logo

trugen jacn
07 July 2019

SİYASETE KURBAN EDİLEMEYECEK BİR GERÇEK : ÇİN’İN 05 TEMMUZ 2009 URUMÇİ KATLİAMI

Dünyanın en güçlü askeri ve ekonomik güçlerinden biri olarak gösterilen Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Müslüman Doğu Türkistan coğrafyasındaki fiili işgali tüm acımasızlığıyla devam ediyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Uzun yıllardır devam eden Çin işgalinde, 35 milyon nüfuslu Müslüman Doğu Türkistan halkının can, mal ve namus güvenliği hiçe sayılıyor. Çin’in ‘Şincan’ yani ‘Yeni Topraklar’ olarak adlandırdığı işgal altındaki Doğu Türkistan coğrafyasındaki Müslüman Türkler kültürel emperyalizm politikalarıyla Çinlileştirilmeye ve aşamalı olarak İslamiyet’ten uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Hal böyleyken Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın büyük beklentiler içinde olduğu Türkiye’den, Çin’e geçtiğimiz günlerde en üst düzeyde bir ziyaret gerçekleşti.

Erdoğan'in Çin ziyareti resimleri ile ilgili görsel sonucu

DOĞU TÜRKİSTANLILARIN UMUDUNU KIRAN ZİYARET

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28-29 Haziran 2019 tarihlerinde Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 zirvesine katıldıktan hemen sonra Çin’e resmi bir ziyarette bulundu. Çin Devlet Başkanı Şi Çinping tarafından karşılanan Erdoğan, açıklamalarıyla yine şaşırtmadı ve daha önceki ziyaretlerinde belirttiği gibi Çin’in “toprak bütünlüğüne” vurgu yaptı. Çin devlet televizyonu, Erdoğan’ın Çin Devlet Başkanı Şi Çhinping’le görüşmesinde Doğu Türkistanlıları kastederek, “Sincanlılar refah içinde mutlu” dediğine yer verdi. Çin medyasında, Erdoğan’ın, “Türkiye, hiç kimsenin Çin ile ikili ilişkileri bozmasına izin vermez. Türkiye, kesinlikle radikalliğe karşıdır ve Çin ile karşılıklı siyasi güvenin artmasını arzulamaktadır” ifadelerini kullandığı belirtildi. Çin basınının haberlerine hükümet kanadından ise hiçbir yalanlama gelmedi.

Erdoğan'in Çin ziyareti resimleri ile ilgili görsel sonucu

ERDOĞAN: TEK ÇİN POLİTİKASI TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK ÖNEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şi Çinping ile görüşmesinin ardından, Doğu Türkistan’daki Çin işgalini görmezden gelerek, “Binlerce yıllık ilişkilere sahip, İpekyolu ile birbirine bağlanan kadim medeniyetler üzerine kurulu Türkiye-Çin işbirliğinin güçlendirilmesi için potansiyelin büyük olduğuna inanıyorum. ‘Tek Çin’ politikası, Türkiye için stratejik önemdedir” dedi.

05 Temmuz 2009 Urumçi katliamı resimleri ile ilgili görsel sonucu

URUMÇİ’NİN ACISI 10. YILINDA

Erdoğan’ın ‘mutlu ve huzurlu bir yaşam sürüyorlar’ dediği Doğu Türkistanlı Müslümanlar ise zalim Çin yönetiminin 10 yıl önce Urumçi kentinde gerçekleştirdiği kanlı katliamın acılarını bugün bir kez daha hatırlayacak. 5 Temmuz 2009 tarihinde vuku bulan 1000’e yakın Uygur Türk’ünün Çin işgal güçleri tarafından vahşice katledildiği Urumçi katliamının fitilini 26 Haziran 2009 tarihinde Çin’in güneyindeki biir endüstri bölgesindeki bir fabrikada yaşanan ırkçı olay ateşlemişti. Çin’in Guangdong bölgesindeki bir oyuncak fabrikasında kötü çalışma koşulları ve insanlık dışı uygulamaları şikâyet eden 2 Uygur Türkünün Çinliler tarafından şehit edilmesi, Doğu Türkistan genelinde büyük bir tepki meydana getirmiş, kısa zamanda ülke genelinde dev protesto  dalgaları başlamıştı.

Ä°lgili resim


Kayanak://www.milligazete.com.tr/haber/2847806/siyasete-kurban-edilemeyecek-gercek-urumci-katliami

Etiketler:
Share
1149 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ