logo

trugen jacn
07 Mayıs 2014

RABİA KADİR : UYGURLAR MÜCADELE YOL VE YÖNTEMİNİ ANCAK KENDİLERİ BELİRLEYECEKLERDİR.

         

 
          Hamit Göktürk
30 Nisan akşamı Doğu Türkistan’ın başkente Urumçi şehrinin Tren garında 3 kişinin ölümü ve 79 kişinin yaralanması ile meydana gelen intihar saldırısının yankıları ulusları arası düzeyde sürerken, muhaceretteki Uygur Teşkilatları ve aydınları konu ile ilgili görüş ve yorumlarını açıklamayı sürdürüyorlar.
ABD.merkezli Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir Hür Asya Radyosuna verdiği demeçte Urumçi olayı ile ilgili görüşlerini şöyle açıklıyor ; “ Doğu Türkistan’da yaşayan ve var olma mücadelesi vermekte olan Halkımız,oradaki mevcut durumu en iyi şekilde ancak, kendileri bilebilirler. Bizim Vatanımızda yaşayan halkımıza yol göstermemiz ve Liderlik yapmamız söz konusu olamaz. Biz DUK.olarak ancak diasporada yaşayan Doğu Türkistanlılara yol gösterebilir veya tavsiyelerde bulunabiliriz. Biz Vatanımızdaki fiili durumu ancak, bize ulaşan bilgi ve belgeler doğrultusunda doğru tahmin etmeye ve teşhis koymaya çalışıyoruz. Halkımızın dert ve istıraplarını ve onların arzu ve isteklerini uluslar arası topluma elimizden geldiğince iletmeye çalışıyoruz. Şuna kesinlikle inanıyoruz ki; Vatanımızda yaşayan Kardeşlerimiz şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra de mevcut durumu iyi değerlendirerek,en iyi ve en uygun yol ve yöntemleri tesbit edecekler ve ona göre hareket edeceklerdir. Uygur halkı günümüzde tarihte hiç olmadığı kadar yeni bir aydınlanma evresine erişmiştir. Halkımız artık uyanmış ve çok bilinçlenmiştır. Mücadele azmi çok yüksek bir seviyeye gelmiştir. Çin işgal yönetimi halkımızı artık aldatma,kandırma yolu ile veya silahla korkutarak teslim alamayacaktır.Halkımızı şimdiye kadar olduğu gibi, artık, Nahşa Usul(Şarkı ve oyun) ile ve yalan dolan ve sahte vaatlarla aldatmak ve kandırmak mümkün değildir. Çin yönetiminin akıl almaz zülum ve baskıları halkımızı uyandırmıştır. Halkımızın sabrı ve dayanma gücü son reddeye gelmiştir. Onun için halkımız elinden ne gelirse onu ortaya koyacaktır. Onlar durumu en iyi şekilde tetkik edip değerlendirerecek ve ne yapacaklarına ancak kendileri karar vereceklerdir. Silahla ve korkutmak ile barışın sağlanması mümkün değildir.
Bölgede Uygurlara karşı bir baskı aracı ve zulüm makinası olan sözde Üretim ve İnşaat Ordusu(Bingtuven)nun yasa dışı icraatları kontrol altına alınmalıdır.
Xi Jing Ping bölgeyi ziyaret etti. Çıkış yolu kapatılan ve geleceğinden ümidini kesen Müslüman Uygurların neler yapabileceğini bizzat gördüğünü tahmin edebiliyorum. Biz bugüne kadar barış ve dialogu savunduk.Fakat Çin yönetimi barış ve dialog yollarını kapatmakla kalmadı,bizim dialog ve barış çağrılarımızı de boşa çıkardı. Çin yönetiminin bu hatasını en kısa zamanda anlayacağını umuyorum
Biz Uluslar arası toplum’dan ve ilgili Kurum ve kuruluşlardan yalnızca olayı değil, ülkemizdeki durumunu de yerinde bizzat incelemelerini ve araştırmalarını istiyoruz.Çin yönetimine de sadece olayı değil,olayın temel nedenlerini araştırmalarını ve çıkacak sonuçlara göre yeni politikalar üretmelerini ve uygulamalarını öneriyoruz.Eğer ülkemizdeki şiddet olaylarının temel nedenleri araştırılmadan ve gerekli önlemler alınmadan hareket edilirse ve şimdiye kadar olduğu gibi fiili durum görmemezlikten gelinmeye devam edilirse,bu tür olayların meydana gelmesi doğa ve kaçınılmazdır. Bölgede istenen İstıkrar ve barış hiçbir zaman gelmeyecektir.

yesilyurt arcelik servisi
yeni girne arcelik servisi
betonyol arcelik servisi

Etiketler:
Share
993 Kez Görüntülendi.