logo

trugen jacn
12 Şubat 2014

TİBET’TE SOYKIRIM YAPAN ÇİNLİ YÖNETİCİLER İSPANYA’DA “İNSANLIĞA KARŞI İŞLEDİKLERİ SUÇ” TAN YARGILANACAK.

Hamit Göktürk

İspanya’da faaliyet gösteren Tibet Halkı İle Dayanışma Teşkilatı ile bu ülkede yerleşik İspanyol vatandaşı Tibetliler ve Madrid merkezli Tibet Halkı İle Dayanışama Teşkilatı İspanyol Mahkemesine Tibet’te soykırım yapan Çinli Yöneticilerin yargılanıp cezalandırılması için dava açtı. Tibet’te yöneticilik yapmış bir kısım ÇKP eski Liderleri hakkında Tibet’lilere zülum, işkence ve etnik soykırım yaptıkları iddiası ile “İnsanlığa Karşı İşledikleri Suçlar” dan dolayı cezalandırılmasını talep eden dava dilekçelerini Madrit Yüksek Ceza Mahkemesine sundu. İçlerinde Çin eski devlet başkanı Jiang Ze Min ÇKP.üst düzey yöneticileri Le Ping ve Ci yav Tibet Komünist Partisinin eski genel sekreterlerinden Çin Goy Yen ve Ping Piv Yen başta bazı ÇKP eski Liderleri hakkında uluslar arası tutuklama emri çıkarılmasını de istedi. Dava dilekçesini geçen yılın Aralık ayında kabul eden Madrit Mahkemesi Savcısı İsmail Morino dava dosyasını ve iddianameyi en kısa zamanda hazırlayarak mahkemeye sunacağını ifade etti.Savcı Morino ayrıca, Çinli Liderler Jang Je Min,Le Peng Çiyav Şi ile ÇKP.nın eski Liderleri Çin Goy Yuen,Ping Piyyung gibi geçmişte Sözde Tibet özerk Bölgesi Komünist Partisi genel sekreterleri olmak üzere 5 kişi için tutuklama emri çıkardı.Mahkeme ayrıca,bu kişilerin Irkı aşağılama ve ayırımcılığı sistemli olarak alışkanlık haline getirdiklerini,insanlık suçunun işlendiği süreçte bu kişilerin Tibet’te en üst düzeyde siyasi ve askeri yetkili olduklarını belirtti.

Tibetliler ve İnsan Hakları Teşkilatları Mahkemeye sunduğu dilekçede adıgeçen Çin’in sabık devlet başkanı Jiang Ze Min ve Çinli Liderlerin Tibet Halkına karşı kitlesel ve sistemli işkence ve baskı uyguladığını iddia etmişlerdir.

Uzun yıllar Tibet’te çalışan ABD.lı Dr.Black Geer Mahkemeye tanık olarak verdiği ifadede Çin yönetiminin Tibetli Kadınlara zoraki kürtaj ve mecburi kısırlaştırma uygulamalarına bizzat şahit olduğunu bildirmiştir.

Çin’le olan iyi ilişkilerin zedeleneceğini iddia eden İspanya Hükümeti Parlemento’ya bir önerge sunarak yabancı ülkelerde İnsanlığa karşı işlenen suçluların İspanya’da yargılanmasına dair yasanın iptali için önerge verdi.İspanya Tibetli Öğrenciler Derneği ile İnsan Hakları Teşkilatları oylama öncesi ortak bir açıklama yaparak Parlementerlerden 11 Şubat’ta oylanacak olan bu hükümet önergesinin reddedilmesini istedi.

Gözlemciler, İspanya Hükümetinin Çin’in baskısı ile bu önergeyi vermek zorunda kaldığını ve Çin’in Doğu Türkistan’da yaptıkları soykırımın de ileride aynı şekilde dava konusu olabileceğini ve emsal teşkil etmesinden endişe ettiğini ifade ediyorlar.

Bilindiği üzere; Şili Lideri General Pinochet İspanya’da bu yasa nedeniyle 1998’de Madrit ziyareti sırasında tutuklanmış ve bir süre hapiste tutulmuştu.

Etiketler: »
Share
1168 Kez Görüntülendi.