logo

trugen jacn

Prof.Dr. CENGİZ ALYILMAZ : UYGURLARIN,TÜRKLÜĞE KATKILARI ÇOK BÜYÜK VE ÖNEMLİDİR !

         prof-dr-jengiz-alyilmaz-turkiye-uyghur-tarixi-tohpisi.jpg

             Hamit Göktürk
Günümüzün önemli Türklolglarından, Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Cengiz Alyılmaz Uygur Türklerinin Türk kültür ve medeniyetine yaptıkları katkıların çok büyük, benzersiz ve önemli olduğunu söyledi.
Türk Dil Kurumu’nca  Ankara’da düzenlenen “ YENİ BİLGİLER VE BELGELER IŞIĞINDA (KÖKTÜRK) HARFLI YAZITLAR “ konulu bilimsel toplantıda konuşan Prof.Dr.Cengizi Alyılmaz son 25 yılda Türkistan Cumuhuriyetleri, İç ve Dış Moğolistan, Sibirya,Kafkasya ,Çin,Türkiye ve özellikle Doğu Türkistan’da bulunan arkeolojik eserler,Bengu Taşlar, Turfan ve Kuçar’daki Mingöy(Binev)lerde bulunan duvar resimleri ,Halı,Kilim ve Keçelere işlenen resim ve sembol karakterli şekillere dayanarak Uygurlar ve umumi Türk tarihi hakkında yeni bilgiler verdi.
Son bulunan tarihi ve arkeolojik bulgulara dayanarak Doğu Türkistan ve Uygur ve genel Türk tarihi hakkında de yeni ve ilk bilgeler ışığında ile kendi görüş ve kanaatını şöyle özetledi ; “ Bütün Türk Halkları ve kavimlerinin hepsi Kandaş ve karındaştırlar. Hepsi ve tamamı tek millete yanı TÜRK MİLLETİNE MENSUPTUR.”
Prof. Dr. Alyılmaz, konuşmasında, Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri hakkında özellikle durdu. Batılı ve Çinli tarihçiler, Uygurların şimdiki Doğu Türkistan topraklarına 840 yılından sonra gelip yerleştiklerini iddia etmektedirler. Ancak,Doğu Türkistan’da bulunan arkeolojik buluntular, bu topraklarda 5 bin yıl kadar öncesinde dahi Uygur Türklerinin ve onların ecdatlarının yaşadığını kanıtlamaktadır. Tarım bölgesinde bulunan ve günümüze kadar bozulmadan gelen Kurumuş Cesetlerde(Mumya’larda) damga ve bazı işaret izlerine rastlandığını açıklayan,Alyılmaz, bu adete Gaziantep’ın Nizip İlçesinde de rastlandığını,buna göre Doğu Türkistan’in Lob Nor bölgesinde keşfedilen Mumyaların Uygurların ecdatları ile ilişkilendirilebileceğini ifade etti. O, konuşmasında Selçuklu Devletinin de Uygur Türkleri tarafından kurulmuş olduğunu belirtti.
Türkolog Prof. Dr. Alyılmaz, Erzurum Atatürk Üniversitesi ile Pekin Üniversitesi’nın  işbirliği  ve  çalışmaları sonucu   Çin’de bulunan ve Göktürk alfabası ile yazılan bengutaşların bulunması ve onların okunup incelenmesi ile ilgili ortak projeler ve bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi ve Doğu Türkistan’dan çok sayıda Göktürk alfabası ile yazılmış Bengutaşlar keşfettiklerini de sözlerine ekledi.
Türk Dil Kurumu’nun Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıyı Türk Dil Kurumu başkanı Prof.Dr.Mustafa Kaçalın ve ile ünlü Türk dilcisi Prof.Dr.Zeynep Korkmaz’in de bulunduğu ve 500 civarında öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan kalabalık bir dinleyici kitlesi ilgi ile izledi.

Kaynak:http://www.rfa.org/uyghur/tarix-bugun/jengiz-alyilmaz-05112014213648.html

Etiketler:
Share
1672 Kez Görüntülendi.