logo

trugen jacn

SKANDAL ! ÇİN, ÜLKE TANITIM GÜNLERİNDE DOĞU TÜRKİSTAN STANDINI KAPATTIRDI

تۈركىيە سامسۇندىكى ئۇيغۇر ئوقۇغۇچىلارنىڭ مەدەنىيەت چېدىرى. 2018-يىلى 5-ماي.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

ÇKP/Faşsit-Irkçı işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki etnik baskı, zulüm, insanlık dışı cinayet ve soykırım uygulamalarının günden güne artması Türkiye’de ve dünya’da gündem oluşturmaya devam ediyor.  ve ülkeler .Özellikle 2017’den başlayarak ülke genelinde açılan yüzlerce Çin Nazi Kamplarına kapatılan ve sayılarının  bir  milyon  civarında olduğu tahmin edilen ve kendilerine uygulanan envaiçeşit Çin işkenceleri ile katledilmek istenen masum Müslüman Türklerin durumunu Türk Kamu oyuna duyurmak için Doğu Türkistan STK.ları, Bilim insanları ve insan hakları aktivistlerinin ülkemiz genelinde özellikle Üniversitelerimiz  başta olmak üzere Dernek ve Vakıfların daveti ile gerçekleştirdikleri çeşitli etkinlikler büyük bir hızla devam ediyor. Bu durum ise İşgalcı-Faşist/Nazist ırkçı Çin yönetimini fazlası ile rahatsız ediyor.  Çin işgal yönetimi Türkiye’deki Paralı hiyanet odakları ve onların güdümündeki medyayı kullanarak ÇKP_Irkçı yönetiminin  insanlık dışı cinayetleri ile soykırım uygulamalarını gizlemeye ve acımasız vahşetini örtmeye çalıştığı açık ve net olarak gözlemleniyor. Ancak.bu  kiralık şahislar,kurumlar ve onlara bağlı medyanın  çalışmalarından  umduğunu bulamayan ve Türk Milletini yalanları ile kandıramayan   Çin yönetimi ekonomik gücünden istifade ederek mevcut uluslar arası ilişkilerde Türkiye’mizin sıkıntılı durumunu istismar ederek diplomatik bazı skandallara imza atıyor.   Ancak,Çin’in bütün bu sinsi aldatma ve yalanlarını Türk Milleti asla yutmuyor, kanmıyor ve  asla inanmıyor. Doğu Türkistan’da Çin esaretindeki Kardeş,Soydaş ve dindaşlarına olan insani,Milli ve dini duyguları günden güne artıyor.Bunu çok iyi bilen Çin,bu kez Türkiye’de diplomasiye baş vururmaktan çekinmiyor. Diplomatik  Temsilciliklerini devreye sokarak ülkemize baskı yapmaya çalışıyor.Ayrıca, Çin Lobisi Türkiye’de günden güne etkisini ve baskısını arttırıyor. Çin’in bu konudaki teamüllere aykırı ve ülkemizin egemenlik ve haklarına saldırı niteliğindeki  bu son Çin  diplomatik skandali Türkiye Cumhuriyeti devletimizin Kurucusu Mustafa Kemal  Atatürk’ün Türk Milli Mücadelesini başlattığı kutlu kent Samsun’da meydana geldiği görülüyor.

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Samsun’da Büyük Skandal
Ülkemizin önde gelen bilim yuvalarından Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi ile Uluslar arası Öğrenci Dernekleri Federasynun’nun işbirliği ile 04-07 Mayıs 2018 tarihleri arasında Samsun kent merkezinde düzenlenen OMÜ.Tanıtım günleri yapıldı.Bu etkinliğe bu Üniversitede öğrenim gören 37 ülkeden öğrenciler tanıtım standı açtı.Bu arada bu Üniversite’de öğrenim gören Uygur öğrenciler de ülkeleri  Doğu Türkistan’ı tanıtan bir  standı açtı. Bu kentte öğrenim gören Çinli öğrenciler de Doğu Türkistan standının önünde Çin adına bir stant açtığı görüldü ve Doğu Türkistanlı öğrencilere standı kapatmalarını ve Çin bayrağı altında aynı stantta bu etkinliklere katılmalarını istedi.Buna karşılık Uygur Türkü öğrenciler Çin bayrağının kendi bayrakları olmadığını kendi bayraklarının ay yıldızlı kökbayrak olduğunu belirttiler ve Doğu Türkistan’ın Çin tarafından işgal edilmiş bir ülke olduğunu belirterek Çinlilerin bu taleplerini  reddettiler.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava
Olaya Çin Kültür Ataşesi  Xi Müdahale Ve  Tehdit Ediyor
Bunun üzerine Çin’in güdümündeki Çinli öğrenciler olayı Çin Büyükelçiliğine intikal ettiriyor.Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nde Kültür Ataşesi olan ve Ankara Ün.DTC.Fakültesi mezunu ve çok iyi Türkçe bilen Xi Ruili Organizasyon yetkililerini telefonla arayarak aynın şunları söylüyor . “ Bölücülerin (Doğu Türkistanlı Öğrencilerin) Standını derhal kapattırın. Yoksa biz sizi yüksek makamlara şikayet edeceğiz ve işinizden olursunuz.Biz Çin’de PKK’yı tanıtan Stand açarsak ne derseniz ? “ yollu tehditler savuruyor. Bu sözlere sinirlenen Doğu Türkistan sorununa duyarlı bazı Türk öğrenciler Çin Staandına girerek Çinlilere ait objeleri kaldırıyorlar ve yerine Doğu Türkistan’a ait eşyaları koyuyorlar.

Uygur Türkü Öğrenci Samet : Çin Elçiliğinin Baskısı İle Doğu Türkistan Standı Kapatıldı
Özgür Asya radayosuna konuşan Uluşlararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UÖDF) Samsun Şubesinin düzenlediği etkinliklerde Doğu Türkistan tanıtım standını açan ve geçtiğimiz yıl öğrenim gördüğü Mısır’dan Çin yönetiminin baskısı ile öğrenimini yarıda keserek Türkiye’ye gelen ve Ondokuzmayıs Üniversitesine kayıt olan Uygur Türkü öğrenci Enver Samet, Doğu Türkistan Standını Çinlilerin baskısı ile kapatmak zorunda kaldıklarını belirterek  şunları söyledi ; “ Bu etkinlik Uluslar arası Öğrenci Dernekleri Federasyonu tarafından Türkiye’nin bir çok illerindeki Üniversitelerde yıllardan beri geleneksel olarak yapılagelen bir faaliyettir.Bu yılki etkinlik ise,  11.si idi. Öğrenci Derneği bizi bir ay önce bu etkinliğe katılmamız ve tanıtım standı açmamız için davette bulundu.  Bunun üzerine biz 05 Mayıs Cumartesi günü sabah erkenden etkinlik alanına gittik . Bizim standın karşısında Çinlilerin de bir  Çin stant açtığını gördük.Çinli öğrencilerin Temsilcisi bize “Biz Çin Büyükelçisini bu etkinliğe davet ettik. Büyükelçi gelir ve  sizin çadırı görünce bizler zor durumda kalırız. Sizler de bize katılın.” Teklifinde bulundu. Ben kendisine “ Biz Çinli değiliz.Biz Müslüman ve Türküz. Siz Çinliler bizim ülkemizi zorla işgal ettiniz. Biz asla sizin Çadırınıza gelmeyiz ve Sizin bayrağınız altında da bulunmayız.”dedim.Bu arada etkinlikler başladı.bizim çadır 3 saat kadar açık kaldı.Bizim standa ilgi çok yoğundu.Yüzlerce kişi bizi ziyaret etti. Kandeşlerimiz Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve zulümlerinden dolayı üzüntülerini ve  Doğu Türkistan davasına olan desteklerini ifade ettiler. Onlarca kişi bizlerle birlikte hatıra fotoğraf de çekildi.

Çinli Öğrenciler Çin Elçiliğine Haber Veriyor
Samsunlu Kardeşlerimizin bu sıcak ve içten ilgisine şahit olan Çinli öğrenciler  bu duruma çok kızdılar ve bu durumu çekemediler. Ankara’daki Çin Büyükelçiliğine  bizi şikayet ettiler. Organize Komitesi de bunun üzerine işi büyütmeyelim. Sıkıntı olmaması için sizin standı kapatın dediğini ve kendilerine  nazikçe baskı yaptıklarını  belirterek şunları ifade etti ; “ Yetkililer bize geldiler ve kendilerinin ve Türk Halkının kendilerinin her zaman yanında olduklarını belirtti. Sizler bizim öz Kardeşlerimizsiniz.Biz  Uygur Kardeşlerimizin durumunu biliyor ve çok üzülüyoruz. Bizi zor durumda bırakmamanızı rica ediyoruz. Sizden geçici olarak Standınızı kapatmanızı istiyoruz talebinde bulundular.Ayrıca,bazı Uygur öğrencilerin kendilerine telefon ederek bu stant yüzünden Çin’in Pasaport sürelerini uzatmayacaklarını söylediğini belirttiler.Bu olay Çin ile ilişkilerimizde sıkıntıya sokmaktadır.” diyerek kapatmamızı rica ettiler.Ben de kendilerine ben Çin’den  korkmuyorum ve  bundan sonra da asla  korkmam.Sizin ricanız ve talebiniz üzerine bugün standı kapatacağım ama,yarın sabah tekrardan açacağım . .diyerek standı kapattım.Bizim standı kapattığımız Cumartesi günü öğleden sonra Çin Elçisi  Samsun’a gelmiş ve  etkinlik alanındaki Çin standını ziyaret etmiş. Ama biz ertesi günü  Doğu Türkistan Standını yeniden açtık ve etkinlik sona erene kadar da faaliyetlerimizi sürdürdük.
Samsun Halkı ve Duyarlı Türk Öğrenciler Kapatma Olayına Tepki Gösteriyor
Doğu Türkistan standının Kapatılması Samsun halkı ile Doğu Türkistan konusuna duyarlı öğrencilerin tarafından tepki ile karşılanıyor ve protesto ediliyor. O gün geç saatlerde 15 – 20 kişilik gençlerden oluşan bir gurup Çin’in standındaki eşyaları ortadan kaldırarak onların yerine kapatılan Doğu Türkistan standındaki Uygur Türklerine ait eşyaları koyarak tepkilerini orta koyuyorlar.

Otomatik alternatif metin yok.

Uluslar arası Öğrenci Dernekleri Federasyonuu Samsun Şube Başkanı Konuşmayı reddetti
Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre kendileri tarafından organize edilen ve davet üzerine açılan Doğu Türkistan standının kapatılması ile ilgili görüşlerine başvurduğu adı geçen Federasyonun Samsun Şube Başkanını Çin-Türkiye arasındaki iyi ilişikilerin zarar görmemesi için konuşmak istemediğini beyan ettiğini bildirdi.
Türklere Karşı Çin’in Baskısı ve Zulmü,Doğu Türkistan’da ,Türkiye’de ve Dünya’da  Devam Ediyor
1949 yılında bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyetini yıkarak bu ülkeyi işgal eden ÇKP/Faşist-Irkçı yönetimi Doğu Türkistan’daki baskı, zulüm, asimilasyon, insanlık dışı cinayet ve soykırım uygulamalarını arttırarak sürdürürken , Doğu Türkistan dışında yaşayan Uygurlara karşı onların öz kardeşlerini ve yönetimlerini  tehdit ve şantaj gibi alçakça yöntemleri kullanarak baskı ve zulümlerini devam ettiriyor. Türkiye’de yıllardan beri kullandıkları kiralık onursuz kalemşorleri ile şeref yoksunu yandaşları ve onların medyalarının çalışmalarını yetersiz görmüş olacak ki ÇKP.borazanı  Çin Uluslar arası Radyosunun Türkiye şubesini de kurarak yalanlarını Türkçe ve Çince olarak da devam ettiriyor.Samsun’da sergiledikleri bu adice kabadayılık ve devlet haysiyeti ve hükümranlık haklarına saldırı niteliği taşıyan agresif ve saldırganlıklarını göstermekten de geri kalmıyor.

Uzmanlar Çin’in Baskıları  Bundan Sonra Da Devam Edecek 
Uzmanlar Çin’in taşma, yayılma ve hegemonya kurarak ülkeleri sömürgeleştirme amacı ile ortaya attıkları  Çin Rüyası –  Yeniden İpek Yolu ve Bir Kuşak-Bir Yol projesinin önemli ortaklarından olan Türkiye’nin  bu tutumu devam ederse Çin’in bu ve benzeri saldırgan ve agresif  tutumları ile bundan sonra da   karşılaşabileceğini ifade ediyorlar

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2258 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ