİ ÖDÜLLENDİRDİ.

sherqiy-turkistan-project-turkiye.JPG

             Hamit Göktürk

            Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri,Türkiye’de gündem oluşturmaya devam ediyor. Son günlerde  Doğu Türkistan’da , Çin’de   ve Dünya’da  meydana gelen  ve  Uygur Türklerinin merkezde olduğu olaylar zinciri Türk kamu oyunun Doğu Türkistan’a olan ilgisinin şimdiye kadar görülmemiş tarzde tavan yapmasına sebep oldu. Özellikle geçtiğimiz  Mart ayında  Tayland ormanlarında yakalan 220 Uygur Türk Mültecinin  kurtarılmasına yönelik çalışmalar ve  etkinlikler bunun en son  örneği olarak kabul ediliyor.

         Üniversitelerde bir biri ardına yapılan Doğu Türkistan ve Uygurlar konulu etkinliklerden sonra,  konu Türkiye’mizde Orta öğretim Kurumlarında de  gündeme gelmeye başladı.

        Geçenlerde Rize Anadolu Lisesi öğrencilerinin   öğretmenleri ve Türk Ocakları Rize Şubesi Başkanlığının  ilgi ve  himayesinde Okullarında bir Doğu Türkistan Köşesi açma girişinden, sonra  bir haber de Kayseri’den geldi.

        Kayseri merkezli Melikşah Üniversitesi  tarafından düzenlenen ve Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) tarafından de desteklenen “45. Genç Bilim Adamları Yetiştirme  Projesi”  yarışmasına Kayseri’den başka Nevşehir, Sivas,Niğde,Yozgat,Aksaray ve Kırşehir illerindeki çeşitli Liselerde öğrenim gören öğrenciler  hazırladıkları projeleri ile katıldı. 19-23 Mart tarihilerinde Melikşah Üniversitesinde sergilenen 100 kadar  proje, yarışma jürisi tarafından değerlendirildi. Değerlendirmede Kayseri M.Yelkenlioğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Nurbanu Karakaya ve ekip arkadaşlarının  hazırladığı  “ İpek Yolundaki Direnen  Ülke : Doğu Türkistan” konulu projesi ilk elemelerde ilk 11’e girmeyi başardı. Son değerlendirmede ise,3. seçildi ve TÜBİTAK ödülüne layık görüldü.

             Ödül alan “İpek Yolunun Mahsun Ülkesi : Doğu Türkistan “ konulu projede,önce Doğu Türkistan tanıtılıyor ve günümüzdeki durumu inceleniyor. Doğu Türkistan probleminin halledilmesi için yapılacak  çalışmalar üzerinde duruluyor.Ayrıca,Türkiye Cumhuriyeti devletinin  Uygur Türklerini daha çok desteklemesi ve kollaması öneriliyor.

          45. Genç Bilim Adamları Yetiştirme Projesi ödül töreni 23 Mart günü Melikşah Üniversitesinde yapıldı.Törende ilk 3 dereceye girenlerin ödülleri Kayseri Valisi  Haluk Tunçsu,TÜBİTAK  adına Prof.Dr.Tankut Yalçınöz ve Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Mat verdi.

          Hür Asya Radyosuna açıklamalarda bulunan, “İpek Yolunun Mahsun Ülkesi : Doğu Türkistan” konulu proje ile 3.olan Kayseri Özel M.Yelkenlioğlu Anadolu Lisesi  10.sınıf öğrencisi 16.yaşındaki  Merve Gürbüz kendisi ve ekibinin  hazırladığı proje ile  ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi : “ Bu projeyi seçmemizin nedeni,Doğu Türkistan’ın  kamu oyunca pek bilinmiyor olmasıdır.İnsanların bu ülke konusunda bilgileri pek  yeterli değil. Çevremizdeki gençler de Doğu Türkistan’ı pek iyi tanımıyorlar.Bu nedenle geç kuşaklar arasında bu konuda kamu oyu oluşturmak için bu projeyi hazırladık.Biz proje’de Doğu Türkistan’ın temel meselelerini  ve çözümü konusundaki önerilerimizi ortaya koyduk. Türkiye Doğu Türkistan için neler yapa bilir ?Örneğin Doğu Türkistanlı gençlerin Türkiye’de eğitim  öğretim görmesi ve yetiştirilmesi konusunu ele alırsak; Devletimizin yılda Uygur Türklerine verdiği  kontenjan sayısı sadece 50 kişidir.Bize göre bu sayı çok az. TİKA İdaresi  dünyanın bir çok ülkesine yardım ediyor.TİKA Uygur Türklerine de yardımcı olmalı. Türkiye Cumhuriyeti devleti Başkent Urumçi’de bir Başkonsolosluk açabilir.Türkiye’deki Üniversiteler bünyelerinde  Doğu Türkistan Araştırma Merkezleri kurabilirler.”

           Proje ekibinde yer alan aynı Lisenin öğrencilerinden Nurbanu Karakaya  ise düşüncelerini şöyle açıkladı : “ Projenin sergilendiği 3 gün içerisinde  Doğu Türkistan meselesine ilgi duyarların  azımsanmayacak kadar çok olduğuna şahit oldum. Bunların içerisinde daha önce  Doğu Türkistan’ın ay yıldızlı gökbayrağını  bilen ve bu ülke ile ilgili medyada çıkan haberleri  okuyan ve  dinleyenlerin çok daha  ilginç soruları ile karşılaştım.Bize en çok sorulan soruları şu oldu : “ Biz Türk  halkı  olarak Uygur Türkü Kardeşlerimiz için ne yapabiliriz ? Çin yönetimi niçin Uygur Türkü Kardeşlerimize bu kadar çok baskı yapıyor ve zulmediyor? Bizim proje ile ilgili bir çok medya temsilcisi Doğu Türkistanla ilgili haber ve programlar yaptılar.”

           Bizler de Uygur  Haber ve Araştırma Merkezi ve uyghurnet.org olarak Doğu Türkistan konusunda proje üreten ve derece alan genç kardeşlerimize  ve onları yetşitiren  saygıdeğer ailelerine, değerli öğretmen ve idarecilerine teşekkür ediyor ve  başarılarını gönülden kutluyoruz.

sherqiy-turkistan-project-turkiye-meqsiti.JPG

Etiketler: »
Share
1790 Kez Görüntülendi.