logo

trugen jacn

PEKİN BÜYÜKELÇİSİ ÖNEN’DEN SKANDAL SÖZLER : HEDEFİM İSTANBUL’DA ÇİN MAHALLESİ !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Türkiye’nin Pekin Büüyükelçisi Abdulkadir Emin Önen skandal ve düşündürücü bir teklifte bulundu ve Hedefim İstanbul’da CHİNA TOWN (Çin Mahallesi) oluşturmak dedi.

CNN Türk.com’da yayınlanan bir haberde CNN Türk’te Hakan Çelik’in 21 Temmuz 2019 P=azar günü hazırlayıp sunduğu Hafta Sonu adlı programa konuk olan Büyükelçi Önen Türkiye’nin Çin’de daha iyi tanıtılması için yapılması gerekenlerin arasında Çin Mahallesini kurulmasını de öne çıkardı ve Yemek kültürünün Çinlileri çok etkilediğini öne süren Pekin Büyükelçisi Çinli bir Müzisyenin de Türkiye ile ilgili yaptığı bir şarkının yakında yayınlanacağını da belirtti.

Video linki : https://www.cnnturk.com/video/tv-cnn-turk/programlar/hafta-sonu/istanbula-cin-mahallesi?fbclid=IwAR3AlbpGNusiW1pg7QB6jBg_3fB87d1v0hdd9M-p3kX7QMVaVTSYkoq

Büyükelçi’nin ” Hedefim İstanbul’da Çin Mahallesi” oluşturmak” Sözü Şaşkınlık Yarattı.

Pekin Büyükelçisinin bu skandal Çin Mahallesi teklifinin özellikle Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm etnik asimilasyon ve kollektif soykırım uygulamalarının zirveye çıktığı bir süreçte ortaya atması bir skandal bir teklif olarak değerlendirildi ve şaşkınlıkla karşılandı.Çin işgal yönetiminin Doğu TÜrkistan genelinde Hitler’in ölüm kamplarını örnek alarak kurduğu Toplama(Çin Nazi)Kamplarında milyonlarca Müslüman Türk’ün haksız ve hukuksuz olarak tutulduğu,bu kamplardaki acımasız,vahşi ve insanlık dışı işkencelerden dolayı toplu ölümlerin olduğu,Doğu Türkistanlıların feryat ve figanlarının göklere yükseldiği böyle bir zamanda Pekin Büyükelçisi’nin ortaya attığı bu teklif en asgari tabiriyle insani olmayan,vicdanları yaralayan ve Uygur Türklerinin yaralarına Çin’in zehirli hançerinin sokulmasından daha beter olarak algılandığı belirtildi. Pekin Büyükelçisi bir insan,bir Türk ve Müslüman olarak Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da insanlık dışı cinayetler, Müslüman Türklere toptan soykırım uygulamaları ile ana babaları Çin Nazi kamplarına kapatılarak kimsiz ve kimsesiz bırakılan ve daha sonra etnik Çinli olarak dönüşmesi amacı ile merkezi Çin’e kaçırılan masum ve zavallı Müslüman Türk çocuklarının ARŞ-İ ALA’ya yükselen canhıraş feryatlarını duyabilse , insani ve vicdanı duyarlılık gösterebilse ? Keşki Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yönelik insanlık dışı cinayetleri ile soykırım uygulamalarını da etnik Çinlileri düşündüğü kadar düşünebilse ve duyarlılık gösterebilse keşke vede keşke !?

ÇİN ANA BABALARI TUTUKLUYOR,ORTADA KALAN UYGUR  ÇOCUKLARINI İSE ZORLA ALIYOR

Onlarca T.C.Uyruklu Doğu Türkistanlı Çin Zindanları ile Nazi Kamplarında

Çin işgal yönetiminin 2017’den beri Doğu Türkistan’ı kapatarak bu ülkeyi dünyadan izole ettiği ve üstü açık bir hapishaneyi dönüştürdüğü BM.dahil bütün uluslararası insana hakları ve hukuk kuruluşlarınca bilinen bir gerçek.Ayrıca,Avrupa Birliği ülkeleri, Japonya, Avustralya dahil tüm demokrasi ile yöneltilen ve insan haklarına duyarlı ülkelerin Çin’in Doğu TÜrkistan’daki etnik Müslüman Türk soykırımına tepki gösterdikleri bir vak’a. Ayrıca,Çinliler Türkiye’de her türlü ticari faaliyetlerini serbestçe ve engelsizce yürütürken,T.C.Vatandaşı olmuş ve Doğu Türkistan’da ticari faaliyet gösteren Türk mallarının satıldığı dükkanlar açan ve Türk ekonomisine katkı sağlamaya çalışan Uygur Türklerine baskı yaparak dükkanlarını kapattırıyor ve mallarına ve mülklerine el koyarak kendilerini de ülkeden kovuyor. Türk malları satan dükkan sahiplerini tehdit ederek bir daha Türk malları satmalarını yasaklıyor. Bunların bir kısmını ise çeşitli sahte suçlar ve bühtanlarla uzun hapis cezalarına çarptırarak Çin zindanlarında hapsediyor. Çin yönetimi Uygur Türkü ailelerinin fertlerini bir birlerinden kopararak aileleri parçalıyor. Aile üyelerinin Doğu Türkistan’da bulunan veya yaşayanlarını ise Doğu Türkistan’da rehin olarak tutuyor. Küçük yaştaki çocukların Türkiye’de yaşayan Ana ve babasının yanına gönderilmesine müsaade etmiyor. Bu ve benzeri faciaların örneğini yüzlerce olarak ifade etmek ve çoğaltmak mümkündür. Sayın Pekin Büyükelçisi Önen Çin Mahallesi kurmak ve bunu gerçekleştirmek yerine Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da mağdur durumda bulunan kendi vatandaşlarının sorunlarına çözüm üreterek bu aile facialarına son verilmesini temin etmesini beklemek en doğal bir taleptir,diye düşünüyoruz.

ÇİN’DEN  KURDUĞU ÇKP. NAZİ KAMPLARINA TÜRKLERİ HAPSETMEK İÇİN YENİ BAHANELER

Pekin Büyükelçiliği Parçalanmış aileler ve Hapiste tutulan Vatandaşlarımız konusunda yetersiz

Pekin Büyükelçiliği Parçalanmış aileler ve Hapiste tutulan Vatandaşlarımız konusundaki girişimlerinde ve bu yöndeki mağduriyetlerin giderilmesinde yeterli derecede bir olumlu sonuç elde edememiştir.

Bir Büyükelçi’nin bulunduğu ülke’deki esas görevinin ülkesinin ve Vatandaşlarının hak ve hukukunu korumakla yükümlü olduğu bilinen bir gerçektir.parçalanmış aileler ve hapsedilmiş T.C.Vatandaşlarının aileleri Pekin Büyükeleçiliğimize dafalarca bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi konusundaki yardımcı olunması talebi başvurularda bulunmuştur. Ancak,bu mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda Pekin Büyükelçiliğimiz şimdiye kadar hiç bir olumlu bir sonuç elde edememiştir.Ailelerin mağduriyetleri ,dert ve istirapları artarak sürmektedir.

Durum bu durumda iken Sayın Büyükelçi’nin İstanbul’da Çin mahallesi kurulmasının hadefimdir demesi şaşkınlık yaratmış ve sözleri üzüntü ile karşılanmaktadır. Sayın Büyükelçi’nin Türkiye’de Çin Mahallesi kurmak ve ülkemize gelecek Çinlilerin rahat ettirilmesi konusu öncelikli görevi değildir.Öncelikli görevi ise kendi vatandaşlarına hizmet etmek ve onların sorunlarını çözüme kavuşturmak ve mağduriyetlerini gidermektir,diye düşünüyoruz,

Image may contain: 1 person, text

NOT : Pekin Büyükelçisi Önen’in Çin Mahallesi kurma teklifi yeni değildir.Bu konuda 2017 yılında da İstanbul Ticaret Odası’nca düzenlene bir toplantıda bu “Çin Mahallesi Kurma Hedefi ” ni ortaya atmıştır.O zaman da bu konuyu gündeme taşıyan bir haber analiz kaleme alarak yayınlamıştık.Bu yazıya aşağıdaki Link’ten ulaşılabilir ;
https://www.uyghurnet.org/54338-2/

Etiketler: » » » » » » »
Share
1529 Kez Görüntülendi.