logo

trugen jacn

PROF.DR.İLYAS DOĞAN : TÜRKİYE DE ABD GİBİ BİR UYGUR TÜRKLERİ YASASI ÇIKARABİLİR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan duyarlığı vebu ülkediki insani kriz ile ilgili olarak yaptığı önemli çalışmaları ve bu konuda sunduğu değerli teklifleri ile tanınan Ankara-HBV.Ün.Öğretim Üyesi ve ünlü hukukçu Pdof.Dr.İlyas Doğan TBMM.’ne de ABD’nın çıkardığı Uygur yasası berzeri bir yasa tasarısı sunulabileciğini bu konuda her hangi bir hukuki engel bulunmadığını açıkladı.

Özgür Asya Radyosuna ABD Parlamentosunda Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasasının onaylanması ve sonrasını değerlendiren Prof.Dr.İlya Doğan şöyle konuştu ; ” ABD.olağanüstü derecede bir büyük devlet olduğu için Uygur Yasası ve benzeri kanunlar ülke için yasalardan daha önemlidir ve üstün olarak kabul görür.ABD.yargısı da bu yasanın derhal takibini yapar ve adli işlem başlatır. ABD Yargısı bu yasa gereğince Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı,zulum ve soykırım uygulamaarı ile bir şekilde ilintili bazı şirketler hakkında soruşturmayar açabilin ve onları cezalandırabilir.Ayrıca bu şirketlere bazı kısıtlama ve engeller de koyabilir.Bu durum ise Çin’i derinden etkiler ve korkutur.” dedi.

TBMM.’ne de ABD’nın Uygur yasası gibi bir yasa tasarısı Sunulmasında Engel Yoktur

Geçtiğimiz yıl İYİ Parti TBMM Parti gurubu olarak Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik Çin’in yürüttüğü insan hakları ihlalllerinin araştırılması ve bu ülkeye bir araştırma heyetinin gönderilmesini yolunda bir yasa teklifi sunulmuştu. Bu yasa tasarısı AK Parti ile MHP Milletvekillerinin onay vermemesi üzerine reddedildi. TBMM.’ne de ABD’nın çıkardığı Uygur İnsan Hakları ve politikası yasası benzeri bir yasa teklifi sunulabilir. Bu konuda her hangi bir hukuki engel yoktur.Ancak,bu yasa teklifi için İktidardaki AK Parti Milletvekillerinin kabul oyu vermesi gerekir. Böyle bir yasanın İYİ Parti Milletvekillerinin oyu ile onaylanması mümkün değildir.Çünkü,İYİ Parti’nin böyle bir yasanın tek başına çıkarması için yeterli sayıda Milletvekili bulunmamaktadır. TBMM’den çıkacak böyle bir yasa Çin’i pek rahaksız etmez ve Çin’in Uygurlara yönelik baskı ve zulum uygulamaları ile ilişkili ve ilintili kişilere de pek zararı dokunmaz. şeklinde değerlendirdi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
498 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ