logo

trugen jacn
03 Aralık 2016

ŞANGHAY’ İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ’ÜN PATRONU ÇİN, “TÜRKİYE İLGİSİ “ Nİ ISRARLA SÜRDÜRÜYOR

Başbuğ: "Çin, PYD için somut belge istedi"

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün kurucusu ve  mutlak patronu ÇKP. iktidarındaki Komünist Çin “ Türkiye İlgisi ve Sevgisini “ her gün biraz daha katlayarak ve ısrarla sürdürüyor. Geçtiğimizi aydan itibaren 2 Başbakan Yardımcısı ve ve dışişleri bakanı Wang Yi’nin arda arda yaptıkları ziyaretlerden sonra pratikte mevcut olmayan kağıt üzerindeki ŞİÖ.Enerji Klübü Başkanlığını Türkiye’ye vererek  Türkiye’ye “Kara Gün Dostu” ve “Stratejik Ortağı” olduğunu bir kez daha gösterdiğini ÇKP güdümündeki Çin medyasında büyük propaganda ve flaş haber olarak reklamını yapmayı sürdürüyor.

Çin yönetimi ayrıca, tek merkezli ard niyetli bu propaganda bombardımanlarında Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin ”  Mazlum İşgalcı Çin’in Düşmanları olan “Uygur adlı bölücü ve Teröristlerin faaliyetlerine izin vermeyecekleri yolunda söz verdiklerini yolundaki söylemlerini her günç onlarca kez tekrarlamaakatan geri durmuyor. Çin yönetimi bu  meyanda “Çin’in Azılı Düşmanı Büyük Bölücü ve Terörist Yapçan”‘ın Türkiye yönetimi tarafından istekleri doğrultusunda hapsedildiği ve kendilerine iade edecekleri haberlerini özellikle DOğu Türkistan’da yayarak Uygur Türklerinin morallarını bozuyor ve Türkiye algısını olumsuz olarak etkilemeye çalışıyor.

Şanghay  Ün. Türkiye ve Ortadoğu’nun Dünü,Bugünü Ve Geleceği Toplantısı  Düzenledi
ŞİÖ.’nün tartışmasız Patronu Çin,  Türkiye ilgi ve “Sevgisini” bu kez yüksek düzeyde Türk Ordusunun emekli Komutanlarını davet ederek sürdükleri gözlemleniyor.
Çin yönetimi  Çin’in önde gelen öğretim kurumlarından Şanghay Üniversitesini devreye sokarak Türkiye ve Ortadoğu konulu bir toplantı düzenledi.  Şanghay Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Türk – Çin Formu 26 Kasım 2016 tarihinde bir gün süreli ” Türkiye ve Ortadoğu’nun Dünü,Bugünü Ve Geleceği ”  adı altında düzenlenen bu forma Konuşmacı olarak Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Emekli Hava Pilot Orgeneral Bilgin Balanlı, Emekli Koramiral Kadir Sağdıç davet edildi. Ayrıca,davet edilenler arasında Bilişim uzmanı Murat Başbuğ ve gazeteci Rafet Ballı de bulunuyordu. Yüksek düzeyde Çinli Yetkililerin de izlediği belirtilen toplantı’nın içeriği hakkında ayrıntılı bilgi verilmediği bildirildi.
Türk Heyeti   30 Kasım 2016’da İstanbul’a Döndü. 
Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğu Çin izlenimlerini şu ana başlıklar halinde anlattı ;

  • Çin şu anda özellikle ekonomik kalkınmaya öncelik veriyor. Açık şekilde uluslararası ilişkilerde çok önde gözükmediği izlenimini aldık.
  • Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye ile olan ilişkilerine gerçekten önem veriyor. Bu açıdan bu bir hafta süren toplantı zarfında özellikle Türkiye’nin görüşlerini net olarak Suriye’de yaşananlar, Irak’ta yaşananlar, Türkiye’nin terörle yapmış olduğu mücadele ve Irak’ta, Suriye’de gelecekte olabilecek durumlara ilişkin olarak Türkiye’nin görüşlerini görüştüğümüz kişilere net olarak aktarma şansına sahip olduk.
  • Çok yararlı görüşmelerde bulunduk. Gerek üniversiteler gerekse düşünce kuruluşları, devlete ait makamlar devlete bağlı organlardı. Dolayısıyla görüşlerimizde devlet makamlarını da iletilecek
  • Çin Halk Cumhuriyeti bize ‘PYD konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin bizlere daha somut belge aktarması halinde bu konuyu anlama ve değerlendirme şansımız olacak’ dediğını de aktardı.
  • İki ülke arasındaki ilişkiler dediğiniz zaman akla ilk önce ekonomi alanı geliyor. Çin Halk Cumhuriyeti biliyorsunuz Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci en çok ilişkileri olduğu ülke ancak maalesef Türkiye’nin ithalat ve ihracat durumuna bakarsak Çin’e yönelik arada çok büyük eksiklik var. Bunu da ilgililerle konuştuk. Onlarda bu aradaki farkın azaltılmasıyla ilgili çabaların olmasına inanıyorlar. İthalat ve ihracat arasındaki dengeyi sağlamada en akla gelen birinci alan turizm. Onlar da bunu kabul ediyorlar.
  • Turizm alanındaki gelişmelerin olumlu neticeler vereceğine onlar da inanıyorlar. Maalesef bir gerçek var ülkemizdeki terör olayları ülkemize gelen turist sayılarında arzu edilmeyen azalmalara neden oluyor. Türkiye bu terör sorunundan da en kısa zamanda çıkmak mecburiyetinde. Bu terör ülkemize çok açıdan zarar veriyor. Netice olarak yararlı ve faydalı toplantılar yaptık. Yararlı bir ziyaret oldu”  şeklinde konuştu.

Kaynak  : Yeniçağ Gazetesi 01.12.2016

Etiketler: » » » » » » »
Share
1274 Kez Görüntülendi.