logo

trugen jacn

ÇİN, DOÇ. DR.EMET’İ TERÖRİST İLAN ETTİ, 4 KARDEŞİNİ İSE, HAPİSLE CEZALANDIRDI

Komünist Çin işgal Yönetimi,Ankara Ün. DTC.Fak. Öğretim Üyesi Doğu Türkistan asıllı Uygur Türkü Akademisyen Doç.Dr.Erkin Emet’in terörist ilan ederek tutuklama emri çıkardı. Kaşgar’da yaşayan biri kız olmak üzere 4 kardeşini ise, en az 10 yıl olmak üzere çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırarak cezalandırdı.

Ankara Üniversitesi Tarih ve Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elken.  Aimeti (resimde), Sincan Uygur Özerk Bölgesi haritasının önünde durdu ve 16 Ocak'ta ofiste yapılan röportajda fotoğraf çekti.  Merkezi Haber Ajansı muhabiri He Hongru Ankara fotoğrafı 20 Ağustos 109

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Komünist Çin yönetimi Ankara Üniversitesi Tarih ve Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet’i Terörist ilan ederek hakkında tutuklama emri çıkardı. Onun Kaşgar’da yaşayan biri kız 4 kardeşini tutuklayarak en az 10 yıl olmak üzeri çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırdığı açıklandı.

Tayvan merkezli Merkezi Haber Ajansı muhabiri He Hongru’nun Doç.Dr.Erkin Emet ile yaptığı ve 20 Ağustos 2020 tarihinde CNA.COM ‘da yayınlanan raportaja göre ; T.C.Vatandaşı ve Türkiye’nin en saygın Üniversitelerinden Ankara Ün.DTC.Fakültesinde uzun yıllardan bir akademisyen olarak çalışan Uygur akademisyen Emet bu durumu Türk Hükümetine ve Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da birer dilekçe yazarak kendisinin terörist ilan edilerek tutuklama emri çıkarılması ve Kardeşlerinin haksız ve hukuksuz olarak ağır hapis cezalarına çarptırıldığını ilettiği bildirdi.

Doç.Dr.Emet Çin Beni Terörist ilan ve tutuklama emri Çıkardı.

Doğu Türkistan asıllı Uygur Türkü akademisyen Doç.Dr.Erkin Emet, açıklamalarında şunları ifade ettiği bildirildi ; ” Ben Doğu Türkistan’in ( Uygur Özerk Bölgesi) Kaşgar İli, Yopurga İlçesinde doğdum.Lise eğitiminden sonra Pekin’ideki Merkezi Milletler Üniversitesi Türkoloji bölümünü tamamladım.1990’lı yıllarda Yüksek Lisans eğitimi için Türkiye’ye geldim. Yüksek Lisans ve doktora eğitimimi Türkiye’de tamamladım. Yaklaşık 30 yıldır Türkiye’de Türk Vatandaşı bir akademisyen olarak çalışıyorum.

Ben aynı zamanda Doğu Türkistan Türklerinin Çinli işgalcılarca gasbedilen temel hak ve özgürlükleri noktasında yurt dışında faaliyet gösteren Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı İcra Komitesi Sekreteri olarak görev yapmaktayım. Çin işgal yönetimi 2019’da Kaşgar’ın Yopurga ilçesinde aralarında benim adımının de bulunduğu 4 kişilik terörist Listesi yayınladı.Bu listedekileri ihbar edenlere ve yakalanmasına yardımcı olanlara para ödülü verileceği de belirtilen bir yakalama emri yayınladı. Bu yakalanma Listesinde benim “terör eylemi düzenlemek için” yurt dışına kaçtığım iddia ediliyor.Halbuki ben Çin yönetiminin bana verdiği pasaport ile ve onların izni ile eğitim için Türkiye’ye geldim.

Tüm Kardeşlerim Tutuklandı ve Ağır Hapis Cezalarına Çarptırıldı

4 Kardeşimin tamamının2017’de tutuklanarak Çin tipi Toplama kamplarına hapsedildiği bilgisini aldım. Daha sonra bunlardan 60 yaşındaki Ağabeyimin 11 yıl diğer kardeşimin ise 14’er yıl kız kardeşimin ise 14 yıl hapis cezasına çarptırıldığı haberine ulaştım. Kunların Kaşgar Merkez Hapishanesi ile Memletim Yopurga İlçesi Hapishanesi ile Kaşgar’a bağlı Yarkent şehrinde bulunan ünlü Peylu Ceza Kampusunda tutulduklarıni öğrendim.

Kanallardan edindiği iddianamenin içeriğine göre Kaşgar Asayiş Bürosu onları “teröre yardım etmekle” suçladı.

İddianamede Elken’i 4 kişinin tanıdığı belirtildi. Amati “bir terör örgütünün üyesidir” ve 2006’dan Ekim 2016’ya kadar onunla sık sık temas kurdu. Elken. Aimeti’nin kız kardeşi, Türkiye’deki akrabalarını ziyarete gittiğinde hediyeler verdi, iddianamede hediyelerin detaylarının yer almasının ardından dört kişi “terör faaliyetlerine sürekli fon sağlamakla” suçlandı.

Elken. Amati, 2006’dan 2016’ya kadar Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı. 2001’den 2011’e kadar Özgür Asya Radyosu’nun Ankara ofisinin yönetmenliğini ve muhabirliğini yaptı ve 2011’den beri istasyonun Ankara muhabirliğini yapıyor.

Merkezi Haber Ajansı’ndan bir muhabire, kız kardeşi dışında kendisinin ve üç erkek kardeşinin 1997’den beri temas halinde olmadığını söyledi.

Elken. Aimeti, Sincan yetkililerinin, Mart 2017’nin sonunda “Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Radikalleşme Önleme Yönetmeliği” ni kabul etmelerinin ardından Müslüman azınlıklara sıkı denetimler uyguladıklarını söyledi ve “Yurtdışındaki insanlar, akrabalarının öldüğünü bilmiyorlar.”

Ailesinin haberlerini çeşitli kanallardan öğrenmek istedi ve nihayet bir buçuk yıl önce eski aile arkadaşından 13 akrabasının “hastanede soğuk algınlığı tedavisi gördüğüne” dair bir mesaj aldı. Elken. Aimeti, “Bu gizli bir dil, bu yüzden bir toplama kampına girdiklerini biliyorum” dedi.

Sincan Özerk Bölgesi’nde Uygurlara yönelik zulüm, aynı zamanda bir Türk milleti olan Türk toplumunda hassas bir konudur. Elken. Emmati, Türk Dışişleri Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dilekçe verdi ve hapishanedeki ailenin kurtarılması için ABD Dışişleri Bakanlığı’na yardım isteyen bir mektup gönderdi.

Bazı insanlar Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ni Doğu Türkistan olarak adlandırıyor ve orada birçok etnik azınlık yaşıyor. Uygurlar, dünyada yaşayan birçok Türk boylarından biri olarak kabul edilir.Doğu Türkistan da Orta Asya’nın bir parçası olarak kabul edilir ve bazı insanlar Çin’e ait olmadığını düşünür.

Sincan Özerk Bölgesi’nde yaklaşık 10 milyon Uygur var ve Sincan’ın toplam nüfusunun yaklaşık% 45’ini oluşturuyor. Bu Türk Müslüman grup uzun zamandır Pekin’i, kendilerini kültürel, dini ve ekonomik olarak ezmek için baskıcı bir politika benimsemekle suçluyor.

Uydu görüntülerine göre Pekin, Müslüman nüfusun “yeniden eğitilmesi” gerekçesiyle gözaltı kamplarını genişletti. Bununla birlikte, Çin Komünist rejimi, Uygur etnik azınlıklara zulmetme iddialarını defalarca reddetti, gözaltı kamplarının varlığını inkar etti ve onu “mesleki beceri eğitim ve öğretim merkezleri” olarak adlandırdı. (Editör: Guo Zhonghan) 1090820

Modern Türk Dilleri ve Edebiyatı Doçenti, Tarih, Coğrafya ve Edebiyat Fakültesi, Ankara Üniversitesi, Türkiye.  Amai, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki akrabalarının kendisi için ağır cezalara çarptırıldığını doğrulayan iddianameyi (resimde) aldı.  (Sağlayan Elken Amat) Çin Merkezi Haber Ajansı muhabiri He Hongru Ankara, 20 Ağustos 109'u faksladı

Modern Türk Dilleri ve Edebiyatı Doçenti, Tarih, Coğrafya ve Edebiyat Fakültesi, Ankara Üniversitesi, Türkiye. Amai, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki akrabalarının kendisi için ağır cezalara çarptırıldığını doğrulayan iddianameyi (resimde) aldı. (Sağlayan Elken Amat) Çin Merkezi Haber Ajansı muhabiri He Hongru Ankara, 20 Ağustos 109’u faksladı

Modern Türk Dilleri ve Edebiyatı Doçenti, Tarih, Coğrafya ve Edebiyat Fakültesi, Ankara Üniversitesi, Türkiye.  Amai, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki akrabalarının kendisi için ağır cezalara çarptırıldığını doğrulayan iddianameyi (resimde) aldı.  (Sağlayan Elken Amat) Çin Merkezi Haber Ajansı muhabiri He Hongru Ankara, 20 Ağustos 109'u faksladı

Modern Türk Dilleri ve Edebiyatı Doçenti, Tarih, Coğrafya ve Edebiyat Fakültesi, Ankara Üniversitesi, Türkiye. Amai, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki akrabalarının kendisi için ağır cezalara çarptırıldığını doğrulayan iddianameyi (resimde) aldı. (Sağlayan Elken Amat) Çin Merkezi Haber Ajansı muhabiri He Hongru Ankara, 20 Ağustos 109’u faksladı

SKANDAL KARARA TEPKİ
Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar bu hukuksuz karara tepki göstererek “Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan Türklerine karşı yürütmekte olduğu soykırım politikaları kapsamında Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Erkin Emet hakkında yasadışı bir şekilde “yakalama kararı” çıkartılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Doç.Dr.Erkin Emet hakkında çıkartılan söz konusu karar kanunsuz olduğu kadar ahlaksızcadır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğinin ihlali anlamındadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin hukuksuz ve ahlaksız soykırım uygulamalarını sayın Erkin Emet’in şahsına yapılan bu hukukdışı ve ahlaksız saldırı nedeni ile bir kez daha lanetliyoruz.” açıklamasını yaptı.

https://www.cna.com.tw/news/aopl/202008200363.aspx?fbclid=IwAR3MpbQcDw695Vt1C
Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ