logo

trugen jacn
27 November 2016

TKÜUGD.BAŞKANI YAVUZARSLAN : UYGUR MÜLTECİ YAPÇAN TESLİM EDİLİRSE İDAM EDİLEBİLİR

Bartın Merkezli Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKUÜGD) Genel Başkanı Güngör Yavuzarslan,halen Kırıklareli Geri Gönderme Merkezi’nde tutulanve   Türkiye’de 15 yıldır mülteci statüsünde yaşayan Uygur  Cemaatının önde gelen aksakallarından  Abdulkadir Yapçan’ın Çin’e  teslim edilmesi   halinde idam edilebileceğini,bu nedenle kendisinin iade edilmesinin insanı olmayacağını be nedenle Çin’e teslim edilmemesi gerektiğini belirtti. 

Güngör Y.A.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği, Türkiye’de 15 yıldır mülteci statüsünde yaşayan Uygur Türklerinin kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan’ın Çin’e iade edilmesi halinde idam edilebileceğini  bunun ise, hiç insanı olmadığını belirterek iade edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslar arası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzarslan imzası  ile  yapılan yazılı açıklamada,  Uygur  Mülteci Abdulkadir Yapçan Doğu Türkistan var olma mücadelesinin sembol isimlerindendir. Çin’de yaşadığı dönemde 3 yıl hapis yatmıştır. Ülkemiz  Mahkemeleri   kendisi hakkında Çin yönetiminin sunduğu suçlayıcı bilgi ve belgelerin inandırıcı ve cezalandırılması için yeterli olmadığı kanaatine vararak  hakkında beraat kararı vermiş ve Çin’e iadesi edilmesini kesin olarak durdurma kararı vermiştir. Kendisi şu anda ülkemizde suçsuz  ve masum bir insandır.

Ayrıca,  Anayasa Mahkemesinin  de  Yapçan’in Çin’e  teslim edilmesini,  3.bir ülkeye gönderilmesi veya sınır dışı edilmesine ait idarece uygulanacak bütün  işlemlerin geçiçi olarak durdurulması kararı vermiştir. Anayasa Mahkemesi bu  kararında geçici bu karara uyulmaması halinde yetkililerin  ağır sorumluluk altına girebileceklerini  de belirtmiştir.

Bu hukuki süreç ve sonuca  rağmen,Abdülkadir Yapçan’ın Göç İdaresi’ne bağlı Geri Gönderme Merkezi’nde tutulması  Uygur Türkleri nezdinde  ve Türk kamu oyunda   büyük  bir üzüntü ve derin bir endişeye sebep olmaktadır.

Çin  yönetimi, Uygurların Vicdanı Hapisteki Lider,Dr. İlham Tohti örneğinde olduğu gibi özgürlükler noktasında kendine özgü normlara sahip olan diğer fikir ve düşüncelere  tahammül göstermeyen bir rejimdir.

Uluslararası hukuk gereği  Uygur Türkü mülteci Abdulkadır  Yapçan,  ülkemizde BM Yüksek Komiserliğinin  gözetiminde olan ve  yaşayan  bir mültecidir. Mülteci statüsünde bulunan kişi, üçüncü bir ülkeye gönderilince kadar veya üçüncü bir ülke kabul edinceye kadar, sığındığı ülke tarafından her türlü güvenliğinin sağlanmış olması ve ayrıca kaçıp geldiği ülkeye de iade edilmemesi gerekmektedir.

yapcan324elasd

Abdulkadir Yapçan, Çin’e ya da Çin rejiminin nüfus alanında olan bir 3. Ülkeye gönderilirse Pekin yönetimi tarafından ele geçirilerek idam edilme riski yüksektir.Bu sebep ve nedeenlerle Abdulkadir Yapçan’ı Çin’e teslimi ve 3. bir ülke’ye gönderilmesini  ve ülkemisde kalamasına izin verilmesi talep ediyoruz.”  denildi.

Kaynak :  http://www.hurhaber.com/tkuugd-dan-uygur-turk-onderi-yapcan-in-idam-edilecegi-iddiasi-haberi-249285.html

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1005 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ