logo

trugen jacn
29 March 2019

ABD.’DEN ÇİN’E SERT ÇIKIŞ : UYGURLARA YÖNELİK UTANÇ VERİCİ İKİYÜZLÜLÜĞÜ BIRAK !

ABD.Dışişleri Bakanı Mike Pompeo,Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da kurduğu Toplama(NAZİ)kampları mağduru Mihrigül Tursun ile Ana babası başta 20’den fazla yakını esir tutulan Uygur Gazeteci Gülçehre Kayyum ile diğer 2 kamp mağduru yakınlarını kabul ederek onlarla görüştü. Bakan Pompeo kabul sırasında yaptığı konuşmasında Müslümanlara uyguladığı baskı, zulüm ve soykırım uygulamaları nedeniyle Çin işgal yönetimini “Utanç verici iki yüzlü olmakla ” suçladı. Bakan Pompeo ayrıca ” Çin, keyfi olarak gözaltına alınanların hepsini serbest bırakmalı ve baskıya son vermeli” çağrısında da bulundu.

ئامېرىكىنىڭ تاشقى ئىشلار مىنىستىرى مايك پومپېيون ئەپەندى لاگېر شاھىتى مېھرىگۈل تۇرسۇن خانىمنى قىزغىن كۈتۈۋالدى. 2019-يىلى 26-مارت، ۋاشىنگتون.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in doğusundaki Uygur bölgesinde yaşayan Müslümanlarla bir araya geldi. Ardından yaptığı açıklamada Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan Müslüman azınlıklara yönelik muamele nedeniyle Çin’i utanç verici ikiyüzlülükle suçladı. Pompeo, “Çin, keyfi olarak gözaltına alınanların hepsini serbest bırakmalı ve baskıya son vermeli” dedi. 

Pompeo’dan Çin’e Uygur çıkışı: Utanç verici ikiyüzlülüğü bırakın

Pompeo ayrıca “Dünya, Çin’in Müslümanlara yönelik utanç verici ikiyüzlülüğünü kabul etmeyi göze alamaz. Bir yandan Çin, sınırları içerisinde bir milyondan fazla Müslüman’a işkence ediyor. Diğer yandan şiddet içeren İslami terörist grupları Birleşmiş Milletler’in (BM) yaptırımlarından koruyor” ifadelerini kullandı.

https://www.karar.com/dunya-haberleri/pompeodan-cine-uygur-cikisi-utanc-verici-ikiyuzlulugu-birakin-1164102
Etiketler: » » » » » » » »
Share
605 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ